Fototapety: Zkrášlí a promění byt během chvíle

HORNBACH

Zatoužili jste po rychlé a výrazné změně vašeho bydlení? Zkuste to s fototapetami. Díky nim se stěna obýváku otevře městu a do ložnice vstoupí rozkvetlá louka. Odborník z Hornbachu poradí, jak snadno instalovat fototapetu na zeď a oživit tak svůj interiér.

Za fototapety na zeď mohou být považovány velkoplošné obrazové tapety, které v sobě zahrnují určitý motiv či design. „Fototapety jsou stále populárnějším způsobem pro zvelebení zdí interiéru i díky svým rozmanitým barvám a živým vzorům,“ říká Tadeáš Tenkl, odborník z oddělení tapet a dekorací v projektových marketech Hornbach.

and

Rozkvetlé květiny, zářící slunce, probouzející se příroda, obrostlé stromy, zelenající se tráva a mnoho dalších motivů lze snadno pomocí fototapet aplikovat do vašeho interiéru a navodit tak příjemné pocity i atmosféru každý den po celý rok. „Fototapety se navíc dají využít i k optickému zvětšení bytu, kde vytvoří dojem opravdového pohledu do vybraného prostředí,“ doplňuje Tadeáš Tenkl. Hodí se do obývacího pokoje, pracovny i jídelního koutu či kuchyně.

and

TIP: Rozkvetlé tulipány jsou příznakem přicházejícího jara. Živé ale nevydrží dlouho. Vliesová fototapeta na zeď Dimex Line z české zakázkové výroby s jarním motivem je symbolem pozitivní energie ve vaší domácnosti. Vhodná pro prostory obývacích pokojů, ložnic, hal i předsíní. and

Typy fototapet a jejich lepení

Na trhu jsou dva druhy fototapet – papírové a vliesové. Pro oba druhy fototapet je při lepení nutné zajistit pokojovou teplotu kolem 20 stupňů Celsia a vyhnout se průvanu. Pro vyrovnání tapety je dobré jí několik dní před lepením rozbalit. Standartně bývá u fototapet přibalené rovněž i speciální lepidlo.

and

„Ve dvou se to lépe táhne a platí to i v tomto případě. Váš parťák nebude jen podavač nářadí a takzvaná psychická podpora, ale především nepostradatelná součást při instalaci tapety, na kterou jeden pár rukou jednoduše nestačí. Mimo fototapety a krycí folie na zem bude potřeba kbelík, pravítko, zalamovací nůž, vodováha, tlakový válec, štětec a stěrka na přebytečné lepidlo. Fototapetu lze snadno instalovat v pár krocích, které vás zaručeně dovedou ke kýženému výsledku,“ upřesňuje odborník Tadeáš Tenkl.

and

Krok za krokem 

 1. krok
  Fototapeta je relativně tenký papír, proto by byly všechny nerovnosti zdi vidět. Vytmelte trhliny, dírky, a pokud nemáte omyvatelný nátěr, zeď napenetrujte. Pokud je původní nátěr zdi tmavší než fototapeta, je nutné zeď přemalovat nebo vytapetovat na světlejší odstín.
 1. krok
  Fototapetu si na podlaze zkontrolujte a sestavte. 
 1. krok
  Nakreslete si na zeď tenkou tužkou vodítka.
 1. krok
  První část fototapety lepte od středu a začněte vždy spodní řadou. 
 1. krok
  Jednotlivé části fototapet lepte tak, aby se překrývaly shora, jako střešní tašky. Spoje pak nepůjdou vidět.
 1. krok
  Vždy natírejte jen jeden kus fototapety, jedno místo zdi, jinak vám lepidlo zaschne, fototapeta se začne trhat. 
 1. krok
  Tlakovým válcem přitiskněte fototapetu ke zdi od středu k okrajům a pečlivě se zbavte vzduchových bublin.

Krajní fototapetu nalepte na zeď celou, přímo na zdi přitlačte pravítkem na hranu zdi a seřízněte zalamovacím nožem. Vyhnete se tak nepřesnostem u nepravidelných zdí atp.

 1. krok
  Gumovou stěrkou vyhlaďte spoje fototapety a vytlačte přebytečné lepidlo. Pokud se vám oddělí rohy fototapety, vložili jste tam málo lepidla. Jednoduše zvedněte roh fototapety a přidejte lepidlo. Opět uhlaďte.

and

Vychytávky odborníka:

 • Pozor si dejte na rozdíl mezi lepením papírových a vliesových fototapet. U papírové fototapety se natírá lepidlem nejen zeď, ale také tapeta. Lepidlo se nechá působit a po změknutí tapety se při lepení jednotlivé díly překrývají, zhruba 2-3 mm. U vliesových tapet jsou spoje těsně vedle sebe.
 • U tmavých odstínů fototapet podmalujte spoje v barvě tapety. Pokud se vám nepodaří přesné napojení, nebude chyba tak vidět.
 • Pokud vám fototapeta nevystačí na celou zeď, je možné jí domalovat boky. Fantazii se meze nekladou.
 • Existuje odstraňovač fototapet. Aplikujte dle návodu, fototapeta se uvolní, spadne a vy můžete dát svému bytu nový nápad.