Jak a v čem pěstovat orchidej! 5 tipů pro krásné a bohaté květy

Orchideje

Existuje mnoho druhů orchidejí: abychom se o tu svou dobře postarali, je třeba vědět, o kterou se jedná. Obecně se orchideje dělí na epifyty, tedy ty, co v přírodě žijí nad zemí (například na kmenech stromů), a terestrity – pozemní orchideje. 

Poznejte svou orchidej 

Co se epifytů týče, v celoročně vytápěném bytě se nejlépe daří druhům Vanda, Phalaenopsis a Dendrobium, vyhovuje jim totiž pokojová teplota. Z terestritů se nejsnáze pěstuje Paphiopedillum, kterému se kvůli typickému tvaru také říká střevíčník. 

Použijte vhodnou zeminu 

Ne každý ví, že naprostá většina orchidejí nepatří do klasické zeminy, ale vyžaduje speciální lehký substrát, skrze který ke kořenům pronikne dostatek vzduchu. Má upravené pH, aby nebyl příliš kyselý, a skládá se obvykle z piniové kůry, hrubé rašeliny a kokosových vláken nebo mechu. Koupíte ho v dobrém zahradnictví či květinářství, zkušenější si mohou substrát namíchat sami. V případě, že pěstujete terestrickou rostlinu, přidejte do něj ještě vláknitou rašelinu.

Najděte správné místo 

To je základ úspěchu. Aby hezky kvetly, potřebují orchideje světlo – ovšem rozptýlené. Ideální je umístění u východního nebo severozápadního okna; jižním se úplně vyhněte, aby orchideje nikdy nebyly na přímém slunci. „Sluneční paprsky jsou nebezpečné hlavně v období, kdy se rozbíhá vegeteace a začíná vyrůstat květní stvol rostliny,“ varuje Lenka Novotná z firmy Plastia. Zvlášť škodlivé mohou být paprsky prvního jarního slunce, které snadno spálí poupata či květy a na listech vytvoří nepěkné světlé skvrny. 

Zalévejte, ale nepřelévejte 

Orchideje sice potřebují dostatek vláhy, ale je poměrně snadné je přelít. Jak si s tím poradit? Jednou týdně rostlinu ponořte do hluboké nádoby s vodou, ideální je na to „dešťovka“, povrchová voda z rybníka či řeky, případně odstátá voda z kohoutku.

Orchideje by v ní měly být asi půl hodiny, aby substrát dobře nasákl. Pak je nechte okapat a vraťte do původního obalu; později také vylijte zbytky vody, které se nashromáždila u dna. 

Vhodnou variantou při pěstování orchidejí jsou také samozavlažovací květináče, dodává Lenka Novotná. „Zaručí dostatečný příjem vody, který si rostlina může sama korigovat. Zavlažování pomocí knotů zároveň zaručí vzdušnost substrátu, z kterého se navíc zbytečně nevyplavují potřebné živiny,“ vysvětluje odbornice. 

Obecně platí, že většina orchidejí do bytu je teplomilných a vyhovuje jim běžná pokojová teplota, tedy 20 – 29 °C. Vzácnější jsou druhy, které si libují v teplotě 16 – 20 °C nebo dokonce v pouhých 8 – 15 °C.