DIVADLO POD PALMOVKOU LÁKÁ NA KLASIKU: PŘIJĎTE NA SHAKESPEAROVA OTHELLA!

Soubor divadla však statečně bojuje se všemi překážkami, a tak se můžete v podání jeho herců pod taktovkou režiséra Michala Langa podívat na jedno z nejklasičtějších dramat – Shakespearova Othella.

Soubor divadla však statečně bojuje se všemi překážkami, a tak se můžete v podání jeho herců pod taktovkou režiséra Michala Langa podívat na jedno z nejklasičtějších dramat – Shakespearova Othella.

To je skutečně velmi bolestné. Pod Palmovkou máme jeviště s úctyhodnou hloubkou, kterou v jiných srovnatelných divadlech v Praze nenajdete. Premiéra se sice uskuteční v Divadle v Dlouhé a další reprízy v Divadle Komedie, ale skutečného Othella budou mít diváci možnost vidět až u nás doma Pod Palmovkou snad v březnu nebo dubnu 2015. Kromě toho je velmi složité nazkoušet inscenaci v domácím prostoru, ale premiérovat ji jinde a za nestandardních podmínek. To vyžaduje od herců a pracovníků umělecko-technického provozu mimořádné úsilí. Doufám, že nás diváci přijdou podpořit, a děkuji jim, že nám zůstávají věrní,“ říkal ještě před premiérou, která se uskutečnila 26. října 2014, režisér Michal Lang. Další reprízu budete mít možnost vidět v Divadle Komedie 23. 11. 2014.

Režisér pro nastudování zvolil český překlad Martina Hilského, který nejlépe vyhovuje jeho představě o divadle a jevištní řeči. „Ne vždy to, co unese papír, unese i vzduch. Uvědomil jsem si to právě díky překladům pana profesora. Čeština v jeho překladech Shakespeara je hudbou, která je zároveň obsahem, sdělením. A v tom je věrný originálu.“ Na otázku, zda se diváci mohou těšit na „klasického Othella“, nebo jej uvidí někam posunutého, režisér odpovídá: „Náš Othello se odehrává v prostředí současnosti. Vše je ale podřízeno především vyprávění velkého příběhu koncentrovanými hereckými výkony. Jsem přesvědčen, že si diváci přijdou na své.“

V hlavní roli Othella uvidíte nového člena Divadla pod Palmovkou, Ondřeje Veselého, který v poslední době hraje spíše záporné role. Podle něj však Othello čistě záporná postava není: „Kdyby neexistovalo druhé dějství, tak po první půlce představení budete odcházet s tím, že Othello je kladný hrdina, který je skoro až Romeo. Othello je člověk, který neuvěřitelně miluje, snaží se být čistý a má smysl pro čest. Díky Jagovi zapomene na své dobré vlastnosti a zvítězí v něm nízké pudy,“ říká Ondřej Veselý.

ULICE 2673 DNES VEČER! SVĚTLANA DNES VYRAZÍ LUMÍROVI DECH, PO POTRATU CHCE ODEJÍT Z ULICE!

V roli Desdemony uvidíte mladou herečku Angeliku Sbouli, která v Divadle pod Palmovkou účinkuje od května 2014. Role Desdemony v Shakespearově Othellovi je její první velkou divadelní zkušeností.