FACESTARŽivotní stylDESATERO MODERNÍHO PRANÍ! DRŽTE SE TĚCHTO RAD A VAŠE OBLEČENÍ BUDE JAKO...

DESATERO MODERNÍHO PRANÍ! DRŽTE SE TĚCHTO RAD A VAŠE OBLEČENÍ BUDE JAKO ZE ŠKATULKY!

1. Perte při nízkých teplotách

1. Perte při nízkých teplotách

Je „in“ myslet nejen ekonomicky, ale i ekologicky. Zapomeňte na finančně nevýhodné praní při vysokých teplotách a perte za studena. S pomocí těch nejlepších pracích prostředků, jako jsou například gely Persil Expert, se takového praní nemusíte bát.

2. Sbohem předpírce

Dnešní prací prostředky jsou mnohem účinnější a výkonnější, proto skutečně není nutné oblečení předpírat. Bez předpírky šetříte nejen elektřinu, ale i své oblečení, které se při vysokých teplotách rychleji ničí.

3. Pračku nepřeplňujte

Objem bubnu pračky naplňujte ideálně do 80 %. Oblečení tím umožníte potřebný pohyb uvnitř bubnu a prací prostředek tak snadněji pronikne do hloubky vláken, díky čemuž účinkuje během celého pracího cyklu. Navíc se tímto způsobem látky při praní tolik nepomačkají.

4. Kvalitní pračka nad zlato

Existuje mnoho testů kvality, z nichž se dá snadno zjistit, které pračky perou dobře, energeticky výhodně a nejsou poruchové. Pokud nechcete zbytečně utrácet, doporučujeme investovat do energeticky úsporné třídy, která dokáže snížit spotřebu vody a elektřiny. Jestliže perete více než dvakrát týdně, úsporu zaručeně pocítíte. Nezapomínejte pračku pravidelně čistit – vydrží vám déle.

5. Používejte prací gely

Co se týče pracích prostředků, je to o něco jednodušší – stačí je vyzkoušet a vytvořit si vlastní názor. V současnosti se do popředí dostávají prací gely. Například gel Persil Expert nabízí vysokou kvalitu, potvrzenou i externími testy. Výhodou těchto gelů je, že stačí použít jen malou odměrku, která se umisťuje přímo do bubnu pračky a nastavit cyklus praní na nízkou teplotu. Ušetříte tak i energii potřebnou na ohřev vody v pračce. Většina moderních gelů nezatěžuje životní prostředí.

and

6. Se žehlením to nepřehánějte

Mnoho lidí v dnešní době téměř vůbec nežehlí. Oblečení  po vyprání jednoduše pověsí na sušák a nechají uschnout. Materiály jsou dnes nemačkavé a přizpůsobivé. Jste-li však ohledně žehlení neoblomní, vězte, že si ho můžete usnadnit. Prací gely mají v kombinaci s avivážemi výjimečnou vlastnost – chrání vlákna tkanin. Oblečení se méně mačká a déle si udrží nový vzhled.

7. Poctivě třiďte barevné oblečení

Stále platí, že třídění prádla před praním se vyplatí. Pokud se obáváte, že vaše oblečení v pračce pustí barvu, raději ho před vložením do pračky vyzkoušejte. To se týká zejména oblečení s výraznými, sytými barvami, jako je například zářivě červená. Krátký desetiminutový test tak zabrání katastrofě. Stačí oblečení na 10 minut namočit do vody s pracím gelem v bílé nádobě. Bude-li voda růžová, rozhodně jej nikdy nedávejte do pračky se světlejšími barevnými odstíny. Výhodou používání pracích gelů při praní barevného oblečení je i to, že předejdete stopovým zbytkům prášku na oděvu – prací gely je po sobě nezanechávají.

8. Perte všechno

Je jen velmi málo látek, které se nedají vyprat v pračce. Kdysi do této kategorie patřily například jemnější tkaniny. Dnešní pračky již mají programy vhodné i pro ty nejchoulostivější látky, takže můžete vyprat skutečně téměř vše. Úsporné programy rovněž umožňují naplnit pračku jen do půlky s poloviční spotřebou vody, takže se nemusíte bát, že na 10 kousků oblečení spotřebujete stejné množství vody a energie jako na celou čtyřkilovou várku. 

9. Využívejte více pracích programů

Naše babičky znaly možná tak tři: předpírání, „na šedesát“ a vlnu. Moderní pračky mají nekonečně mnoho pracích programů, a tedy i možností. Pokud používáte jen jeden nebo dva, děláte chybu – zkuste někde najít návod k použití a možná budete překvapeni, co všechno vaše pračka dokáže. Zjistíte, že lavor pro ruční praní můžete už nadobro vypustit.

10. Vana je na koupání, ne na praní

Retro je sice v módě, ale při praní to neplatí. Hodiny máčení špinavého prádla ve vaně jsou už naštěstí pryč. Moderní pračky a prací prostředky si poradí i s těmi nejzažranějšími skvrnami, takže vana může opět sloužit k relaxaci ve voňavé koupeli při svíčkách, a ne k vláčení se s těžkým mokrým prádlem. Gely na praní jsou nejen moderní, ale i neskonale praktičtí pomocníci. V případě silného zašpinění je možné gel aplikovat přímo na skvrnu, ponechat krátce působit a poté vyprat obvyklým způsobem v pračce. 
 

Související články