FACESTARBydleníI SODOVKA MŮŽE BÝT STYLOVÁ! DOMA VYROBENÁ BUDE LEVNĚJŠÍ A EKOLOGIE NEBUDE...

I SODOVKA MŮŽE BÝT STYLOVÁ! DOMA VYROBENÁ BUDE LEVNĚJŠÍ A EKOLOGIE NEBUDE PLAKAT

 

 

Láhev na bombičky

Pokud jste ještě zažili doby socialismu, jistě si pamatujete na sifonovou láhev, která byla ze skla a její povrch byl kryt mřížkou z drátků. Prodávala se ta a žádná jiná a měla ji každá druhá domácnost, na výběr prostě nebylo. Do sifonové láhve se vkládaly bombičky, které jsme si chodili měnit za pár drobných do samoobsluhy, stejně jako bombičky na šlehačku. Po revoluci jsme na sifonovou láhev zapomněli a nadchli se tím, že si můžeme sodovku zakoupit ve velkých plastových lahvích. Výroba české sifonové lahve byla ukončena v roce 2005 a majitelé bombiček, pokud láhev nekoupili někde v bazaru, tak měli smůlu.

Použití na vlastní nebezpečí

Použití původní sifonové láhve nebylo úplně pro každého, třeba děti s lahví manipulovat neměly. Pro výrobu sodovky se používají bombičky s oxidem uhličitým CO2. U staré sifonové lahve se nejprve musela odšroubovat hlava lahve, poté úzkým hrdlem nalít do lahve litr vody, vyjmout z krabičky bombičku, zacvaknout ji do křídlové matice, zašroubovat, protřepat a zase odšroubovat. Přesto měla sifonová láhev velkou popularitu, sodovka z ní vyšla na zlomek ceny té z obchodu, a to přes to, že třetinková láhev sodovky se tehdy prodávala za třicet haléřů!

and

Renesance domácího sifonu

Nyní se k domácí sodovce opět vracíme, stejně jako se vracíme k využívání kohoutkové vody. Domácí výroba sodovky je také rozhodně ekologičtější, než zakupování nových a nových plastových lahví. A navíc si můžeme vybrat z různých designových sifonových lahví, které se mohou v interiéru velmi pěkně vyjímat. Třeba zařízení na výrobu domácí sodovky Limo Bar model Edge, který navrhl české designérské studio Novague se dostalo dokonce ocenění za design, a to v soutěži iF Design Award. Zásobník na sifon vypadá velmi stylově, v červeném provedení se určitě skvěle vyjímá v každé kuchyni, nebo třeba na party. A jak se sodovka vyrábí? Oproti starším sifonovým lahvím je výroba mnohem snazší, stačí pouze nalít do zásobníku vodu, zmáčknout tlačítko a v mžiku máte plnou láhev sodovky, kterou můžete pochopitelně dle chuti doplnit různými sirupy. Tak na zdraví!

Související články