Péče o smíšenou pleť může někdy připomínat hru na vadí nevadí. Najít ty správné kosmetické produkty, které budou brát v potaz mastnější T-zónu a zároveň sušší tváře totiž není jen tak. Přesto nemusíte věšet hlavu. Poradíme vám, jak se o smíšenou pleť správně starat tak, aby spokojeností jen zářila.
Smíšená pleť je na rozhraní mezi mastnou a suchou. Někteří odborníci ji považují za normální pokožku. Na takové pokožce jsou mastnější místa na nose a jeho okolí, bradě a čele. Pokožka se mazem chrání proti sluníčku a povětrnostním jevům, vy ale spíš vnímáte, že se vám pleť tady příliš leskne a občas se objeví nějaký pupínek. Tváře jsou pro změnu sušší, a tak pnou, svědí, mají tendenci šupinkatět.
Klíčem k úspěchu je osvojit si denní rutinu v péči o pleť, kterou lze shrnout do čtyř jednoduchých a časově nenáročných kroků. Které to jsou?
Krok 1: Vyčistěte pleť. Zn. Šetrně!
Pravidelné čištění je pro pleť velmi důležité. Nadbytečný maz, prach a zbytky make-upu ji zbytečně zatěžují, pleť nemůže dýchat a dříve či později se začne bránit tvorbou pupínků a dalších nedokonalostí. Smíšená pleť vyžaduje v tomto ohledu především šetrnou péči, která ji nebude příliš dráždit. Z kosmetických produktů vybírejte ty určené pro smíšenou až mastnou pleť, jež matují T-zónu, aniž by nadměrně vysušovaly ostatní části obličeje.
Ideální volbou je také šetrný sonický kartáček FOREO LUNA™ 3, který pleť vyčistí do hloubky (odstraní až 99,5 % nečistot, odumřelých buněk a mazu) a zároveň jí pomáhá udržet si mladistvý vzhled. A který z nich vybrat? Poohlédněte se po modré variantě, která je určená právě pro smíšený typ pleti.
Na závěr pro vás máme ještě pár praktických tipů, které se vám při péči o smíšenou pleť budou zaručeně hodit:
Tip 1. Vybavte se matujícími papírky – speciální matující papírky zbaví vaši pleť nechtěného lesku během pár vteřin. Jsou navrženy tak, aby absorbovaly přebytečný maz aniž by narušily make-up. Mějte je vždy u sebe a v kritickou chvíli je jen přiložte na obličej.
Tip 2. Pozor na mýdla – někdy je mýdlo tím nejlepším způsobem, jak odstranit přebytečný maz z T-zóny. Pozor ale na ty obsahující agresivní složky, které mohou narušit přirozený ochranný film pokožky. Kůže pak může mít pocit nadměrné suchosti, což ji nutí k větší tvorbě olejů. A jste přímo uprostřed začarovaného kruhu.
Tip 3. Peeling může pomoci, ale… – Exfoliace je skvělá věc. Díky pravidelnému odstraňování odumřelých buněk se může pleť doslova vyloupnout do krásy. V případě smíšeného typu pokožky byste ale peeling neměli provádět moc často. Naslouchejte své pokožce a jejím potřebám. Zpočátku začněte pomalu a peeling provádějte jen jednou týdně.