FACESTARKulturaDRAMA ROK NA VSI: PO 21 LETECH SE POD TAKTOVKOU MIROSLAVA KROBOTA...

DRAMA ROK NA VSI: PO 21 LETECH SE POD TAKTOVKOU MIROSLAVA KROBOTA VRACÍ NA SCÉNU!

Miroslavu Krobotovi se podařilo vytvořit z jednotlivých střípků příběhů klasického díla výjimečně působivou mozaiku lidských osudů. Drama Rok na vsi se tak může směle řadit k tomu nejlepšímu z evropské divadelní klasiky“, říká o dramatizaci dramaturgyně Adéla Šotolová.

Miroslavu Krobotovi se podařilo vytvořit z jednotlivých střípků příběhů klasického díla výjimečně působivou mozaiku lidských osudů. Drama Rok na vsi se tak může směle řadit k tomu nejlepšímu z evropské divadelní klasiky“, říká o dramatizaci dramaturgyně Adéla Šotolová.

Těžký život na vsi

Život Habrůvky je typický pro tehdejší moravskou vesnici, pro její sociální rozvrstvení, názory, těžkosti všedních dnů, stejně jako radosti sváteční pohody. Je to tedy nejen umělecké dílo, ale i přesný dokument, a to jak bohatým záběrem tematickým, tak způsobem podání. Na jevišti se objeví nespočetné množství figur a figurek, typů a charakterů, nazíraných s úctou, láskou, humorem, účastí i odstupem.

O dramatizaci jsem se pokoušel deset let. Dvakrát jsem ji zavrhl a usoudil, že to vůbec nejde. Teď mě k tomu vyprovokovali kolegové. Zvolil jsem tři základní dějová pásma: osud Rybáře a Vrbčeny, starostova syna Antoše, jeptišky Amáty. Na ně se nabalují osudy ostatních, jejich rodin, lásek a nepřátel,“ řekl Miroslav Krobot o své dramatizaci při přípravách inscenace Rok na vsi v Národním divadle. 

Příroda jako mocná čarodějka

Děj samotný výrazně rytmizuje koloběh přírody, která se stává další hrdinkou. Příroda udává řád v Habrůvce, ale i v celém Roku na vsi. Význam přírodního plynutí je zdůrazněný i strukturou kroniky, jež začíná říjnem, kdy se sklízí úroda a končí po žních v září, na sklonku léta. Na pozadí zvyků, svátků a tradic prožívají obyvatelé Habrůvky svoje komické, dojemné i kruté osudy. Když do harmonie přírodního koloběhu vstupují lidské vášně, slabosti a touhy, mění se malá poklidná vesnička na dějiště velkého dramatu lásky, zrady, i naděje na odpuštění.

V hlavních rolích

Do hlavních rolí Rybáře a Vrbčeny obsadil Na Fidlovačce Pavel Šimák hostujícího Romana Zacha a „stálici souboru“ Barboru Mošnovou. Nabídku na roli Rybáře v Roku na vsi Roman Zach dlouho nezvažoval: „Když mi zavolala ředitelka divadla Na Fidlovačce Eliška Balzerová a nabídla roli Rybáře v Roku na vsi, dlouho jsem se nerozmýšlel. Je to krásný text a silný příběh. Navíc v Krobotově inscenaci, kterou připravil v 90. letech v Národním divadle, hrál tuto roli Boris Rössner. Můj pedagog na DAMU, kterého jsem si velice vážil. Inscenaci jsem samozřejmě viděl, byla to vlastně součást studia. Střípky jednotlivých scén mám stále živě v paměti. I proto je to pro mě výzva.“ V dalších rolích se představí např. Sandra Pogodová, Marie Doležalová, Aneta Krejčíková, Ladislav Županič, Lukáš Rous či Denny Ratajský. Výraznou a důležitou součástí inscenace je scéna Jaroslava Čermáka, působivé kostýmy Michaely Hořejší a hudba Marka Doubravy tentokrát i v živém podání.

and

 

Související články