Když vás honí mlsná: Vyhrajte zásobu mysli pro zdraví

Chuti na sladké se nemusíme vyhýbat úplně, stačí sáhnout po produktech, za jejichž sladkou chutí stojí například ovoce, nebo přírodní sladidla, jako třeba čekanka. Jak zkrotit chutě, když se dožadují většího množství sladkostí, než tělo potřebuje? Máme zaručené tipy.

Za chutí na sladké nestojí vlastně samotný cukr, ale rozhoupaný glykemický index. Prostudujte svůj jídelníček a najděte největší viníky. Vedle cukru se zkuste vyhnout také bílému pečivu, bílé rýži a alkoholu.

První krok: zahajte odvykání

Pár dní bez sladkostí, sladké kávy a čaje by mělo stačit k tomu, abychom po cukru už tolik nebažili. Podle odborníků je na něm závislá značná část populace. Věděli jste, že nepříjemné pocity v prvních dnech bez cukru jsou srovnatelné s abstinenčními příznaky? Pokud jste s cukrem v dennodenním kontaktu, může se při jeho „vysazení“ dostavit nervozita, třes, pocení, nebo také zhoršení pleti. Nebuďte proto na sebe krutí hned ze začátku a dopřejte si pozvolné omezování. Vyřaďte prvoplánově sladké oplatky a nahraďte je produkty oslazenými kvalitním přírodním sladidlem.

Sladké ráno bez cukru

Snídaňoví fajnšmekři se zpravidla dělí do dvou týmů – sladkého a slaného. Patříte-li mezi ty, kteří po ránu vyžadují sladký nášup, sáhněte po Super snídaňových produktech od Emco. Chuťové pohárky toužící po sladké chuti snadno převeze třeba sirup z kořene čekanky. Ten totiž stojí nejen za sladkou chutí, ale také křupavostí, která je pro müsli příznačná. Sladidlo nové doby, které má při vysoké sladivosti, právě díky velmi vysokému obsahu vlákniny glykemický index méně než 5. Cereálie, které jsou jím doslazené mají nízký glykemický index, vstřebávání cukrů do krve je pozvolné a pocit hladu se tak dostaví až za delší dobu. „Kombinace komplexních sacharidů a minerálních látek z ovesných vloček a přírodního sladidla z kořene čekanky snižují chuť na sladké. Po snídani s Emco Super mysli vás mlsná rozhodně honit nebude,“ dodává nutriční specialistka Hanka Střelečková.

and Mixujte s rozumem

Každému sacharidovému jídlu prospěje kombinace s extra dávkou vlákniny a bílkovin. Obojí snižuje glykemický index potraviny. Právě to je důvod, proč je výhodnější dát si pomeranč místo sklenice pomerančového freshe, který je vlákniny zbavený. Bílkoviny zase dodá žervé k celozrnnému pečivu, jogurt ke křupavému müsli nebo kysaný mléčný nápoj ke svačinové tyčince.

Stop tekutým kaloriím 

Vynechte sladké limonády i energetické nápoje. Také omezte konzumaci (především sladkých) alkoholických nápojů. Poté se odhodlejte k tomu přestat sladit i teplé nápoje. „Co se týká čajů, sáhněte pro zahnání chutě po kvalitních ovocných nebo bylinkových, které mají samy o sobě lahodnou chuť. Kávu zase doslaďte skořicí nebo kardamomem,“ radí specialistka. Toužíte-li i přesto pro dotažení nápoje k dokonalé sladké chuti, zvolte čekankový sirup. Za sladkou chutí tohoto alternativního sladidla stojí kořen čekanky, který je navíc skvělým zdrojem vlákniny.

Řekněte dost

Pamatujte na to, že sladká chuť je přirozená. Je v pořádku, pokud si občas dáte něco sladkého. Důležité ale je neutrhnout se z řetězu a umět si říct dost. Když si sladkou dobrotu dopřejete výjimečně, může to být něco speciálního a trochu dražšího z kvalitních surovin. Mějte však na paměti, že takové občas znamená jednou za týden, nikoliv dvakrát denně.

„Stejně jako je sladká chuť od pradávna příslibem přísunu energie, je zárukou přežití také tuk. Proto jestli se pustíte do cukrového detoxu a přepadne vás nezřízený „absťák“, zkuste si pomoct tím, že si dáte lžičku kvalitního kokosového oleje. Ošálíte tak chuťové buňky i mozek,“ doporučuje nutriční specialistka Hanka Střelečková.

Super Mysli bez přidaného cukru 

Také nejraději začínáte ráno s miskou křupavého müsli? Vsaďte na Super Mysli od Emca, které neobsahuje žádný přidaný cukr, a přitom skvěle chutná. Za sladkou chutí a křupavostí stojí přírodní sirup z kořene čekanky, který kromě prospěšné vlákniny dodává i lahodnou nasládnou chuť. „Vláknina z čekankového kořene, kterou sladidlo přináší, snižuje glykemický index a působí tak příznivě na hladinu krevního cukru,“ říká nutriční specialistka Hana Střelečková. Oblíbenou jahodovou příchuť v řadě mysli bez přidaného cukru doplnily dvě další příchutě – čokoláda & kokos a ořechy & mandle.

and

Ovoce místo přidaného cukru

To najdete v nové Super kaši od Emca. Super kaše Jablko & Meruňka obsahuje pouze přirozeně se vyskytují cukry. Díky vláknině z kořene čekanky a unikátního 20% podílu ovoce je kaše lahodná i bez použití cukru. Kaše pomáhá snižovat cholesterol, je zdrojem vlákniny a bez umělých sladidel a přidaných barviv. V její receptuře nenajdete mléko, proto je vhodná i pro vegany.

and

Super sladká soutěž

Připravili jsme pro vás jarní soutěž, ve které můžete vyhrát originální dárkové balení EMCO, kde najdete Super Mysli bez přidaného cukru a novinku Super kaše bez cukru. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku a mít štěstí. Ve hře je celkem 5 dárkových balíčků.

Soutěžní otázka

Sirup z kořene čekankyMedXylitol,

Soutěž probíhá od 11.3. - 29.3.2021