FACESTARŽivotní stylMETLIČKY JSOU DOBRÉ LEDA TAK V KUCHYNI! VAŠIM NOHÁM NEPROSPÍVAJÍ, VÍME, JAK...

METLIČKY JSOU DOBRÉ LEDA TAK V KUCHYNI! VAŠIM NOHÁM NEPROSPÍVAJÍ, VÍME, JAK NA NĚ!

Jak poznáte metličky?

Jak poznáte metličky?

Metličky jsou modré, nafialovělé i modročervené nepřehlédnutelné žilky nacházející se nejčastěji na zevních stranách stehen a bérců. Objevují se i na obličeji. Mají podobu drobných žilek průměru 1 – 1,5mm či drobných pavučin, které mohou vystupovat na povrch. Přestože se jedná o problém povrchových žil, mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy, napětí či bolest nohou apod.

I když výskyt metliček je hlavně podmíněn genetickou dispozicí, až z 80 %. Ovlivnit jejich vznik i zhoršení mohou, ale i další zevní vlivy:

– nadváha
– nedostatek pohybu
– časté a dlouhodobé sezení či stání
– hormonální nerovnováha – především v těhotenství
– hormonální antikoncepce s estrogeny
– kouření

Rozvoj metliček u žen s genetickými dispozicemi výrazně ovlivňuje kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogeny,“ varuje primář MUDr. Ota Schütz z pražské Žilní kliniky. Podle něj metličkám neprospívá ani přílišné vystavování se slunečním paprskům. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Ta se pak ztenčuje a usnadňuje rozšíření cévního průsvitu. A tím jsou cévky nápadnější. Absolutní prevence neexistuje díky genetické dispozici, kterou zatím nejsme schopni ovlivnit.

Jak se metliček nejsnáze zbavit?

Existuje několik způsobů, jak se nepěkných metliček zbavit. „Každý způsob se hodí pro jiný druh mikrovarixů a je na rozhodnutí lékaře, který zvolí,“ upozorňuje MUDr. Ota Schütze a dodává: „Přestože se jedná z velké části o kosmetický problém, předpokladem nejlepšího léčebného postupu je důkladné vyšetření cévního systému – nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem. Vždy je lepší odhalit pravou příčinu problému.“

Nejčastěji se pak metličky odstraňují pomocí tzv. sklerotizace a laserem.

Sklerotizace – metoda, při které se do metliček vstříkne roztok. Tento roztok podráždí a slepí vnitřní stranu cévy. Potom se na místo na 1 až 2 týdny aplikuje trvalý tlakový obvaz, aby se zamezilo opětovnému průtoku krve. Sklerotizaci je nejvhodnější podstupovat v podzimních a zimních měsících.

Ošetření pomocí barvivových laserů – laserové paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, tam následně odbourají hemoglobin a tím natrvalo naruší celou cévu, která se tak uzavře.

Sklerotizaci metliček podstoupila i Bára Kodetová, u které se jednalo o nejmenší mikrovarixy ve velkém plošném rozsahu na pravé noze. Po sklerotizaci si Bára navlékla na ošetřenou nohu speciální punčochu druhé kompresní třídy, kterou bude nosit dva týdny. První tři dny ji nesmí sundat, následně bude stačit, aby ji nosila pouze přes den. Jak se Bára po operaci cítila? „Stahovací punčochy nosím poctivě. Vím, že je to pro správné zahojení důležité a já chci mít nohy do jara v pořádku,“ přiznala uvědoměle maminka tří krásných dcer. Ovšem zvědavost jí nedala a jednu punčochu přeci jen na okamžik sundala: „Jednou jsem musela pod punčochu nakouknout. Byla jsme zvědavá a následně mile překvapená – noha vypadá krásně,“ nadšeně vypravovala Bára Kodetová. Kromě nošení kompresních punčoch neznamená zákrok vůbec žádná omezení. Teď v zimě se navíc schovají punčochy pod kalhoty, takže o nich nikdo ani nemusí vědět. Po čtrnácti dnech je Bára může sundat a směle vyrazit třeba do bazénu nebo klidně k moři.

and

 

Související články