Dovolená vašich snů vás nemusí zruinovat: 4 zaručené tipy, jak ušetřit

Nemusíte jezdit na dovolenou autobusem s taškou plnou paštiky zavařené rajské, abyste ušetřila. Je mnoho způsobů, jak si užít tak, abyste neskončila s jednou kapsou prázdnou a druhou vysypanou, ale aby byla dovolená opravdovým zážitkem.

Ušetřit můžete třeba na ubytování. Službu Airbnb pro ubytování v domácnostech asi znáte. Fungují ale i jiné aplikace na podobném principu, které vám také umožní ušetřit, například Homeexchange, Hipcamp a Filpkey. Pokud chcete bydlet na hotelu, v některých zemích se určitě vyplatí připlatit si za all-inclusive. Ale počítejte, že ne vždy se do all-inclusive počítá opravdu všechno. Například alkoholické nápoje se často platí zvlášť nebo je v ceně pobytu jen omezený počet.

Nebojte se porovnávání

Dobré je také využít různé stránky a aplikace, které nabízí porovnání cen letenek, jako je například Kayak, Kiwi či Azair. Pro porovnání cen autobusových linek pak slouží Wanderu, nejlepší ceny benzínu pak zjstíte s aplikacemi GasBuddy či Pumpdroid.

Netradiční dovolená pomůže ušetřit

Možností je také zkusit netradiční dovolenou. Kempování vyjde levně, stejně tak road-trip, dovolená na cestách bez jednoho stálého místa ubytování. Mimochodem, pokud toužíte po něčem o opravdu nikdo nemá, zkuste cruise line, tedy dovolenou na lodi. Mimo sezónu nebývají tak drahé.

Plánovat se vyplatí

Plánování podle turistických sezon se také vyplatí. To, že dovolená v Evropě je levnější na podzim a na jaře asi opakovat nemusíme. Ale pokud chcete třeba do Karibiku, tam se naopak vyplatí zajet mezi květnem a listopadem. Dovolenou se také vyplatí plánovat s odjezdem v týdnu během pracovních dnů, vyjde pak levněji. Pokud sháníte letenky, je dobré se po nich dívat v úterý večer či ve středu ráno, v takovém čase bývají většinou nejlevnější.

Svačina nikdy neuškodí

A i když jsme na samém začátku zmínili cestování s řízky jako odstrašující příklad, vždy se vyplatí zabalit si nějakou svačinu. Nemusíte si ani navářet z domova, stačí si v místě dovolené nakoupit a připravit si obložené chleby nebo salát. Vyjdou vás daleko levněji než v restauraci – a nikdo neříká, že se jimi musíte živit po celou dobu dovolené.