Mít doma správně uložené léky, dezinfekci na poranění, obvazy a další léčiva není úplná samozřejmost. Častější je případ, že jakmile něco z toho potřebujete, začnete zběsile otvírat šuplíky a hledat náplast nebo tabletky.
Jenže jak ukázal průzkum společnosti HARTMANN-RICO, lidé se spokojí s uložením léků na nejrůznějších místech. Téměř polovina dotázaných uvedla, že preferují pro uskladnění léků šuplík nebo poličku ve skříni. Druhým nejoblíbenějším místem pro medikamenty je jakákoliv krabice.
To se bude ještě hodit
Není to žádná zábava, ale čas od času byste se měli probrat svými zásobami léčivých přípravků a zkontrolovat expiraci, tedy dobu účinnosti. Vše s prošlým datem nekompromisně vyřaďte. U některých léků, jako jsou třeba sirupy nebo oční kapky, je navíc třeba sledovat kromě klasické expirace i dobu použitelnosti po otevření. Třeba u očních kapek, kde to bývá často jenom jeden měsíc, je dobré si den otevření poznamenat a po měsíci je již nepoužívat.
Podle průzkumu společnosti HARTMANN-RICO jen necelá třetina (29 %) lidí kontroluje alespoň dvakrát do roka dobu použitelnosti léků, které mají doma. Jednou ročně se prošlým obsahem lékárničky zabývá 24 % dotázaných. Více jak třetina respondentů se přiznala, že datum na obalech léků kontrolují až ve chvíli, kdy se je chystají použít, a 7 % lidí dokonce prošlé léky bez obav užívá. To může být v některých případech velmi nebezpečné.
Do odpadu nic nevyhazujte
Prošlé léky odneste do lékárny, kde budou předány ke správné likvidaci. Bohužel, jak ukázal zmíněný výzkum, skoro třetina (29 %) obyvatel hází nepotřebné léky do koše či popelnice, někteří i do toalet. Přitom se jedná o nebezpečný odpad, který neprospívá životnímu prostředí a navíc se může dostat do nepovolaných rukou, třeba dětí.
Shovívavější můžete být k obvazům, jen po vypršení expirace nemusí být sterilní a je třeba je tak brát, čili by neměly přijít na ránu, ale mohou sloužit například k fixaci. Lékárničku by měly opustit léky, které neznáte a nemáte dostatečné informace o jejich správném používání. Lidé často vyhazují originální obaly a příbalové letáky a pak tápou, na co jim byl lék předepsán.
Špatné skladování léky znehodnotí
Léky může znehodnotit nejen čas, ale i špatné skladování. Nejlepší je uchovávat domácí lékárničku na suchém, tmavém místě, kde je stabilní teplota do 25 ˚C. Samozřejmě léky, které je potřeba uchovávat za snížené teploty, patří do lednice.
Vždy po ruce
Domácí lékárnička by měla být stále v pohotovosti a správně vybavená. I když se dají dnes nejen v lékárnách sehnat originální lékárničky, podle průzkumu společnosti HARTMANN-RICO je vlastní pouze 15 % domácností. Jedině tak ale máte jistotu, že léky a vše na ošetření nebudete hledat po šuplících nebo na jiných nevyhovujících místech. V domácnosti, kde jsou děti, je potřeba lékárničku umístit tak, aby k ní neměly přístup.
Retro a praktická
V limitované edici najdete domácí lékárničku v designovém provedení. V tomto pevném plechovém obalu je dostatek prostoru pro veškeré pomůcky určené k poskytování první pomoci i pro léky a materiály podle vlastního uvážení. Objednat si ji můžete online na www.lekarnahartmann.cz.