Jste pořád nemocní? Vyzkoušejte přírodní všelék kolostrum

Asi není nutné připomínat, že první výživou novorozence po porodu je mlezivo, odborně nazývané kolostrum či colostrum. To si matčino tělo vytváří již před porodem. A proč se bavíme právě o něm a jeho důležitosti?

Asi není nutné připomínat, že první výživou novorozence po porodu je mlezivo, odborně nazývané kolostrum či colostrum. To si matčino tělo vytváří již před porodem. A proč se bavíme právě o něm a jeho důležitosti?

To je jednoduché. Kolostrum totiž obsahuje faktory zásadně ovlivňující odolnost, které dále umožňují intenzivní růst a vývoj. Představuje velmi silný prostředek, který zdravému, nově narozenému savci zcela postačí k zahájení samostatného života bez obav o jeho zdraví. Matka mu tak vlastně předává svou imunitu.

Chytré protilátky

Kolostrum je bez debat výjimečným a nenahraditelným darem matky přírody do začátku života, ale v dnešní době není problém užívat jej i v dospělosti. Dá se totiž pořídit v kapslích, jejichž obsah se získává se odebírá krav chovaných v šetrných podmínkách. Získává se v prvních šesti hodinách po narození krávy, a proto má vysoký obsah imunoglobulinů: proteinů, která umí najít a zničit viry i bakterie v těle.

Tyto protilátky jsou klíčovou složkou naší imunity; pokud se nám jich nedostává, nedokážeme se dobře bránit bakteriálním, virovým ani kvasinkovým infekcím. V důsledku toho nás můžou opakovaně trápit problémy s tlustým střevem, průjmy nebo také záněty horních cest dýchacích. Kolostrum jim pomáhá předcházet, obecně posiluje imunitu a je vhodné i proti alergiím (především potravinovým) a při antibiotické léčbě nebo po ní.

Vyberte si správně

Jedná se sice o přírodní látku, ale produkty, které kolostrum obsahují, se mohou v mnoha detailech lišit. Při výběru toho správného přípravku je důležitý čas odběru kolostra (čím dříve po narození, tím lépe), množství kolostra v jedné kapsli i poměr imonoglobulinu v něm: ideální je 25 % nebo i více. Zkontrolujte si také, jestli přípravek obsahuje lipidy, které zvyšují jeho rozpustnost a usnadňují tak pronikání kolostra do organismu.

Při tom hraje roli i povrch kapsle. Skvělou volbu je například Colostrum od firmy Symbiotics, které ma kapsle se speciálně upraveným povrchem – ten pomáhá „doručit“ prospěšnou látku až do tenkého střeva, aniž by ji poničily žaludeční šťávy. Kolostrum pak může působit proti infekcím ještě lépe a silněji. K dostání je i varianta v tabletách, které můžete cucat, nebo s přidanými probiotickými bakteriemi vhodná například na ochranu proti kvasinkám.