Jak pěstovat královnu pokojových květin orchidej

freepik archiv

Orchideje dnes zdobí místnosti častěji než zavedené pokojové květiny. Přesto se jim méně zkušení pěstitelé vyhýbají. Což je velká škoda. Druhů těchto rostlin je sice nepřeberné množství, mají hodně rozdílné nároky a k jejich pěstování je potřeba speciální věci, ale nejde o žádnou vědu. Stačí znát pár zaručených triků a váš interiér se může proměnit v exotickou zahradu.

Nejčastěji se pěstují tzv. epifyty, které rostou volně přichycené na stromech a vláhu čerpají současně ze vzduchu. Nejsnáze se pěstují můrovce, falenopsisy (Phalaenopsis), kterým vyhovuje běžná teplota v bytě v rozmezí 21 až 29 °C. Barva květů tohoto druhu je nejčastěji bílá nebo růžovo až purpurová. Oblíbené jsou zejména i kvůli tomu, že vydrží kvést vytrvale až 3 měsíce.

and

Trůn pro orchideje

Základem úspěchu a prvním krokem k bohatým květům je to, do čeho rostlinu zasadíte. Alfa a omega u těchto pokojovek je totiž dostatečný přísun vody a trvalý přísun vzduchu ke kořenům, což dokonale zajišťují samozavlažující květináče. „Zaručují dostatečný příjem vody, který si rostlina může sama korigovat. Zavlažování pomocí knotů zároveň zaručí vzdušnost substrátu, z kterého se navíc zbytečně nevyplavují potřebné živiny,“ radí Lenka Novotná ze společnosti Plastia, která vyrábí i květináče Mimosa speciálně určené pro tento druh rostlin.and

A to také potvrzují odborníci. „Mírně kuželovitý tvar těchto květináčů doplněný vložkou zajistí, že kořeny nezůstávají ve vodě na dně květináče. Pěstební vložku lze navíc snadno vyjmout a vložit do obalu jiné barvy,“ prozradila zahradnice Miroslava Paclová. Užitečným zlepšovákem jsou průsvitné odstíny, s jejichž pomocí proniká potřebné světlo ke kořenům.

Slunce jako sluha i zlý pán

Základem při pěstování je voda, vzduch a světlo. Klíč k úspěchu spočívá tedy i v umístění květiny. Většina orchidejí potřebuje chránit před přímým sluncem, ale zároveň se bez světla neobejde při kvetení. Základním pravidlem je vyhnout se oknům na jižní straně. „Sluneční paprsky jsou nebezpečné hlavně v období, kdy se rozbíhá vegetace a začíná vyrůstat květní stvol rostliny,“ dodala k pěstování orchidejí Lenka Novotná z Plastie. Čekali byste, že pro ně bude nebezpečné zimní slunce? Je to tak, nejčastěji dochází k popálení orchidejí v závěru zimy. Paprsky probouzejícího se jarního slunce jsou pro ně totiž extrémně ostré. 

5 zásad při pěstování

1) Zálivka

Obecně se doporučuje zalévat dešťovou vodou. Pokud máte k dispozici pouze kohoutkovou, je dobré ji nechat dostatečně odstát

2) Teplota

Nejběžnější Phalaenopsis má rád pokojovou teplotu, která ani v noci neklesá pod 20°C.

3) Vlhkost

V suchých bytech je vhodné umístit poblíž rostliny odpařovač (misku s vodou naplněnou oblázky)

4) Substrát

Základem je kvalitní piniová kůra, kterou doplňuje hrubá borkovaná rašelina a kokosová vlákna nebo vláknitý mech rašeliník.

5) Fixační tyčky

Jsou nezbytné k tomu, aby podpíraly stvoly a květy. Mohou být v průhledné barvě skla nebo i nápadně barevné. Ke stvolům se připevňují speciálními skřipci. 

4 tipy pro orchideje plné života

Pravidelné rosení

Na listech se nesmí držet voda a postřik vodou nepatří také na květy

Boj se škůdci

Jednoduchým pomocníkem jsou tyčinky, které se zapustí do substrátu. Působí proti mšicím, molicím, štítenkám, třásněnkám, křísům a červcům

Přesazování

Orchideje se doporučují přesazovat zhruba každý druhý rok a to v době po odkvětu

Hnojení

Za plné vegetace, což je od března do dubna se do zálivkové vody přidává tekuté hnojivo v rozmezí 7 až 14 dnů 

(box s přelepkou: Rada na závěr)

3 tabu

Nestěhovat rostlinu z místa na místo – zastavíte proces kvetení

Neodstřihávat květní stvoly – připravíte se o mnoho květů

Nepřelévat  – pokud rostliny stojí ve vodě opadávají poupata

and