Letní maléry u moře: Poradíme, jak si je užijete bez problémů

Storyblocks

Možná, že některá z nás má osobní zkušenost s tím, že jste protrpěla pár dní na hotelovém pokoji s průjmem, horečkou a zvracením. Tyto problémy patří mezi nejčastější v průběhu dovolené a mohou za ně horší hygienické podmínky při přípravě potravin. Abychom si podobné dovolenkové nepříjemnosti ušetřili, snažte se dodržovat pravidla zdravého stravování v létě. Je dobré počítat s tímto problémem dopředu a přibalit si s sebou na cestu tzv. probiotika. Jsou pro nás velmi důležitá, a to nejen když cestujeme do rizikových oblastí.

Úleva za pár dnů….

Průjem se objevuje zpravidla v prvním týdnu dovolené a většinou po 3–5 dnech odezní. Existují ovšem případy, kdy některé jedince postihuje později nebo dokonce až po návratu domů. Nejúčinnější je užívání kvalitních probiotik ve formě doplňků stravy. S jejich konzumací je ideální začít již měsíc před dovolenou a pokračovat v ní několik týdnů po návratu. Tělo se tak rychleji zregeneruje a minimalizujete výskyt zažívacích problémů.

Probiotika jsou žijící mikroorganismy, které po pozření obnovují mikroflóru ve střevech, podporují zdraví a správné zažívání. Užívají se především při střevních potížích, jakými jsou zácpa, cestovatelský průjem, při cestách do zahraničí, kde je špatná hygiena potravin po léčbě antibiotiky, probiotika obnovují narušenou střevní mikroflóru při vaginální kvasinkové infekci při infekci močových cest užitečná jsou také u plísňových onemocnění, při aftách nebo alergiích, u projevů akné apod.

Jak tedy postupovat při výběru doplňků stravy a naco se zaměřit?

Zeptejte se odborníka

Nákup doplňků stravy vždy konzultujte se svým lékařem, výživovým poradcem nebo lékárníkem. Ti vám erudovaně poradí a pomohou vám vybrat ten nejvhodnější přípravek. Upřednostňujte výrobky zavedených firem. Dobré jméno firmy je důležitým ukazatelem toho, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní. Tito výrobci mají spolehlivé postupy a přísné kontrolní mechanismy, aby do prodeje nepustili jakkoliv nefunkční produkty.

Nekupujte na internetu

Pokud daný produkt neznáte nebo s ním nemáte zkušenosti, rozhodně ho nekupujte prostřednictvím nerenomovaných internetových obchodů. I když vás může lákat svým atraktivním obalem či cenou, může být pro váš organismus nefunkční, v horším případě i škodlivý. Pozor na asijské doplňky stravy. S rozšířením internetu jako prodejního kanálu stoupá nabídka neznámých produktů pocházejících z asijských zemí. V takovém případě buďte vždy obezřetní, tyto výrobky často nesplňují evropské normy a mohou být pro lidské zdraví obzvlášť nebezpečné. Tyto přípravky se často prodávají také v tržnicích.

Nevěřte na zázraky

Všeobecně platí, že kvalitní doplňky stravy jsou pro lidský organismus prospěšné a dokážou zdraví výrazně posílit. Pokud však výrobce slibuje nereálné, jako např. úbytek na váze 20 kg za několik týdnů či měsíců nebo 100% prevenci infarktu myokardu, v tom případě daný výrobek nekupujte. Výrobce se snaží zneužít vaší situace a záměrně slibuje nemožné.