FACESTARReceptyMÁTE RÁDI KÁVU? ZJISTĚTE JAK JSME NA TOM S PITÍM V ČESKU!

MÁTE RÁDI KÁVU? ZJISTĚTE JAK JSME NA TOM S PITÍM V ČESKU!

Co možná nevíte o kávě

Co možná nevíte o kávě

Káva je jednou z nejpěstovanějších plodin světa. Ročně se jí sklidí průměrně 9 milionů tun. Jeden žok váží 60 kg a sběrač musí na jeho naplnění otrhat asi sto keřů kávovníku, což mu zabere tři dny práce. Káva je hned po ropě nejvýznamnější světovou komoditou. Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílie, Vietnamu, Kolumbii a Indonésii. Z těchto zemí se káva sice vyváží, ale sami jejich obyvatelé pití tohoto nápoje moc neholdují. Přední příčky v konzumaci kávy zaujímají především skandinávské země. V roce 2013 byli na prvním místě Finové se spotřebou 9,6 kg kávy na osobu za rok a hned na druhém místě Švédové se 7,9 kg a na třetím Norové se 7,2 kg.

Jak pijí kávu Češi

Česká republika se v loňském roce umístila na 34. příčce žebříčku a podle statistik jí každý Čech ročně spotřebuje 2,3 kg. „Češi mají k pití kávy pozitivní vztah a pijí ji rádi a často. Na rozdíl od Italů či Francouzů, kteří kávu popíjejí především v kavárnách a restauracích, si s radostí vychutnáme šálek kávy i v zaměstnání nebo doma,“ říká Miroslav Splavec, certifikovaný barista Segafredo Zanetti. Češi podle něj ustupují od dřívějších zvyklostí pití instantní kávy, kávy z automatu a filtrované kávy a více tíhnou k italskému způsobu přípravy nápoje z čerstvě namletých zrn. A protože si chtějí u kávy povídat, kromě silného espressa z 30ml šálku si rádi vychutnají větší kávové nápoje – cappuccino či latte macchiato. Také se v naší zemi lidé čím dál víc zajímají nejen o konzumaci kávy, ale též o teoretické vědomosti. Petra Knapová, vedoucí Scuola di Barista společnosti Segafredo, kterou za osm let prošlo už více než 2 500 absolventů, říká: „Velmi populární je naše škola kávy určená jak profesionálům z gastro provozů, tak i kávovým nadšencům z řad laiků.“

Káva a fair trade

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Fairtraid Česko a Slovensko záleží Čechům nejen na kvalitě kávy, ale také na jejím původu. Káva je u nás nejpopulárnější fair trade potravinou a její původ zajímá více než dvě třetiny respondentů. Společnost Segafredo Zanetti nabízí fairtradové výrobky a je jediným dodavatelem kávy, který má pod kontrolou celý výrobní proces – od pěstování až po hotový šálek. Kromě toho, že zaměstnancům na vlastních plantážích poskytuje nadstandardní podmínky, podporuje i další drobné pěstitele.

Související články