FACESTARReceptyDESIGN, UMĚNÍ A PRÉMIOVÝ ALKOHOL: SPOJENÍ, KTERÉ FUNGUJE JAKO DOBŘE NAMAZANÝ STROJ

DESIGN, UMĚNÍ A PRÉMIOVÝ ALKOHOL: SPOJENÍ, KTERÉ FUNGUJE JAKO DOBŘE NAMAZANÝ STROJ

 

 

Tento všestranný umělec, jehož neutuchající inspirací je kosmopolitní New Yorku, vdechl století prověřené tradici a uznávanému savoir-faire nový náboj. Láhev ve speciálním designu s fluorescentními barevnými paprsky, které v noci svítí, potěší každého milovníka jantarového moku a stane se i žádaným sběratelským artiklem. Svým výtvorem rozšířil McGinness dlouhou řadu úspěšných uměleckých kolaborací, do níž se v minulosti zapojil například Shepard Fairey, brazilské duo Os Gemeos či mistr graffiti Futura 2000.

Milujeme limitované edice

and

Je jasné, proč si značka Hennessy ke své další umělecké spolupráci vybrala právě všestranně nadaného umělce – Ryana McGinnesse. Na začátku byl Ryan vyzván, aby reinterpretoval klasické prvky láhve Hennessy Very Special – včetně ikonického erbu. „Fakt, že jsem mohl změnit klasický erb a tradiční symbol, vypovídá o velké otevřenosti značky Hennessy novým ideám,“ popisuje umělec.

Kreativní vize při návrhu láhve byla ovlivněna dvěma základními zdroji inspirace: jednalo se o sérii Black Holes, která je základem umělcova díla doplněnou o spojení základních charakteristik, tzv. metadat láhve a jejího obsahu. „Láhev mi připadala jako ideální objekt pro rozšíření mé série Black Holes. Zahrnutí základních charakteristik pro mě bylo také důležité, protože právě o to se ve své práci snažím.

Pro Ryana McGinnesse představují metadata jakousi informaci pod informací, podtext, který přináší další úroveň porozumění. Něco jako popisky k dílu pod obrazem v muzeu. V tomto případě představují metadata soubor piktogramů navržených tak, aby vyjádřily standardní surové informace (obsah alkoholu, množství a podobně). Autorovým cílem však bylo zobrazit je exkluzivním způsobem.  Součástí designu je i McGinnessův „podpis“, působivý symbol zářícího oka Radiating Eye. „Zářící oko je figurativní kresba, která zpodobňuje mnohostrannou vizi. Tento autobiografický prvek prochází celou mou tvorbou a zobrazuje můj zájem o rozvoj ducha,“ popisuje umělec.

A kdo je Ryan McGinness

and

Ryan McGinness je všestranný umělec, který se narodil ve Virginii. Aktuálně žije a pracuje v New Yorku. Součástí jeho díla jsou kresby, malby, plastiky, tisky, knihy nejrůznější produkty a instalace. McGinness je uměleckou ikonou a proslul především širokospektrálními kresbami, které pracují se známými vizuálními symboly, korporátními logy a současným symbolismem. Známé tituly jako New York Times, Black Book či Vogue jej označují za „průkopníka nové sémiotiky“ či „uměleckou hvězdu“. McGinnessovo dílo je bezpochyby jedním z nejpůsobivějších výtvorů symbolismu v současném uměleckém světě.

Základem McGinnessova kreativního procesu je formule prvky › sloučeniny › směsi. „Používám analogii s chemií: v mé práci se kresby stávají sloučeninami, ze kterých vzniká hotové dílo. Výsledná směs má poté podobu malby, plastiky či instalace,“ vysvětluje umělec. Tato analogie je také základem spolupráce se značkou Hennessy. „Můj jazyk prvků, sloučenin a směsí lze snadno aplikovat i na svět koňaku Hennessy, který staví na hroznech, eaux-de-vies a jejích mísení. Spojuje nás kreativní transformační proces, který je fascinující,“ vysvětluje umělec.

and

Ryan McGinness a značka Hennessy vyznávají také stejné hodnoty, které se k tomuto procesu pojí. Základem je důkladný výběr ingrediencí a jejich smísení – zcela jedinečným a neopakovatelným způsobem. Proces samotný je pro ně stejně důležitý jako výsledný produkt, možná i důležitější.

Související články