Faktory, které ničí vaši hřívu: Poznejte svého nepřítele a získejte krásné a zdravé vlasy!

Storyblocks
Storyblocks

Krásné, husté, hebké na omak a zdravě lesklé na pohled – tak přesně takové by měly být vaše vlasy. Že nejsou? Víme proč!

Žijete v představě, že krásné vlasy existují jen v šikovně nasvíceném světě televizních reklam? Necháváte ty své zplihlé, bez života a bez barvy, protože jste přesvědčená, že takové prostě jsou a musí být už na věky věků? Špatně! Představíme vám faktory, které ovlivňují kvalitu a vzhled vašich vlasů, i fígle, jak na ně vyzrát!

Vše o vlasech

Hustota vlasů je dána více méně geneticky. Každý z nás se totiž rodí s určitým počtem vlasových cibulek, který se v průběhu života nemění. Dospělý člověk má na hlavě průměrně 100 000 vlasů a denně zhruba o 100 z nich přijde.

Normální vlas vyroste přibližně o 0,35 mm za den a jeho životní cyklus trvá 2 až 6 let. Barva vlasů pak závisí na množství melaninu v melanocytech – s věkem dochází k poklesu aktivit těchto pigmentových buněk a někdy i k jejich zániku.

Na vlasy však působí celá řada faktorů vnějšího prostředí, které mají výrazný vliv na jejich kvalitu i vzhled. Které to jsou?

Voda

Kupodivu i voda může s vašimi vlasy pěkně zatočit, zejména ta tvrdá – ta obsahuje minerály a soli, které vlas obalují. Díky nim jsou zplihlé, bez života a tvoří nevzhledné prameny. Přitom krásné vlasy mají být pěkně oddělené, nadýchané s přirozeným objemem.

UV záření

Ochranné krémy s UV faktorem jsou již běžnou součástí vaší letní výbavičky. S ochranou vlasů je ale stále většina z vás na štíru. Na vlasech sice žádné „spálení“ od sluníčka vidět na první pohled není, ale negativní účinky UV záření jsou více než zřejmé. Dochází díky němu totiž k vypadávání vlasů, ztenčovaní, lámání vlasů a třepení konečků.

Účinnou ochranou bývají pokrývky hlavy, nejste-li zrovna kloboukový typ, tady máte pár rad, jak poškození sluncem předejít či zmírnit:

  • nemyjte si vlasy před opalováním, snižujete tím jejich přirozené SPF
  • před opalováním nepoužívejte gely či laky na vlasy
  • používejte vhodnou vlasovou péči před i po slunění

Třepení

Roztřepené konečky trápí obrovské množství žen. Zeptali jsme se na něj doc. MUDr. Jarmily Rulcové, CSc., vedoucí lékařky kožní ambulance SynCare: „Třepení vlasů je často spojeno s určitou chybou v péči o vlasy nebo s některým z faktorů okolního prostředí. Zatímco u padání vlasů často můžeme najít konkrétní příčinu nebo alespoň jasnou souvislost, u třepení konečků nebo „křehkosti“ vlasového stvolu je to obtížnější. Ze zkušenosti naší ambulance vyplývá, že většinou bývá jednou z příčin nevhodně zvolená péče o vlasy. Stav třepení konečků je také intenzivnější v zimních měsících. V literatuře se rovněž uvádí zvýšená lomivost vlasů u veganů. Možnou příčinou může být i výživový deficit či hormonální nerovnováha.“

Roztřepené konečky trápí obrovské množství žen.
Roztřepené konečky trápí obrovské množství žen.

Kde poradí?

Pokud vás trápí problémy s vlasy, svěřte se do péče odborníků. V lékárně najdete léčivé přípravky, které vám pomohou třeba s mastnými lupy při seboroické dermatitidě či s obnovou růstu vlasů, a najdete zde i šampony pro citlivou pokožku hlavy či pro boj s lupy.

Kosmetička či kadeřník vám zase díky přímému kontaktu s vlasy poradí konkrétní péči i způsob jejich šetrné úpravy.

Vlasová diagnostika

Nejpřesnější verdikt ohledně stavu vašich vlasů však získáte pomocí vlasové diagnostiky. Tu můžete podstoupit v některých salonech i lékárnách, v nichž je k dispozici speciální videokamera s 30 násobným zvětšením a s polarizací zobrazení. Připojený software vyhodnotí stav vašich vlasů i pokožky.

Co pomůže? Tip pro krásné vlasy!

S faktory, které negativně působí na vaše vlasy, můžete bojovat, i když může být takovýto boj na více frontách náročný a zdlouhavý.

I když vlastně nemusí být!

Co když vám řekneme, že lze se všemi zatočit pomocí jednoho jediného přípravku? SynCare 5 minutová vlasová maska obsahuje arganový olej a shea máslo, které chrání vlasy před nadměrným přesušením po mytí, a extrakt ze zeleného čaje, jenž má regenerační a stimulační účinky pro obnovu plnosti vlasů. Maska je současně účinnou ochranou vlasů před sluncem a znečištěným městským prostředím, má totiž schopnost „opravovat“ poškození vlasů po UV záření.

Maska vlasy nemastí a nezatěžuje, naopak. Dokáže oddělit vlásek po vlásku a tím zlepší jejich celkový vzhled. Ty pak mezi sebou neelektrizují, působí zdravě a účes je vzdušný a plný.

Na foto: SynCare Maska na vlasy s arganovým olejem a shea máslem, 200 ml, 285 Kč; archiv firmy