Králové business reality: HTC odhalilo nové Vive Pro 2 a Focus 3

Společnost HTC VIVE dnes představila revoluční novinky v oblasti virtuální reality v čele s novými headsety HTC VIVE Pro 2 a VIVE Focus 3 s 5K rozlišením a 120° zorným úhlem. Odhalena byla také nová sada profesionálních nástrojů VIVE Business pro podnikatele a společnosti všech velikostí i plná verze komunikační aplikace VIVE Sync, která opouští fázi beta provozu.

„S novinkami představenými na akci VIVECON se nám podařilo nastavit novou laťku prémiové virtuální reality nejen pro společnosti, ale i pro běžné uživatele. Kombinace 5K rozlišení a 120° zorného úhlu bez zkreslení tak posouvá kupředu technologii PC VR i nezávislé All-in-one headsety. S HTC VIVE Pro 2 se mohou fanoušci těšit na pohodlí, špičkový tracking a ostrý plynulý obraz ve chvílích, kdy se počítá každý zobrazený pixel a polygon,“ říká Graham Wheeler, generální ředitel HTC VIVE EMEA a dodává: „VIVE Focus 3 udává směr firemní virtuální reality. Byl stvořen pro skvělé vizuální zážitky, odolnost a bezkonkurenční pohodlí a snadné používání. Tomu napomáhají i nové služby VIVE Business, s nimiž virtuální realitu rychle a bezproblémově nasadí malé startupy i mezinárodní organizace.“

Pro hráče i profesionály

Vysoké 5K rozlišení spojené se 120 Hz obnovovací frekvencí a 120° zorným úhlem představují nový standard kvality zobrazení. Podílí se na něm dvojice rychlých 2,5K LCD displejů s RGB maticí i inovativní optická sestava integrující pro každé oko dvě čočky místo jedné. Výsledkem je prakticky eliminovaný screen-door efekt a perfektní ostrost obrazu v celém rozsahu zorného pole. Uživatelé se tak mohou těšit na ještě přirozenější zážitek s intenzivnějším pocitem pohlcení.

and

Velký vliv na intenzitu zážitku má i komfort a ergonomie. VIVE Pro 2 proto disponuje plynulým nastavením vzdálenosti očí (IPD), komfortním systémem uchycení na hlavě a v neposlední řadě perfektním předozadním vyvážením. Ani při dlouhých virtuálních seancích tak nehrozí bolesti hlavy a očí z nevyhovující vzdálenosti čoček ani namožení týlního svalstva, které běžně způsobují headsety s těžištěm na přední straně.

Důležitou novinkou je i využití technologie Display Stream Compression, na jejíž optimalizaci a zároveň historicky prvním nasazení ve VR pracovalo HTC společně s firmami AMD a NVIDIA. Díky ní lze maximální vizuální kvality dosáhnout i při připojení skrze DisplayPort 1.2. Výrazné zlepšení obrazu si tak vychutnají i majitelé starších grafických karet.

Fanoušky, kteří se rozhodnou svou VR sestavu vylepšit, potěší výrobce možností předobjednat samostatný headset již 11. května za zvýhodněnou cenu 19 990 Kč.

HTC Vive Pro 2 je plně kompatibilní i s veškerým příslušenstvím standardu Steam VR. Lze jej tak doplnit o HTC VIVE Trackery, VIVE Facial Tracker i příslušenství třetích stran jako jsou ovladače Valve Index, nebo nejrůznější varianty VR rukavic. Bez problémů je i integrace do starších VR sestav bez ohledu na to, zda využívají základnové stanice standardu Steam VR 1.0 či 2.0.

Plná sestava HTC VIVE Pro 2 obsahující základnové stanice standardu Steam VR 2.0 a ovladače VIVE Controllers bude dostupná od 4. srpna 2021 za cenu 37 490 Kč.

HTC VIVE Focus 3: Nová éra profesionálního VR

HTC VIVE Focus 3 představuje nejdokonalejší řešení firemního VR. Zákazníci se mohou těšit na špičkový obraz, zvuk, ergonomii a zcela přepracovaný inside-out tracking i ovladače. Profesionálním nárokům odpovídá i použití prémiových materiálů a konstrukční řešení umožňující celodenní provoz a snadné sdílení headsetu více uživateli.

and

Nový nezávislý headset disponuje 5K rozlišením a 120° FOV, samozřejmostí je RGB uspořádání subpixelů prakticky eliminující screen-door efekt a potěší i vysoká 90Hz obnovovací frekvence. Díky tomu poskytuje jemný a detailní obraz umožňující přirozenější interakce.

Integrované reproduktory disponují dvěma měniči pro každé ucho, a tak dokážou zprostředkovat precizní zvukový zážitek, aniž by uživatel ztratil přehled o svém okolí. Pokud hrozí, že by mohlo dojít k přeslechu mezi více headsety, nebo je třeba chránit obsahu citlivého rozhovoru ve VR, je k dispozici takzvaný privacy režim. Ten umožňuje aktivní potlačování slyšitelnosti reproduktorů mimo headset.

VIVE Focus 3 bude dostupný 24. června 2021 za cenu 37 590 Kč, jejíž součástí je i 24 měsíců Business záruky.

Ani v případě VIVE Focus 3 nezapomněl výrobce na důležitost pohodlí. Jeho precizní vyvážení a promyšlený systém uchycení na hlavě zajišťují komfort i při celodenním používání. Tomu napomáhá i zakřivená výměnná baterie, která se ukrývá na zadní straně headsetu a pomocí LED indikátoru okamžitě informuje o úrovni nabití, aniž by bylo nutné virtuální realitu nasadit.

Praktické a hygienické jsou i magneticky uchycené obličejové a týlní stélky, umožňující jejich snadnou výměnu při střídání uživatelů. Dlouhou životnost a spolehlivost pak zajišťuje šasi z hořčíkové slitiny, která je o 20 % lehčí a o celých 500 % odolnější než plast.

Pro precizní sledování pohybu i lehkých ovladačů s výdrží 15 h na jedno nabití, využívá VIVE Focus 3 AI algoritmus zachovávající plné soukromí uživatele. Pohybová data totiž ukládá v šifrované podobě, a to pouze v interní paměti headsetu, díky čemuž nehrozí jejich zneužití. Sledování pohybu rukou bude zpřístupněné v blízké budoucnosti.

and

Výpočetní výkon headsetu zajišťuje speciálně optimalizovaná verze čipsetu Qualcomm Snapdragon XR2 chlazená pomocí 15W měděné heat pipe a větráku, který teplo odvádí aktivně z headsetu. Ani při celodenním užívání nejnáročnějších aplikací tak nedochází k nadměrnému zahřívání procesoru a snižování jeho výkonu. Za všech okolností se tak uživatelé dočkají dvojnásobného výkonu v oblasti GPU i CPU a 11x vyšší rychlosti při AI operacích. Vše završuje zcela nová platforma VIVE Reality System 2.0, která nabízí střízlivé profesionální prostředí a snadný přístup ke všem funkcím headsetu i instalovaným aplikacím.

and

VIVE Business

Kromě nového HW výrobce představil i balík řešení, aplikací a služeb, který pomůže společnostem získat to nejlepší z XR (virtuální, rozšířené i smíšené reality) bez ohledu na velikost organizace. Balík VIVE Business je plně škálovatelný a precizně zabezpečený, díky čemuž usnadní nasazení nové technologie, její správu, zaškolení uživatelů a mnoho dalšího.

Součástí balíku je i platforma VIVE Business Management Device umožňující IT oddělením vzdálenou správu všech zařízení včetně instalace aplikací, aktualizace software i spouštění připravených skriptů. Díky podpoře standardních Android Enterprise MDM řešení však není problém spravovat headsety HTC VIVE Focus 3 ani s pomocí MDM služeb, které již společnost používá.

V návaznosti na úspěch spotřebitelského portálu s VR aplikacemi VIVEPORT, připravila společnost oddělený obchod s aplikacemi pro profesionální využití VIVE Business AppStore. Ten nabízí kolekci důsledně vybraných aplikací a nástrojů z oblasti výcviku, komunikace, vizualizací a mnoha dalších oblastí. Kromě nákupu aplikace v originální podobě nechybí ani možnost odeslání poptávky jejím tvůrcům, kteří dokážou software upravit dle konkrétních požadavků zájemce.

Aplikace VIVE Business Training umožní podporu výcvikových akcí jakéhokoli rozsahu. Školitel s její pomocí dokáže snadno prostřednictvím jakéhokoli Android zařízení sledovat postup jednotlivých účastníků a pomoci s jejich naváděním ve VR. Poskytne mu možnost zvýraznit jednotlivé kroky výcviku, nebo je dokonce přeskočit tak, aby nezdržoval postup celé skupiny. Funkce VIVE Business Streaming umožní propojit VIVE Focus 3 s PC pomocí kabelu a v blízké budoucnosti i prostřednictvím bezdrátového připojení. Výrobce přislíbil průběžné rozšiřování nabídky nástrojů v balíku VIVE Business tak, aby neustále představoval robustní řešení pro firemní VR systémy.

HTC VIVE Sync

Služba, hojně využívaná k setkávání, prezentacím, výuce i kooperaci s využitím 3D modelů, přechází po roce veřejného beta provozu do ostré verze. VIVE Sync Pro a VIVE Sync Enterprise nabízí nová prostředí, nástroje i způsoby interakce. Umožňuje přenést do virtuální reality běžné pracovní soubory, Powerpoint prezentace i trojrozměrné modely. VIVE Sync je ideální pro skupiny do 30 osob, pro větší skupiny nabízí VIVE XR Suite rozsáhlé portfolio dalších aplikací. Více se o VIVE XR Suite dozvíte na stránkách enterprise.vive.com/solutions/xr-suite.