Jaké povlečení zvolit do ložnice? Třeba to, které se nežehlí

U povlečení záleží především na kvalitě materiálu. (foto archiv SCANquilt)

Při výběru povlečení upřednostňujeme vždy vzhled či vzory. Prioritou je také kvalita materiálu, ze kterého je vyrobené, životnost a jeho nároky na údržbu. Konečný výběr vzoru povlečení už záleží na osobním vkusu každého z nás i stylu zařízení ložnice.

Pro každodenní používání vybírejte vždy kvalitní povlečení příjemné na omak, například na chalupu stačí flanel, úpletový jersey nebo krep, který se dobře udržuje. V letních měsících teď aktuálně letí chladivé tóny zelenkavé, stříbrné, bílé a světle modré. 

Na materiálech vždy záleží

Nejkvalitnější ložní prádlo se vyrábí ze stoprocentní česané dlouhovláknité a mercerované bavlny. Mezi její vlastnosti patří vysoká pevnost, dobrá savost, barevná stálost a navíc je příjemná na omak a nezpůsobuje nepříjemné alergické reakce. Z jemných přízí jsou utkány nejkvalitnější hladké bavlněné satény i na omak jemná, hustě tkaná plátna a damašky.

Stále více a více jsou oblíbené nežehlivé úpravy, měkčení a počesávání, které dodávají tkaninám hebkost a usnadňují jejich údržbu. Při správném sušení nevyžadují následné žehlení a některé úpravy, jako je krep dokonce žehličku ani nedoporučují.

Kvalitní tkanina

Opravdu kvalitní tkanina musí být příjemná na dotek, nedráždivá a měla by působit hladce. I stoprocentní bavlna se liší na omak. Pocit z látky ovlivňuje zejména vazba materiálu, kvalita použité příze, mercerace, nežehlivá úprava a použitá barviva. Ty, které zůstávají na povrchu, jsou tvrdší (pigmenty), ty, co pronikají do tkaniny a přízí (reaktivní barviva) jsou naopak měkčí. 

Vybírejte dobře

Jersey: varianta úpletu, splývavý jemný bavlněný materiál, který je prodyšný a nemusí se žehlit a při používání se nemačká. Mezi vzory dominují klasické i moderní, například potisk uměleckých směrů a stylů najdete v řadě JERSEY ART COLLECTION české značky bytového textilu SCANquilt.

Flanel: velmi hřejivý materiál, vhodný do zimního počasí. Základem je 100% bavlna, která úpravami získá vlasový efekt. Proto máme pocit tepla, měkkosti a hebkosti. Počesat lze nejen hustější a kvalitnější flanel, ale i řídký.

Krep: kvalitní krep je praktický, nemačká se, je z jemných hustých přízí a potištěn reaktivními barvami. Krep není typ plátnové vazby, ale jen její úprava s charakteristickým zvlněním, která může být podle kvality přízí hustější a trvanlivější nebo řidší. Tyto rozdíly poznáte okem a hmatem, pomačkání zabraňuje sám krepovaný efekt tkaniny.

Bavlněná tkanina s krepovým efektem se nemačká a nikdy nežehlí. Má dlouhou životnost, příjemně hřeje. Hodí se jak do dětského pokoje tak i na do ložnice nebo na chalupu.

Bavlněné saténypatří mezi nejoblíbenější, v nejvyšší kvalitě jsou upraveny jako nežehlivé. Obsahují dlouhá česaná vlákna, která se při praní nepolámou a nepomačkají, když je vypneme a usušíme, budou krásně hladké. Satén opět není materiál, ale typ vazby. U saténů, v porovnání s klasickými plátnovými tkaninami, snižuje mačkavost samotná atlasová vazba i použití jemné příze.

Vysoký lesk, který máme se saténem spojený, je výsledkem mercerování a přídavku nežehlivé úpravy. Nejkvalitnější bavlněné satény označujeme jako Premium-Satén, který se vyrábí z nejjemnějších přízí dlouhovláknité egyptské bavlny s hustotou 300 nití na palec čtvereční.

Rozdíl v hebkosti a pevnosti je hned patrný. Bavlněný satén je hřejivější a příjemnější na dotek a navíc se snadno žehlí. Na trhu ale najdete satén, který žehlení nevyžaduje. Mezi ty patří SATÉN PLUS, DESIGN a TENCEL DESIGN. Tzv. mako satén vznikl upravením postupu při tkaní. Je pro něj typický vysoký lesk a zároveň odolnost.

Bavlněné povlečení je odolné a příjemné na dotek. Pereme vždy do 60 °C, a aby v ložnici dobře vypadalo, musíme ho žehlit nebo alespoň uhladit rukou. Její kvalitu ovlivňuje hustota přízí, mezi top patří materiál z jemného plátna z dlouhovlákné česané bavlny. Tkanina je prodyšná a příjemná na dotek. Kolekce KLASIK a FINO je ze 100% bavlny. Nejnovější trendy vzory objevíte v kolekci DESIGN české značky bytového textilu SCANquilt.

Damašek: damaškové povlečení se vyrábí atlasovou, keprovou či plátnovou vazbou. Jde o hustě tkanou bavlněnou látku s vytkanými vzory s hedvábným leskem. Damaškové povlečení z kvalitní egyptské bavlny z česaných přízí. Látka je velmi jemná, připomíná hedvábí, v létě chladí a v zimě hřeje.

Kolekce ELEGANT, TOP LINE a EXCLUSIVE je vyrobena z dlouhovlákné česané bavlny nejvyšší kvality, tkaná precizní žakárovou technikou z jemných přízí. Navíc EXCLUSIVE PLUS s přírodním vláknem Lyocell má antibakteriální vlastnosti.

A v jakém povlečení nejraději usínáte vy?