FACESTARŽivotní stylJSTE PRO TABLETY PŘI VÝUCE? UŽ SE ROŠIŘUJÍ I V ČESKÝCH ŠKOLÁCH

JSTE PRO TABLETY PŘI VÝUCE? UŽ SE ROŠIŘUJÍ I V ČESKÝCH ŠKOLÁCH

 

 

Někteří rodiče jsou proti

Názory na tablety se mezi rodiči různí. Zatímco někteří je vítají a vidí v nich pomůcku, které jejich děti obohatí a to interaktivním způsobem, jiní je u dětí odmítají jako tupou zábavu na úrovni televize. „Ja to vitám. Stejně ho nepustí z ruky, tak aspoň, ať tam dělají něco užitečného,“ vidí problematiku tabletů ve školách matka dvou dětí ve věku 3 a 8 let Dana Irinkovová. Trojnásobná maminka Lenka Fialová tak přesvědčená není: „Asi až od druhého stupně bych souhlasila. Ale pro ty malé ne.“ Lenka Vokůrková, matka dvou dětí souhlasí: „Když už, tak opravdu až pro vetší děti. Jazykové a sociální dovednosti tabletem nezískají, nehledě na to, že vypěstovat závislost si mohou později,“ sdělila nám s nadsázkou.

S tabletem je dítě blíž informacím

Takto se i školy setkávají v některých případech s nesouhlasným stanoviskem některých rodičů, když se snaží tablety do výuky zavádět. V čem mohou být tablety prospěšné? Vyučující se shodují v tom, že je velkou škodou využívat tablety pouze jako digitální učebnice, ale zcela inovativním způsobem, který se právě školy učí. Jako nejvhodnější způsob se ukazuje ten, když se školy učí jedna od druhé a spolupracují. K tomu dnes slouží hned několik projektů. Například díky projektu Škola dotykem se používají tablety na několika desítkách škol po celé republice a školy si navzájem vyměňují výukové materiály a zkušenosti. Vesměs se shodují, že s tablety může být výuka dynamičtější a pro děti zábavnější, že díky tabletům mají děti snadnější přístup k informacím a výuka je prý více baví.

Když tablety pomáhají

Tablety a celé multimediální vybavení může pomáhat tam, kde děti nemají k dispozici klasickou kamennou třídu. Nadace Vodafone nabízí speciální projekt „Přenosná třída“, díky kterému se mohou učit na tabletech a LCD obrazovce i děti z uprchlických táborů. „Přenosná škola“ váží kolem 50 kilogramů a je zabalená v jedné přepravce. V té najdou vyučující 25 tabletů, laptop, projektor a 3G modem pro připojení k internetu. Množství zástrček do elektřiny není potřeba, vše se nabíjí na jednu nabíječku. Přenosná škola se letos využije ve 12 školách v uprchlických táborech v Keni, Tanzánii a rovníkové Africe. Až 15 tisíc dětí bude moci využít ty nejmodernější učební prostředky a získají tak možnost nastartovat svůj život lepším směrem.

 

Související články