1. Buďte v teple
1. Buďte v teple
Babička měla pravdu. Když budeme dbát na to, abychom byli pěkně v teple, nachlazení a chřipce se vyhneme. Po krásném a neobvykle teplém podzimu nejsme zvyklí se pořádně oblékat. Náhlý příchod zimy nás pak nemile překvapí. V zimě máme také málo slunečního svitu, což má negativní dopad na náš imunitní systém. A víte, kudy nám uniká nejvíc tělesného tepla? Hlavou. Proto se rozhodně vyplatí nosit v zimě čepici.
2. Často si myjte ruce
Infekce se nepřenáší jen vzduchem v okamžiku, kdy vedle nás někdo kýchne či zakašle a nezakryje si ústa. Viry a bakterie se přenášejí i tělesným kontaktem, a když se dotkneme citlivých částí těla, jako jsou oči, ústa, nebo nos, už máme infekci v těle. Časté mytí rukou a používání dezinfekčních přípravků na ruce značně minimalizuje riziko nákazy.
3. Sledujte počasí
Nízká oblačnost a mlha napomáhá šíření infekce. Viry ve vlhkém prostředí přežívají déle. V takových dnech raději svůj pobyt venku omezte na nutné minimum.
4. Vyhněte se přeplněným a přetopeným místům
V přeplněné tramvaji či nákupním centru se nakazíte opravdu snadno už jen proto, že je tam plno lidí, z nichž někteří nejspíš už nějaké viry v sobě mají. Tato místa navíc bývají i přetopená. To má za následek vysušení sliznice, a ta se stává prostupnější pro infekci.
5. Užívejte echinaceu
Bylinka s latinským názvem echinacea a českým názvem třepatka nachová skvěle podporuje imunitní systém. Američtí Indiáni ji užívali k hojení ran a infekcí. Na podporu imunity ji užíváme v kapkách nebo v čaji. Nedoporučuje se však dlouhodobé užívání, pak může ztrácet účinky. Neměli bychom ji užívat déle než šest až osm týdnů v kuse.
6. Vitamin C, zinek a česnek
Zinek spolu s vitaminem C dokáže divy. Zinek je přirozeně obsažen například v mase, vejcích, mořských plodech, tofu a pšenici. Nejlepším zdrojem vitaminu C jsou například šípky nebo rakytník, ale také citrusové plody, kterých je v zimě všude dostatek. Dalším spojencem proti nachlazení je česnek. Když budete každý den jíst malý kousek česneku, budete odolnější.
7. Dbejte na dostatek tekutin
Lékaři doporučují vypít asi 8 sklenic vody, abychom se těšili dobrému zdraví. Dostatečné množství vody pomáhá ledvinám, aby fungovaly správně a aby se z těla odplavovaly škodliviny. Když má tělo nedostatek tekutin, poradí si s infekcí hůře.
8. Spěte kvalitně
Dostatek spánku nemusí znamenat delší dobu spánku. Důležité je, abychom se cítili opravdu uvolnění. Lepšímu spánku pomáhá dobrá nálada. Některým lidem pak stačí i méně než 7 hodin spánku, který je však kvalitní. Před spaním je dobré se opravdu uvolnit – dopřát si například uklidňující koupel nebo sprchu. Někomu může pomoci poslech hudby nebo četba. Najděte si způsob, jak se uvolnit, a spěte dobře. Odpočinutý organismus se infekci ubrání lépe.
9. Buďte v pohybu
Nepodceňujte v zimním období pravidelný pohyb. Pohybem se organismus prokrvuje a lehkým pravidelným cvičením se v těle aktivují přirozené obranné mechanismy. Není však dobré to s cvičením přehnat. To by pak vedlo k únavě organismu a obranyschopnost bychom naopak oslabili.
10. Užívejte vitaminy a probiotika
Denní dávka multivitaminového doplňku je v zimním období důležitá. Samozřejmě bychom neměli zapomínat na čerstvou zeleninu a ovoce, ale ne vždy máme těchto potravin dostatek. Probiotika nám pomohou nejen ke správnému zažívání, ale také zvyšují přirozenou imunitu.