FACESTARŽivotní stylLÁHEV COCA COLY, KTEROU JE RADOST POLÍBIT SLAVÍ 100 LET!

LÁHEV COCA COLY, KTEROU JE RADOST POLÍBIT SLAVÍ 100 LET!

 

 

Obsah? Kokain a víno!

Kdo by to byl řekl, že se jedná o stoletou babičku. Slavná limonáda však vznikla ještě dříve, jejím tvůrcem je lékárník John Stith Pemberton, který se mimochodem stal závislým na drogách. Zajímavé je, že klidně tvrdil, že Coca Cola léčí mnohé neduhy, včetně závislosti na morfinu.Na trh byla uvedena v roce 1886, od roku 1892 ji vyrábí právě firma Coca Cola. Tato limonáda není ani dnes vhodná pro děti, ale řídit po ní můžete zcela bez obav. Pokud byste však pili colu podle původního receptu, asi byste si čistou hlavu nezachovali. Coca Cola totiž obsahovala nejenom víno, ale také opravdový kokain! Kromě něj dále výtažky z ořechu koly a kofein.

Recept je stále tajný

Od roku 1888 se do limonády přidávala sodovka místo obyčejné vody, ještě před tím ubylo víno. Od roku 1903 limonáda neobsahovala kokain, na který byl vyhlášen hon, ale o to více do ní bylo přidáváno kofeinu. Koka se prý při výrobě Coca Coly používá dodnes, ale zbavena účinného alkaloidu kokainu, pouze pro svou typickou chuť. Recept na výrobu limonády je dodnes tajný, zřejmě by však měl obsahovat také kyselinu fosforečnou, cukr, limetkovou šťávu, karamel a vanilku.

and

Ikonické lahvi je 100 let! 

Láhev Coca Coly spatřila světlo světa v roce 1915, firma chtěla llimonádu více přiblížit lidem, kteří by si ji mohli kupovat také domů a nejenom v hospodách, kde byla k dispozici rozlévaná. Tento rok byla tedy patentována dnes již ikonická láhev, kterou vytvořil designér designer Earl R. Dean. Coca Cola nejprve vypsala soutěž, zadáním bylo vytvořit láhev, kterou by kdokoliv „poznal i ve tmě“, tedy láhev charakteristickou na první úchop. Mimochodem Dean si jako odměnu mohl vybrat buď částku v hodnotě 500 dolarů, nebo doživotní místo u firmy, která láhve pro Coca Colu vyráběla. A hádejte, co zvolil? Ano, byl moudrý a radši se nechal na celý svůj život zaměstnat!

and

Související články