FACESTARŽivotní stylElektrokolo: Jízda bez námahy, nový dopravní prostředek do města nebo spalovač tuků?

Elektrokolo: Jízda bez námahy, nový dopravní prostředek do města nebo spalovač tuků?

V současné době nejsou už elektrokola považována za ty „pro nemohoucí babičky“. Naopak jde o dopravní prostředek pro muže i ženy, vhodný pro pohodlné cestování do práce, výlety v horském terénu nebo pro efektivní kardio trénink. Proto je důležité nepodcenit výběr a zvolit to správné. Připravili jsme pro vás malého průvodce, ve kterém se dozvíte, jak správně vybrat elektrokolo, co je důležité sledovat a co při výběru nepodcenit.

V současné době nejsou už elektrokola považována za ty „pro nemohoucí babičky“. Naopak jde o dopravní prostředek pro muže i ženy, vhodný pro pohodlné cestování do práce, výlety v horském terénu nebo pro efektivní kardio trénink. Proto je důležité nepodcenit výběr a zvolit to správné. Připravili jsme pro vás malého průvodce, ve kterém se dozvíte, jak správně vybrat elektrokolo, co je důležité sledovat a co při výběru nepodcenit.

Energie v pedálech

Jak elektrokolo funguje? Jde vlastně o klasické jízdní kolo, které pomocí přidané baterie šetří lidské síly nebo dodává rychlost. Elektro pohon je zkrátka po jednom stisknutí tlačítka kdykoliv připraven doplnit sílu, kterou jinak musíte vynaložit při šlapání. A to každý ocení zejména v kopcovitém terénu. Stupeň intenzity pomoci si přitom můžete sami zvolit. Pokud jste se rozhodli pro koupi elektrokola, nejdůležitější, čím byste se měli řídit, je to, zda budete kolo využívat ve městě nebo na dlouhé vyjížďky v přírodě či do hor. Základní rozdělení elektrokol je totiž na městská, horská a trekingová.

and

Elektropohon ve městě

Takzvaná městská elektrokola jsou vhodná zejména pro seniory a pro cestování po městech. Tato kola se vyznačují konstrukcí s nízkým nástupem, což umožňuje snadná nasedaní a sesedaní. A to je neocenitelné zejména na křižovatkách. Díky této konstrukci je kolo jako stvořené pro všechny, kteří mají problém se sníženou pohyblivostí. Městská kola se také vyznačují bohatým příslušenstvím, jako jsou blatníky, přední a zadní světlo, nosič a podobně.

A protože jde v současné době nejen o ekologický dopravní prostředek, který se řídí nejnovějšími designovými trendy ale i nejrychlejší dopravní prostředek, není divu, že je stále více využívaný mezi mladými, ale také manažery. Ti ví, že když pojedou do práce na kole, nezpotí se ani v obleku a ještě budou včas na místě, protože jim nehrozí zůstat stát v nějaké zácpě.and

Městské elektrokolo s širokými možnostmi využití. Elektrokolo e-City 1.5 je perfektním dopravně-sportovním prostředkem pro jízdu ve městě, na vesnici i mimo ně. Kombinuje pohodlnou jízdu, moderní vzhled a příznivou cenu. Je vhodné pro všechny věkové kategorie a to jak pro dámy, tak pro pány. 13Ah baterie s články SAMSUNG umožňující dojezd až 120 km. (www.crussis.cz)

Elektrika v terénu

Pokud toužíte po elektrokole, se kterým chcete jezdit v terénu nebo překonávat mnohakilometrové úseky, měli byste se poohlédnout po dopravním prostředku z kategorie trekingových elektrokol. Protože jsou uzpůsobená pro překonávání delších vzdáleností, říká se jim někdy také cestovní elektrokola. Jsou vhodná zejména pro delší cestování v mírném terénu nebo po silnici, a proto jsou často využívána pro rodinné výlety. V současné době se ale stále více tato kola využívají jako pomůcka pro kardio trénink.

Díky elektropohonu se dá totiž docílit optimální tepové frekvence, která je potřebná pro spalování tuků. A to je při jízdě na obyčejném kole prakticky nemožné. V kopcovitém terénu si zkrátka nastavíte vyšší přísun energie z baterie než při jízdě po rovině a díky tomu
dosáhnete rovnoměrné tepové frekvence. Všichni, kteří chtějí zhubnout při jízdě na kole, tak můžou mít spalování tuků mnohem jednodušší.

andDámské trekingové elektrokolo v moderním designu E-Savela 3.2 19” s dojezdem až 120 km. Napájení elektropohonu zajišťuje 13Ah baterie s články SAMSUNG umístěná na zadním nosiči. Je osazené komponenty Shimano Acera 3×8 rychlostí a přední odpruženou vidlicí SR Suntour. Předností tohoto elektrokola je kvalita použitých komponentů, vysoký dojezd a perfektní komfort z jízdy. (www.crussis.cz)and

Elektrokolo e-City 2.2  je vhodné pro maminky, babičky ale i tatínky a dědečky. Jeho obrovskou výhodou je vysokokapacitní 13Ah baterie, která je integrovaná do zadního nosiče a umožňuje
dojezd elektrokola až 120 km. Stavitelný představec navíc umožňuje nastavení elektrokola tak, abyste se cítili při jízdě pohodlně. (www.crussis.cz)

Baterie alfou a omegou

Ať už si vyberete jakýkoliv druh elektrokola, pokaždé by měla být největší pozornost věnovaná baterii. Ta je totiž v případě elektrokola to nejdůležitější. Její typ a kapacita určuje, jaký mákolo dojezd a stejně tak je důležitá její životnost. Protože každá je stavěnana určitý počet dobíjecích cyklů. Dáse říct, že životnost baterie se pohybuje okolo 20 000 až 30 000 najetých kilometrů, což odpovídá používání 4 až 8 let nebo 800 až1000 dobíjecích cyklů. Samotné nabití baterie na 100% její kapacity většinou trvá 3 až 4 hodiny.

Tabulka orientačních dojezdů elektrokola dle kapacity baterie

dojezd 60-80 km – kapacita 9-10Ah

dojezd 80-100 km – kapacita 11-12Ah

dojezd 100-120 km – kapacita 13-14Ah

dojezd 120 a více km – kapacita 15Ah a více

Rada na závěr

Jak se starat o baterii, aby vydržela co nejdéle? Správná péče = prodloužená životnost baterie. U těch lithiových je důležité, aby byly pravidelně dobíjeny na maximální kapacitu Ideálně by to mělo být po každé jízdě a to nepřerušovaným nabíjením. Těmto druhům bateriím také neprospívají příliš vysoké teploty. Proto by se neměly vystavovat teplotám nad 35°C. A to samé platí s teplotami pod nulu. Stejně tak nejsou vhodné opačné teploty, tedy pod 0°C.

Související články