Nárazové sportování nepomůže, naopak může stav ještě zhoršit
Nárazové sportování nepomůže, naopak může stav ještě zhoršit
Lidé dnes páteř nadměrně zatěžují dlouhým sezením u počítače nebo postáváním na místě a vůbec nesportují. Mnozí z nás mají za to, že páteři prospěje občasný pohyb. Většinou však jde o nárazovou nadměrnou zátěž, kterou si problémy s páteří ještě můžeme zhoršit. „Jestliže se člověk, který jinak jen sedí či kousek popojde k autu, vypraví jednou, dvakrát týdně do posilovny a tam cvičí hned s maximální zátěží, je to špatně. Stejně tak nejsou dobré nepřirozené rotační pohyby například při prestižních sportech jako je golf či tenis, do nichž se teď lidé mnohdy bez předběžné fyzické přípravy pouštějí,“ varuje doktor Chrobok.
Nárazovým přetížením páteře vznikají v meziobratlových ploténkách mikrotraumata. Tím se předčasně urychlují degenerativní změny nosných páteřních struktur. Postiženi bývají obvykle lidé ve věku 30 až 60 let, kolem 45. narozenin se potíže projeví nejčastěji. Tyto změny pak mohou vyústit v posun obratlů, výhřez ploténky nebo zbytnění kloubků, které způsobí zúžení páteřního kanálu. To může být příčinou útlaku nervových kořenů, který se pak projeví bolestmi v zádech a často i v končetinách a dalších částech těla.
Konzervativní léčba a nové diagnostické možnosti
„Pokud člověk pociťuje bolesti a pohybové problémy, jež trvají déle a nejsou samoléčbou řešitelné, měl by vyhledat lékaře, nejprve neurologa. Ten léčí pacienta podle jeho obtíží konzervativními metodami, tedy při akutních potížích perorálními léky či infuzemi a po zklidnění bolestí doporučí komplexní rehabilitaci,“ říká doktor Chrobok. Při závažnějších potížích se provádí vyšetření pomocí magnetické rezonance. Diagnostický postup v dnešní době zaznamenal velký posun. Přístroje magnetické rezonance jsou dostupné v mnoha zdravotnických zařízeních a s jejich pomocí mohou lékaři zobrazit, jak degenerativní změny na páteři probíhají. „Magnetická rezonance se v případě vícečetných degenerativních změn může doplnit dalším, cílenějším vyšetřením, které slouží k určení zdroje bolesti a nazývá se PET/CT fúze,“ popisuje doktor Chrobok.
Dále lékaři využívají tzv. radiointervenční techniku. „Do diagnostikované oblasti páteře směřujeme pod CT navigovanou kontrolou cílený obstřik složený z protizánětlivých kortikoidů a protibolestivých látek. Podle toho, jak a na jak dlouho tento obstřik zabere a zbaví pacienta bolestí, pak uvažujeme o další léčbě,“ vysvětluje doktor Chrobok.
Operační léčba
Jestliže se bolesti vytrvale vracejí a konzervativní léčba nezabírá, může se pacient rozhodnout pro operaci. Jak upozorňuje doktor Chrobok, člověk by k chirurgické léčbě neměl být indikován ani příliš brzy, ani pozdě, kdy už mohou být změny na utlačovaných nervových strukturách nevratné. Zároveň varuje, že výsledek nikdy není na sto procent jistý, i když operace většinou pomůže. Neurochirurgické oddělení Nemocnice Na Homolce se řadí dlouhodobě mezi největší a nejaktivnější centra pro operace páteře v České republice. Lékaři využívají operační techniky, které co nejméně zatěžují organismus pacienta a umožňují kratší rekonvalescenci s brzkým návratem k aktivitám běžného života. Operují páteř v celém rozsahu s využitím všech přístupových cest a nejnovějších metod, a to jak u onemocnění degenerativních, tak u poranění páteře a jejích nádorových onemocnění. Nejvíce operací se však provádí právě u chorob degenerativních.