Měli byste vědět, že kůže je metabolicky aktivní orgán o hmotnosti 15 – 20 kg, tvořící plochu asi 1,5 – 2 m2. Má 3 základní vrstvy: epidermis (pokožka), korium (vazivová vrstva) a podkoží. Změny na kůži a její předčasné stárnutí má několik příčin. K vnitřním vlivům patří genetická dispozice, věk, hormonální změny a nedostatek vitamínů a stopových prvků. K vnějším vlivům lze zařadit UV záření, kouření a klimatické podmínky. Na začátku minulého století nastala éra opalování. Průkopnicí snědého těla a inspirací pro ženy byla francouzská módní návrhářka Coco Chanel (1863-1971). Krásné tělo představovalo čokoládové opálení. Během 100 let se však mnohé změnilo a pojem ozonová vrstva a její ztenčování se vžil jako varující symbol.
Měli byste vědět, že kůže je metabolicky aktivní orgán o hmotnosti 15 – 20 kg, tvořící plochu asi 1,5 – 2 m2. Má 3 základní vrstvy: epidermis (pokožka), korium (vazivová vrstva) a podkoží. Změny na kůži a její předčasné stárnutí má několik příčin. K vnitřním vlivům patří genetická dispozice, věk, hormonální změny a nedostatek vitamínů a stopových prvků. K vnějším vlivům lze zařadit UV záření, kouření a klimatické podmínky. Na začátku minulého století nastala éra opalování. Průkopnicí snědého těla a inspirací pro ženy byla francouzská módní návrhářka Coco Chanel (1863-1971). Krásné tělo představovalo čokoládové opálení. Během 100 let se však mnohé změnilo a pojem ozonová vrstva a její ztenčování se vžil jako varující symbol.
Nástává otázka, zda je vůbec pro nás slunce tak moc důležité? „Slunce je jednou z bilionů hvězd naší planety, je důležitým zdrojem energie pro Zemi a živočichy. Slunce je významným zdrojem světla, tepla, podílí se na fotosyntéze rostlin, je nezbytný pro syntézu vitamínu D a má příznivý vliv na léčbu řady chorob,“ říká MUDr. Helena Axamítová z kliniky plastické a estetické medicíny Asklepion a pokračuje, pro je slunění obecně nebezpečné. „Slunečních paprsků je známo několik, viditelné světlo s vlnovými délkami 400-750 nm, infračervené paprsky vnímané jako teplo a ultrafialové záření, které nezaznamenáme. A právě UV záření má významný dopad na naši kůži.“
UV záření rozdělujeme do tří oblastí
UVA 320-400 nm, pronikající do hloubky kůže, způsobují zhnědnutí kůže.
UVB 290-320 nm, velmi agresivní, podílí se na zhnědnutí kůže, jsou rakovinotvorné.
UVC 200-290 nm, nejvíce nebezpečné paprsky, jsou absorbovány ozonovou vrstvou.
UVA a UVB paprsky dopadají na kůži ze slunce a solárií a způsobují nečekané změny v řetězcích DNA, které se nacházejí uvnitř kožních buněk, tyto buňky se mohou začít zmateně rozmnožovat. K zabránění ničení DNA začne tělo produkovat látku melanin, která má na svědomí ztmavnutí kůže. Dá se říci, že opálení je důkazem, že se tělo brání poškození DNA. Narušené buňky se množí velmi rychle a mohou být důsledkem některých kožních onemocnění. Známou daní opalování je nejvíce nebezpečný maligní melanom, který je jedním z nejzhoubnějších kožních nádorů. Jeho výskyt celosvětově stoupá. Jeho vysoká biologická invazivita není způsobena jeho místním růstem, ale sklonem k velmi časnému vytvoření metastáz (vyslání nádorových buněk do vzdálených míst) mízní nebo krevní cestou. Od r. 1970-2000 bylo v ČR zaznamenán o 370 % nárůst počtů melanomů u mužů a o 330 % u žen. Dalšími kožními chorobami jsou basaliom, nejběžnější semimaligní kožní nádor bez tendence k metastazování, nebezpečný pouze svým místním růstem, vyskytující se nejčastěji na obličeji, spinocelulární karcinom, solární keratomy, lentigo či alergické reakce na slunce. Poškození kůže však rovněž závisí, kromě intenzity záření, na typu pleti, délce působení záření, síle rohové vrstvy pokožky a stupni pigmentace kůže.
Existuje vůbec zdravé opalování? „Opalování je tělesná ochrana proti slunečnímu záření. Někteří příznivci slunění argumentují tím, že pobyt na slunci je velmi důležitý pro syntézu vitamínu D. Tento názor však plně neobstojí. Každý potřebuje svou dávku UV záření, ale v našich zeměpisných podmínkách stačí několik minut pobytu na slunci (krátká procházka) k získání potřebného množství paprsků. Vitamín D se navíc do organismu dostává i jako součást potravy v obilovinách, rybách a zelenině. Po expozici na slunci se přeměňuje na účinnou formu potřebnou k vývoji kostí a ostatním biologickým pochodům. Zdravé opalování tudíž neexistuje,“ pokračuje MUDr. Helena Axamítová.
Kdy a kde je slunečních paprsků nejvíce? „V létě dopadá na Zemi asi 30x více UV záření než v zimě. Čím blíže rovníku, tím větší expozice. Také nadmořská výška hraje svou podstatnou roli, s větší pravděpodobností se mohou spálit lidé při pobytu na horách než u moře, tenčí vrstva atmosféry v horách zachytí méně UV záření, čili dopad na Zemi je větší. V našich zeměpisných polohách je nebezpečný květen, červen, červenec a srpen. Velmi známé je též varování před poledním sluncem, množství UV záření kolísá během dne. Slunce je nejvýše na obloze a přímo září ve 12 hodin v zimě a v 13 hodin v létě, proto nejvíce záření dopadne na Zemi mezi 11. a 13. hodinou zimního času a 12. a 14. hodinou letního času. Je to doba, kdy se lze nejsnadněji spálit. Oblačnost proporcionálně oslabuje energii UVA a UVB o jednu až dvě třetiny. Sluneční paprsky pouze nedopadají na Zemi, ale mohou se i odrážet od povrchů. Sníh odráží 30 – 80% dopadajícího slunečního záření, písek přibližně 17%, klidná voda 5%, voda v pohybu až 20% UV záření. Klidná voda přenáší 90% UV záření, z nichž se 40% ještě vyskytuje v hloubce 50 cm pod hladinou vody,“ pokračuje.
Chránit se před slunečními paprsky by se měl každý, dle fototypu, dle intenzity a délky pobytu na slunci. Fototyp odpovídá konstituční fotosenzitivitě jedince a jeho schopnosti přirozené ochrany před sluncem. Známých je 7 fototypů:
O. vlasy bílé, albín
I. vlasy rezavé, kůže mléčná, zarudnutí pokožky po 5-10 minutách
II. vlasy blond, kůže světlá, občas zarudnutí po 10-20 minutách
III. vlasy světle hnědé, kůže světlá až tmavší, zarudnutí po 15–20 minutách
IV. vlasy tmavé, pleť snědá, zarudnutí po 20-30 minutách
V. středomořská populace
VI. černá pleť
and
Myslete také na pravidelnou kontrolu znamének, jejiž vyšetření hradí vaše zdravotní pojištovna. „Stačí jedenkrát ročně, třeba po letní nebo zimní dovolené. A pozor! Kdykoliv vidím, že jsou na znaménku nějaké výrazné změny či zvětšení.“ Pokud se ptáte, jak poznám, že je znaménko nebezpečné? „Je hodně tmavé, rychle se zvětšuje, má nepravidelný tvar, hranice znaménka se rozpíjí v okolí, v barvě dochází k střídání více odstínů, popřípadě se na povrchu ložiska objeví uzlík či krvácení,“ pokračuje MUDr. Helena Axamítová z kliniky plastické a estetické medicíny Asklepion a dodává, jaké dělají lidi nejčastější chyby v slunecni ochrane. Chodí na slunce mezi 11-15hod. Aplikují ochranný krém 1x denně před osluněním a v malém množství. Nenosí ochranné pomůcky (klobouk, sluneční brýle,…) Zároveň po dobu, kterou považují za bezpečnou, se koupou, potí, otírají a tím stírají a smývají ochranou vrstvu. Je proto třeba se natírat ochranným krémem častěji a po každém koupání.“
Nejen kůže, ale i nehty a vlasy mají své požadavky. „Nehty tvoří rohovinovou vrstvu na nehtovém lůžku. Nežádoucí kosmetický dopad není důsledkem pouze teplého letního počasí, ale rovněž nevyváženou stravou. Lámavé, třepivé nehty jsou důkazem nedostatku vitamínů a minerálů, častým mytím v saponátech a hormonálních změn. Často v jídelníčku chybí vitamín B2, B12, železo, vápník, zinek. Vyskytují se zejména u vegetariánek. Dalším nežádoucím kosmetickým dopadem jsou bílé tečky na nehtech signalizující nedostatek zinku, vápníku, vitamínů A, C, B a bílkovin. Měkkým nehtům chybí vápník. Vlasy v létě trpí suchostí, jsou více křehké, lámou se, ztrácí svou pružnost a lesk, častěji se třepí. Citlivější jsou vlasy barvené a po trvalé. K ochraně vlasů patří doplňkové přípravky, vyživující šampony, ochranné gely, kondicionéry a mléka. Vnější péče mnohdy nestačí. Zlepšovat kvalitu pokožky, vlasů a nehtů lze aplikací zevních prostředků, což má ale v případě nehtů a vlasů menší význam. Efekt těchto látek totiž může jen málo ovlivnit množící se buňky. Přísun nezbytných surovin vnitřní cestou z přirozených zdrojů nemusí být dostatečný. Proto jsou přípravky s vyváženým složením považovány za vhodný doplněk prevence vzniku poruch funkce kůže a růstu vlasů a nehtů,“ dodává MUDr. Helena Axamítová z kliniky plastické a estetické medicíny Asklepion. Objednat se na vyšetření znamének můžete již dnes na www.asklepion.cz.