Digestoř v kuchyni: Může dobře vypadat i skvěle sloužit

Digestoře se dnes vyrábějí v mnoha designech a z mnoha materiálů, nebývají schované, ale mohou se stát dominantou kuchyně. Vybírat bychom měli vždy nejen podle vzhledu, zaměřit byste se měli na výkon a také hlučnost.

Výkon

Železné pravidlo zní: odsavač by měl dokázat během hodiny vyměnit vzduch v kuchyni a přilehlém prostoru 5-10x. Rozhodující je tedy objem daného prostoru. Pokud máte kuchyni spojenou s obývacím pokojem, je potřeba vybírat mezi těmi nejvýkonnějšími – kapacita odsávání se udává v m3/hod. a najdete ji u technických parametrů každého výrobku. 

6. Smysl

Odsavač by měl ideálně běžet už v okamžiku, kdy začínáte vařit, ale ještě necítíte žádné pachy. A měl by běžet ještě i poté, co jste dovařili. Vše ale může fungovat naprosto automaticky. „Technologie 6. SMYSL s inteligentními senzory udrží ve vaší kuchyni i v přilehlých prostorech čistý vzduch nejen během vašeho kulinaření, ale i po něm a v situacích, kdy sice nevaříte, ale vzduch není svěží. Senzory CookSense snímají situaci a intuitivně reagují na aktuální stav během vaření. Takže podle toho jestli smažíte, grilujete nebo například ohříváte velké množství vody, odsavače díky senzorům samy nastaví nejvhodnější úroveň odsávání. Senzory AirSense naproti tomu pomáhají udržet čerstvý vzduch v kuchyni a přilehlých prostorech po celý den – například tehdy, když se v prostoru kouří nebo po intenzivním smažení, nebo když se v prostoru dlouho nevětralo. Tuto funkci jde spustit i na dálku,“ vysvětluje Darina Papáčová, odbornice Whirlpool.

and

Budiž světlo

Od odsavače ale čekáme vedle čistého vzduchu i něco jiného: stává se prvkem, který pomáhá v prostoru dotvořit atmosféru. Proto je příjemné, když dokáže poskytnout osvětlení měnící se podle činností i nálady. „Technologie LightSense a inteligentní LED světla poskytnou tolik světla a v takové barvě, kolik je potřeba podle probíhajících činností, denní doby nebo nálady,“ doplňuje Darina Papáčová.

Během vaření nejčastěji využijete intenzivní osvětlení s bílou barvou. Ale navečer se můžete proměnit v režiséra, který udělá z kuchyně divadelní jeviště plné intimní nebo dramatické atmosféry. Například designový odsavač Whirlpool WHVS 90F LT C K  umožňuje světla stmívat, zvolit si místo intenzivního bílého světla příjemné teplé žluté světlo a různé přechody mezi nimi. Můžete také využít automatické noční osvětlení pro bezpečný pohyb v kuchyni.

Pozor na hlučnost

Výkonný odsavač často znamená hlavně hlučný odsavač, který obtěžuje při vaření a ruší při posezení s přáteli nebo během telefonického hovoru. Proto jsou například odsavače Whirlpool osazeny bezkartáčovými motory, poháněnými permanentní magnety – chod je velmi tichý. Specialitou je funkce ZenMode, která se sama postará o ideální rovnováhu mezi výkonem a hlučností odsavače.

Kam se který hodí?

Vertikální odsavač par je dokonalým řešením pro všechny milovníky vaření, kteří rádi připravují náročnější recepty s delší dobou přípravy, a přitom mají rádi volný prostor nad varnou deskou. „Tyto odsavače se instalují na stěnu a hodí se prakticky do všech kuchyní, uspořádaných do jednoduché linie „I“, rohové ve tvaru písmene L nebo U,“ říká Darina Papáčová.

and

Integrovaný odsavač par zabudovaný do pracovní desky zajistí úplně volný prostor nad hlavou během vaření. „Například Whirlpool WDO 93F B K z prémiové W Collection nabízí velkorysou šířku 90 cm a instaluje se do pracovní desky. Při použití odsavače vyklopíte kryt podle potřeby pod úhlem 45° nebo 90° a zvolíte stupeň a délku odsávání s automatickým vypnutím. S maximálním odsávacím výkonem 603 m3/hod. velmi rychle vtáhne pachy, kouř i páru vzniklou během vaření na varné desce a zajistí v kuchyni čistý vzduch. Když se odsavač nepoužívá, zůstává sklopený a chráněný před nečistotami skleněným krytem. Hodí se prakticky do jakékoliv kuchyně včetně kuchyňského ostrůvku,“ radí Darina Papáčová.

Zabudovaný odsavač par do pracovní desky WDO 93F B K v černém provedení o šířce 86 cm.

Také Integrovaný odsavač par, který je přímo součástí indukční varné desky Whirlpool WVH 92 se čtyřmi plotnami, zajistí svobodu pohybu bez překážek nad hlavou při vaření. „Je skvělým řešením, pokud je varná plocha efektně umístěna v kuchyňském ostrůvku. Má automatický režim a podle výkonu varných zón nastaví intenzitu odsávání. Během chvilky vtáhne díky své kapacitě odsávaní až 630 m3/hod. pachy, kouř i páru vzniklou během vaření na varné desce a zajistí v kuchyni čistý vzduch bez mastných výparů. Když vaření ukončíte, odsavač se automaticky vypne s určitým časovým posunem, aby se vzduch dokonale pročistil. Elegantní minimalistický design perfektně ladí s ostatními spotřebiči W Collection. Díky funkci Power Management jde spotřebič připojit i na 230 V,“ dodává Darina Papáčová.

and

Ostrůvkový odsavač par představuje oblíbenou verzi dekorativního odsavače s vysokým výkonem odsávání a hodí se k umístění nad kuchyňský ostrůvek. Můžete volit mezi celonerezovými modely nebo verzemi v kombinaci nerezi se sklem.

Odsavač disponuje technologií 6. SMYSL™ , díky které lze pomocí centrálního knoflíku a přednastavených výkonů snadno nastavit ten správný výkon odsávání pro vaše vaření.

Zabudovaný odsavač par

Dokonale skrytý odsavač může být zabudovaný do horní skříňky nad varnou deskou v jednoduché kuchyni. Na trhu jsou také výsuvné odsavače, které se v průběhu činnosti vysunou nad pracovní desku a v době klidu jsou schované ve skříňce. Viditelná je pouze přední dekorativní lišta. 

Dekorativní nástěnný odsavač par AKR 855/1 G BL v černém provedení s kapacitou odsávání až 625 m3/h a šířkou 80 cm.

Odměňte se na Vánoce!

Kdo by neměl rád dárky! Když už si budete pořizovat nové kuchyňské vybavení, proč nezískat i něco navíc? Při nákupu jakýchkoliv vestavných spotřebičů Whirlpool za 25 000 Kč nebo více od 1.10.2020 až do konce roku se můžete odměnit dárkem v hodnotě 2 500 Kč.

Po registraci na stránkách www.whirlpool.cz totiž získáte kupon v této hodnotě pro výběr zboží u partnerů kosik.cz, delimano.cz nebo TETA. Můžete si tak třeba naplnit novou chladničku dobrotami, vybavit kuchyni malými domácími spotřebiči, nebo si vybrat něco pro vlastní krásu v síti drogerií TETA.

and

Více informací najdete na www.whirlpool.cz.