FACESTARŽivotní stylLEPEK DĚTEM ZAKÁZÁN? ALE KDEPAK, JE TOMU PRÁVĚ NAOPAK.

LEPEK DĚTEM ZAKÁZÁN? ALE KDEPAK, JE TOMU PRÁVĚ NAOPAK.

Léčba celiakie? Dieta

Léčba celiakie? Dieta

Přízvisko „bezlepkový“ dnes vídáme celkem často. Zopakujme si ale, co vlastně přecitlivělost na lepek obnáší. Lepek sám o sobě je označení pro souhrn bílkovin, které se nacházejí zejména v pšenici, žitu, ječmenu a ovsu. Přecitlivělost na lepek vede k zánětům sliznice tenkého střeva a zkáze jeho epitelu, takže živiny nejsou správně vstřebávány. A to vede ke ztrátě hmotnosti, nechutenství, u dětí k poruchám růstu, někdy dokonce k rakovině. Ačkoliv i v oblasti celiakie dochází k významným objevům, prakticky jedinou možností léčby zůstává bezlepková dieta. V některých případech bývá celiakie navíc doprovázena další autoimunní chorobou, při které nedokáže tělo zpracovat sobě vlastní látky, cukrovkou. „Podle statistik nemoc postihuje 1 % evropské populace. V České republice trpí tímto autoimunitním onemocněním přibližně 50 tisíc obyvatel,“ uvádí MUDr. Markéta Trnková, ředitelka laboratoří BIOLAB Praha.

Lepek – čím dříve, tím lépe!

Přitom se odhaduje, že až 85 – 90% všech nemocných doposud nebylo diagnostikováno a oni sami nevědí, s jak závažnou chorobou se vlastně potýkají. U dětí můžeme příznaky této choroby pozorovat již mezi prvním a druhým rokem života. Podle posledních výzkumů ale dětem rozhodně neprospějeme, pokud budeme lepek z jejich stravy vyčleňovat, jak nejdéle to jde, je tomu totiž přesně naopak. „Pevnou stravu je třeba zařadit do jídelníčku dítěte ve věku mezi ukončeným 4. měsícem až 6. měsícem, u kojence, vystaveného v tomto období potenciálně alergenním složkám potravy, existuje větší pravděpodobnost, že vůči nim nebude intolerantní,“ říká RNDr. Jan Krejsek, CSc. z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Hradci Králové a dodává: „Tento přístup rodičů malých dětí by mohl vést k plošnému snížení rizika rozvoje chorob zprostředkovaných poruchami imunitního systému.“

V sedmi měsících je pozdě

Jak tedy lepek do potravy dětem zavádět? Doporučení na správný postup vydala Pracovní skupina dětské gastroenterologie a výživy ČPS pro výživu kojenců a batolat. Ve 26. týdnu život by měl kojenec dostávat lepek v množství třeba dvou lžiček pšeničné mouky, nebo 2 piškotů, a to do zeleninového, nebo ovocného příkrmu. Postupně by mělo dítě jíst cereálie v jedné samostatné porci. To ale až poté, co si dítě spolehlivě zvykne na libové maso a zeleninu. Rozhodně ale nezačněte s podáváním lepku dětem později než v 7. měsíci!

Související články