FACESTARŽivotní stylJAK OVLIVŇUJÍ BARVY NAŠE EMOCE A PSYCHIKU? ODHALTE TAJEMSTVÍ JEDNOTLIVÝCH ODSTÍNŮ!

JAK OVLIVŇUJÍ BARVY NAŠE EMOCE A PSYCHIKU? ODHALTE TAJEMSTVÍ JEDNOTLIVÝCH ODSTÍNŮ!

Červená

Červená

Červená je barva těla. Bývá spojována s odvahou, silou, teplem, energií, mužností, vzrušením, ale také s agresivitou, odporem a nátlakem. Má největší vlnovou délku a má ze všech barev nejsilnější vliv. Když se díváme na červené předměty, vypadá to, že jsou blíže, než ve skutečnosti jsou, a tak nás jako první zaujmou. Má vliv na naše tělesné funkce – povzbuzuje, zrychluje tep a dává pocit, že čas ubíhá rychleji.

Modrá

Modrá je barvou inteligence, komunikace, důvěry, efektivity, povinnosti, logiky, chladu, odrazu a klidu. Přisuzuje se jí také nedostatek citů, odměřenost a nepřátelskost. Modrá barva je spíše uklidňující a na rozdíl od červené nepůsobí na naše tělesné funkce, ale na naši mysl. Povzbuzuje nás k jasnějšímu uvažování a pomáhá se soustředěním. Modré předměty se nezdají tak blízko jako červené. Z výzkumů vyplývá, že je nejoblíbenější barvou na světě.

Žlutá

Žlutá barva se přiřazuje emocím. Skrývá se v ní optimismus, sebedůvěra, extraverze, emocionální síla, přátelskost a kreativita. Na druhou stranu ale také iracionalita, strach, emocionální křehkost, deprese, úzkost a sebevražedné myšlenky. Žlutá barva má poměrně velkou vlnovou délku a stimuluje emoce. Z psychologického hlediska je to tedy nejsilnější barva. Správný odstín žluté pozvedne náladu a sebevědomí, je to barva optimismu. Její nesprávný odstín nebo příliš velké množství, může působit opačně.

Zelená

Zelená barva nastoluje rovnováhu. Přináší harmonii, osvěžení, odpočinek, obnovu, jistotu, vnímavost k prostředí, vyrovnanost a klid. Z negativní škály pak také nudu, stagnaci, nijakost a slabost. Zelené barvě se oko nemusí nijak přizpůsobovat. Je ve středu spektra, a tudíž je barvou rovnováhy, kterou možná někteří lidé podceňují. Na primitivní úrovni představuje dostatek a bezpečí – všechno je zelené, je dostatek vody a nehrozí hlad. Na druhou stranu ale může způsobovat stagnaci.

Fialová

Fialová je barva ducha. Souvisí s uvědomováním si duchovna, spokojeností, vizí, luxusem, autentičností, pravdou a kvalitou. Negativní stránky jsou introverze, dekadence, útlak a pocit podřízenosti. Má nejkratší vlnovou délku a vede k myšlení na vyšší, až duchovní úrovni. Podporuje meditaci. Také je spojována s královským majestátem a nejlepší kvalitou. Jako poslední viditelné záření před ultrafialovými paprsky má také souvislost s vesmírem. Příliš mnoho fialové může vést k přílišnému zahledění do sebe.

Oranžová

Oranžová je kombinace červené a žluté, a tudíž ovlivňuje jak tělesnou, tak emocionální stránku. Je spojena s tělesným pohodlím, jídlem, teplem, bezpečím, smyslností, vášní, nadbytkem i s legrací. Na druhé straně také s deprivací, frustrací, povrchností a nezralostí. Negativně působí většinou v kombinaci s černou.

Růžová

Růžová barva je vlastně odstínem červené. Souvisí s tělesnou pohodou, výživou, teplem, ženskostí, láskou, sexualitou a přežitím druhu. Na opačné straně škály se spojuje s utlumením, emocionální klaustrofobií, zženštilostí a tělesnou slabostí. Ovlivňuje tělesné funkce, ale nestimuluje – spíše je zmírňuje. Z psychologického hlediska je to velmi silná barva. Reprezentuje ženský princip. Její přílišné množství pak citově vyčerpává a oslabuje mužský princip.

Šedá

Šedá barva představuje neutralitu či spíše negativní aspekty: nedostatek odvahy, sklíčenost, depresi, hibernaci, nedostatek energie. Když okolní svět zešedne, připravujeme se na hibernaci – zimní spánek. Příliš velké množství šedé signalizuje nedostatek sebedůvěry a strach být vidět.

Černá

Pozitivními stránkami černé barvy jsou sofistikovanost, půvab, emocionální bezpečí, efektivita a podstata. Negativní jsou útlak, chlad, nebezpečí a tíha. Černá barva vzniká pohlcením všech barev. Vytváří ochrannou bariéru, protože pohlcuje veškerou energii, která přichází proti ní. Je to absence světla. Neodráží žádné vlny, a proto může působit jako hrozba. Tvrdí se, že černé oblečení zeštíhluje, ale je to mýtus.

Bílá

Bílá se spojuje s čistotou, jednoduchostí, sofistikovaností a efektivitou, ale teké se sterilitou, chladem, překážkami, nepřátelstvím a elitářstvím. Na rozdíl od černé, která vše pohlcuje, bílá vše odráží. Vlastně celé spektrum odráží nám do očí. Bariéry tvoří bílá jinak než černá – říká „nedotýkej se mě“. Bílá je čistota a stejně jako černá je nekompromisní. Je čistá, hygienická a sterilní. Sterilita ovšem může být i negativní.

Hnědá

Hnědá symbolizuje vážnost, teplo, přírodu, zemi, spolehlivost a podporu, ale také nedostatek humoru, tíži a nedostatek sofistikovanosti. Většinou jde o kombinaci červené a žluté s velkým podílem černé. Má v sobě část vážnosti černé, ale je teplejší a zahrnuje i červené a žluté vlastnosti. Je to solidní, spolehlivá barva.

Bojujte barvami proti šedi

Celou škálu pozitivních vlastností barev můžete vnést do světa, kterému vládne zimní šeď, když vyběhnete v barevném oblečení. Již 2. března 2015 zahájí Tchibo ve své síti obchodů a prodejních míst i v e-shopu www.tchibo.cz prodej sportovních oděvů v příjemných barvách.

Můžete zakoupit sportovní sexy tričko se zadním dílem ze síťoviny a velkým výstřihem. Je z prodyšného materiálu, který také dobře odvádí tělesnou vlhkost. V nabídce je v černé barvě.

Manžety se závažím zvyšují intenzitu tréninku při běhu, chůzi nebo posilování. Díky suchým zipům lze snadno nastavit jejich šířku. Hmotnost každého závaží je 500 g.
Bude se vám hodit i praktická sportovní taška s vyjímatelnou kapsou např. na mokré věci či boty. Tašku o velikosti 40 x 48 x 20 lze zmenšit dle potřeby. Odolný materiál odpuzuje vodu a nečistoty.

and

Bezešvé tričko s dlouhým rukávem je prodyšné a dobře odvádí tělesnou vlhkost. Má žebrované lemy na koncích rukávů a dolním okraji. V nabídce je v růžové barvě s melírem.

Sportovní šortky z elastického materiálu neomezují v pohybu, pas je opatřený tunýlkem se stahovací šňůrkou. Mají všité slipy a vsadky ze síťoviny. Jsou k dostání v tmavě modré barvě s reflexním potiskem.

Stahovací sportovní top a legíny sedí jako druhá kůže. Top má ploché elastické švy a vykrojená záda.

Vyzkoušejte závěsný posilovací systém, který umožňuje posilování celého těla s využitím vlastní hmotnosti. Součástí je přídržný popruh k připevnění na stromy, hrazdy apod., hák, karabinky, dvě zesílená úchytná poutka s pogumovaným držadlem a karabinou a dva posilovací popruhy s nastavitelnou délkou. Celková nosnost je asi 150 kg. Koupíte jej pouze v e-shopu. Rovněž v e-shopu můžete zakoupit zelenou sportovní bundu s jemnou vnitřní stranou a vsadkami ze síťoviny, kapicí se stahovací šňůrkou a zipem s ochranou brady.

and

Bezešvé tříčtvrteční kalhoty mají řasení na koncích nohavic a úzký střih. Lze je nosit v kombinaci se sportovními šortkami nebo se sukní. V nabídce jsou v tmavě šedé barvě s melírem.

Související články