Majestátní interiéry, které poskytují útočiště pro desítky tisíc knih, dokážou ohromit kohokoliv. Mezi ty nejkrásnější knihovny v Evropě se nepochybně řadí sedm následujících. Kterou z nich považujete za největší poklad?
Knihovna svaté Jenovéfy – Paříž, Francie
Pokud navštívíte Francii, byl byl doslova hřích nenavštívit knihovnu svaté Jenovéfy, jenž je jednou z vizuálně nejpůsobivějších budov v Paříži. Původní opatství knihovny bylo založeno v 6. století a do její fasády jsou vyryta jména osobností, které se významně podílely na rozvoji lidského poznání, jako byli Koperník a Shakespeare. V pracovní den během odpoledne se lidé v ulici pod jmény 810 slavných učenců vyrytých do zdi seřadí a čekají, až společně budou moci usednout v ohromné studovně.
and
Biblioteca Marciana – Benátky, Itálie
Italská národní knihovna Biblioteca Marciana by postavena roku 1537 a patří mezi vůbec nejstarší knihovny v Itálii. Obsahuje téměř 700 set tisíc svazků klasického textu a řadí se tak k největším italským knihovnám. Kromě tištěných knih obsahuje knihovna 13 tisíc rukopisů, 2 883 prvotisků a 24 tisíc děl vytištěných mezi lety 1500 a 1600.
and
Vatikánská apoštolská knihovna – Řím, Itálie
A když už zavítáte do Itálie nezapomeňte navštívit nejstarší vatikánskou apoštolskou knihovnu, která ve svých sbírkách opatruje kolem 1,6 milionů knih a jiných objektů. Ačkoli je o mnoho starší, byla knihovna formálně ustavena až v 1475. I tak se jedná o jednu z nejstarších knihoven světa a obsahuje jedny z nejvýznamnějších sbírek historických textů.
and
Filologická knihovna Svobodné univerzity – Berlín, Německo
Poněkud modernější architektonická památka, filologická knihovna, se nachází v areálu Svobodné univerzity v Berlíně. Stavba knihovny byla zahájena v roce 2001 a dokončena byla už v roce 2005. Knihovna je nejkrásnější v noci, když její průsvitné fasády prosvítí vnitřní osvětlení a vytvoří tak efekt šachovnice. Design budovy navrhla světoznámá společnost Foster + Partners.
and
Černý diamant, Dánská královská knihovna – Kodaň, Dánsko
Dalším tipem moderní architektury je Černý diamant, jenž je neoficiální název přístavby ke staré budově Dánské královské knihovny přímo na nábřeží. Samotný název odráží leštěnou fasádu z černých žulových kamenů a také nepravidelné úhly budovy. V Černém diamantu jsou umístěna také dvě muzea, která můžete navštívit, Národním muzeum fotografie a malé muzeum věnované kreslenému výtvarnému umění.
and
Knihovna Strahovského kláštera – Praha, Česko
Nejkrásnější knihovna premonstrátského kláštera na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe dochovaných historických knihoven na světě se sbírkou přes 200 tisíc svazků. Nejstarší část knihovny, barokní Teologický sál, byl postaven v letech 1671 až 1674. Hlavní klasicistní klenby Filosofického sálu pocházejí až z roku 1794. Oba sály zdobí překrásné stropní fresky Siarda Noseckého a Františka Antonína Maulbertsche.
and
Rakouská národní knihovna – Vídeň, Rakousko
Hofburgský palác ve Vídni v Rakousku byl kdysi sídlem císařů a králů. Dnes, kromě toho že je oficiálním sídlem rakouského prezidenta, je zde uchována úžasná sbírka neuvěřitelných 7,4 milionů položek Rakouské národní knihovny. Jednou z nejkrásnějších výzdob knihovny je obrovská freska na stropě, kterou vytvořil malíř Daniel Gran.
and
A která knihovna se nejvíc líbí vám? Navštívit ty nejkrásnější můžete díky spojení autobusy FlixBus.
V rámci Evropy nabízí nejrozsáhlejší meziměstskou síť čítající 350 000 denních spojů do více než 2000 destinací ve 28 zemích. Výhodou cestování autobusy FlixBus je, že máte po celou cestu k dispozici toaletu, extra místo na nohy, kvalitní Wi-Fi připojení i elektrické zásuvky. Na palubu autobusu si s sebou můžete bezplatně vzít jedno příruční zavazadlo a další kufr uložit do zavazadlového prostoru. Více informací a rezervaci jízdenek na www.flixbus.cz.