FACESTARŽivotní stylJSTE SPOKOJENI SE SVOU ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNOU? POKUD NE, MŮŽETE TO DO KONCE...

JSTE SPOKOJENI SE SVOU ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNOU? POKUD NE, MŮŽETE TO DO KONCE ČERVNA ZMĚNIT

 

 

Zdravotní pojištění v České republice je ze zákona povinné, jednotlivé zdravotní pojišťovny se však liší nabídkou doprovodných programů a přístupem ke klientům. Přestože mohou některé slevy vypadat mimořádně lákavě, měli byste se zamyslet nad tím, zda budou mít pro váš život z dlouhodobého hlediska význam.

Například vybrat si kvalitní zdravotní pojišťovnu s atraktivními výhodami a zajištěnou péčí pro těhotné či maminky s dětmi v případě, že plánujete mateřství, je určitě rozumnější, než měnit tu stávající kvůli jednorázovému a vcelku zanedbatelnému příspěvku na plavání.

Jakkoliv jsou tedy slevy samy o sobě slibné, neměly by být jediným rozhodovacím kritériem. Vždy si všímejte i jiných směrodatných ukazatelů, které vám napoví, kde bude starost o vaše zdraví v těch nejlepších rukou. Které ukazatele to jsou?

1. Důvěryhodnost, finanční stabilita a tradice

Právě na těchto třech pilířích by měla být vybraná zdravotní pojišťovna postavená. A jak se takové hodnoty prověřují v praxi? Následující otázky vám pomohou s prvotní orientací a nebudete už tolik tápat. Jak je pojišťovna velká, resp. kolik eviduje pojištěnců? Jak si toto číslo stojí v porovnání s ostatními pojišťovacími ústavy? Je ekonomicky stabilní? Jak dlouho působí v oboru a jakou má tradici?

2. Dostupnost

Zjistěte si, jak rozsáhlou síť smluvních lékařů má pojišťovna v rámci celé republiky k dispozici, jinými slovy, s kterými lékaři má ve vašem regionu uzavřenou smlouvu. Nebudete pak muset čelit nepříjemné situaci, kdy vám odmítne proplatit provedený výkon u lékaře / specialisty, kterého sice pravidelně navštěvujete, ale s nímž nemá uzavřený smluvní vztah. Dobrá dostupnost také spočívá v počtu kontaktních pracovišť pojišťovny v jednotlivých krajích – to se bude hodit při řešení situací, které vyžadují osobní setkání.

3. Nabídka bonusových programů

Zdravotní pojišťovny nabízejí preventivní programy pro různé cílové skupiny – stačí se porozhlédnout, do kterých programů byste se vzhledem k vašim potřebám a životnímu stylu mohli začlenit. Přínosem je pak čerpání výhod využitelných právě pro vás, které ve svém důsledku mohou vést ke zkvalitnění péče o vaše zdraví.

4. Slevy a jiné benefity

Pak je tu již zmíněná možnost využívat slevy u spřízněných obchodních partnerů zdravotní pojišťovny. Ty se mohou týkat například masáží, relaxačních pobytů, fitness center, ale také nákupu sportovního vybavení, oblečení a dětské výbavy.

5. Péče o zdraví, ale i něco navíc

Vždy je příjemné, když se pojišťovna nesoustředí pouze na zprostředkování základní lékařské péče, tedy na situace, kdy už je třeba řešit konkrétní nemoc nebo zdravotní omezení, ale může vám nabídnout i něco navíc. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR přišla s unikátním projektem Zdraví jako vášeň, který podporuje zdravý životní styl a angažuje se v otázkách prevence, zdraví a kondice.

Změna zdravotní pojišťovny či setrvání u té stávající je důležité rozhodnutí s přímým dopadem na váš život a zdraví, proto byste měli k této věci přistupovat odpovědně a s rozmyslem. Dopřejte si čas, ale zároveň to zbytečně neodkládejte – nezapomeňte, že poslední termín pro podání přihlášky je 30. června 2015.

Související články