FACESTARŽivotní stylHLADKÉ A ZÁŘIVĚ LESKLÉ ZUBY: ZÁZRAK JMÉNEM DENTÁLNÍ HYGIENA! VYZKOUŠELI JSME ZA...

HLADKÉ A ZÁŘIVĚ LESKLÉ ZUBY: ZÁZRAK JMÉNEM DENTÁLNÍ HYGIENA! VYZKOUŠELI JSME ZA VÁS!

Dentální hygienu a nácvik správného domácího čištění jsem chtěla vyzkoušet na vlastní kůži. Na doporučení jsem se objednala na pražskou kliniku Dental Office H33, kde mě v den D přivítala velmi sympatická a milá dentální hygienistka Tereza.

Dentální hygienu a nácvik správného domácího čištění jsem chtěla vyzkoušet na vlastní kůži. Na doporučení jsem se objednala na pražskou kliniku Dental Office H33, kde mě v den D přivítala velmi sympatická a milá dentální hygienistka Tereza.

Několik faktů o dentální hygieně

Dentální hygiena je součástí preventivní stomatologie. Správná péče a čištění chrupu nám pomáhají předcházet mnoha různým neduhům, především nepříjemným zánětům dásní, kazům a paradontóze. Ideální je, pokud si na dentální hygienu zajdete dvakrát za rok. Jednou za rok je minimum, které byste měli svému chrupu dopřát. Obecně nejsou žádná omezení (pokud nosíte rovnátka, tím spíše byste se měli věnovat správnému čištění), pouze u paradontózy je vhodné zákrok předem konzultovat.

and

První dojmy z křesla

Dost bylo teorie, hurá do ordinace! Jelikož jsem šla na hygienu poprvé, přiznávám, že jsem měla určité obavy z neznáma a hlavně trochu strach z bolesti. Jsem si jistá, že každý z vás slyšel z vašeho okolí něco v duchu „Hrozně to bolí, radši tam nechoď“ nebo „Je to jen marketing, žádné výsledky nečekej“ a podobně. I přes tyto lehce nepříjemné pocity jsem si sedla do křesla a věřila jsem, že s Terezou jsem v dobrých rukách. A pokud mohu posoudit, nemýlila jsem se. Tereza mi ochotně vysvětlila krok po kroku, co bude následovat a jaké pocity u každého kroku čištění můžu mít.

Krok za krokem k dokonale hladkým zubům

1. Nejprve bylo nutné zkontrolovat stav chrupu a udělat si detailní obrázek o tom, jak se o chrup starám a odhalit, kde je nejvíce zubního plaku a kamene.

2.  Poté přišlo na řadu odstranění zubního plaku pomocí ultrazvuku. Bezbolestná procedura, která byla znatelná pouze u velmi citlivých zubů.

and and

3. Po odstranění plaku je nutné odstranit veškerý zubní kámen, který se usazuje kolem zubu, a především v mezizubních prostorech (která často opomíjíme při čištění). Tato procedura se provádí ručními nástroji. Nebudu lhát, není to určitě pro každého příjemné, záleží na tom, jak hodně kamene se musí odstraňovat. Nicméně není to nic, co by člověk nevydržel, a pokud si vyberete tak pečlivou a jemnou hygienistku jako já, máte z poloviny vyhráno. Při tomto kroku se také projevil stav mých dásní. Dle slov Terezky by zdravé dásně neměly při podráždění nikdy krvácet. Bohužel u mne se projevil lehký zánět dásní, který ale správným čištěním mezizubních prostor brzy odstraním.

and

4. Předposledním krokem na cestě za dokonale čistým chrupem je pískování, tzv. air flow. Přesněji řečeno je to čištění tlakem vody s jemným pískem, který zároveň čistí vaše zuby od pigmentace (skvrny od kávy, červeného vína, čaje nebo cigaret). Zjednodušeně vám pískování pomůže lehce vybělit zoubky a sjednotit jejich barvu. V této fázi se zakrývá celý obličej ubrouskem, aby se jemný písek nedostal zcela všude, ale zůstal pouze v puse nebo okolo úst.

and

5. Na závěr proběhla fluoridace a Terezka mi ukázala správné techniky domácího čištění. Celé ošetření trvalo zhruba 60 minut a velmi příjemně uteklo. Po celou dobu jsem měla na očích žluté plastové brýle, které jsou na ochranu před stříkající vodou a pískem. Výsledný dojem – stojí to za to!

and

and

Při pohledu do zrcadla jsem musela uznat, že zuby vypadají o mnoho lépe. Krásně se lesknou, bělostně září a především na dotek jsou neuvěřitelně hladké. S čistým svědomím můžu dentální hygienu doporučit všem, kterým záleží nejen na vzhledu, ale i na celkovém zdraví zubů a dásní.

and and

Co se dozvíte příště? Techniky domácího čištění a jak se správně starat o svůj chrup, aby vám účinky dentální hygieny vydržely co nejdéle.

 

Související články