FACESTARAutotestTest Citroën C3: Této Francouzce sebevědomí nechybí

Test Citroën C3: Této Francouzce sebevědomí nechybí

Znáte ty negativní pocity, když poprvé nemůžete najít ovládání zpětných zrcátek? Když prostě nevidíte, jak moc máte nastavené vyhřívání sedaček. Když se nevěřícně díváte na napodobeninu loketní opěrky, která opravdu za nic nestojí. Nebo když pokaždé, co zařazujete lichý rychlostní stupeň, máte pocit, že jste rukou venku těsně za pravým předním světlem. Přesně takový byl můj test nového Citroënu C3. A víte co? Já si Citroën C3 neskutečně oblíbil!

Jak nový Citroën C3 vypadá? Sebevědomě a nepřehlédnutelně.

Nová C3ka se mi líbila už na obrázku, ovšem ve skutečnosti vypadá ještě lépe. Říká se, že Mini Cooper má extravagantní design, ale vedle nové C3ky je spíš jako usedlý bankovní úředník. Novou C3ku vystihují hlavně boční ochranné Airbump, které podtrhují její neotřelost. I když je celá taková zaoblená, kulatá, možná až buclatá, rozhodně není nafoukaná. Této Francouzce rozhodně sebevědomí nechybí.

Nový Citroën C3 – opravdu unikátní design
Nový Citroën C3 – opravdu unikátní design
Nový Citroën C3 – Airbump na bocích auta jsou nepřehlédnutelné
Nový Citroën C3 – Airbump na bocích auta jsou nepřehlédnutelné

Uvnitř? Originální a nápaditý.

Jakmile jsem se přesunul do interiéru, propadl jsem nové C3ce úplně. Jsou to detaily, které mě bavily pokaždé, když jsem je uviděl. Například madlo dveří mi vykouzlilo úsměv na tváři vždy, když jsem do auta usedal. Volant skvěle padne do rukou, ovládání tlačítek na něm je intuitivní.

Sedačky jsou pohodlné, ovšem přidal bych jim více bočního vedení. Na to, že se jedná o auto pro 4 dospělé osoby, nemohl jsem dát za řidiče dětské vajíčko pro miminko, aniž bych pak neseděl s volantem v rozkroku. Palubní deska s koženým čelním panelem vypadá skvěle a průduchy klimatizace s kovovým prvkem mě vyloženě fascinovaly. Ze středového panelu téměř zmizela všechna tlačítka, která nahradil displej o velikosti iPadu. Velký displej podtrhuje čistý design a na dotek reaguje velmi dobře. Velikost kufru je dostačující. Velký nákup se do něj pohodlně vejde a dětský kočárek také.

Nový Citroën C3 – palubní desce vládne velký multimediální displej
Nový Citroën C3 – palubní desce vládne velký multimediální displej

Na silnici? Pohodlný a do města ideální.

Pocit z jízdy nebyl vůbec špatný. Na silnicích se auto chová pohodlně, možná na můj vkus trošku měkce, ale to není na závadu. Musím pochválit brzdy, které byly skvěle odladěny. Největším překvapením pro mě byl rejd auta, který jsem ocenil na parkovišti u nákupního centra a hlavně v garáži u nás v baráku. Bohužel testovaná C3ka s benzinovým motorem 1.2 PureTech a výkonem 60 kW byla na dálnici celkem líná a udržet konstantní maximální dálniční rychlost mi dalo zabrat. Co se týká spotřeby, udržovala se na příjemných 5 l / 100 km.

Nový Citroën C3 – 300 l zavazadlového prostoru pojme velký nákup i dětský kočárek
Nový Citroën C3 – 300 l zavazadlového prostoru pojme velký nákup i dětský kočárek

Závěr Citroën C3

Nová C3ka od Citroënu je auto určené hlavně do městského provozu. Rozhodně má krásný a extravagantní design jak zvenku tak zevnitř. Trápí ji ovšem nedostatky. Řadící stupně jsou dlouhé asi jak dráha pro 737čku, ovládání vyhřívání sedaček jsem věštil z koule a loketní opěrka je stejná jako brčko ve frapéčku. Ale přes všechny nedostatky jsem si C3ku užíval při každé jízdě. Pokaždé, když jsem ji viděl, mě potěšila svým vzhledem. Bavily mě detaily v interiéru a rozhodně jsem si s ní vybudoval krásný vztah vyvolaný nejrůznějšími emocemi. Tohle auto má faktor X a rozhodně má i duši!

 

Plusy a mínusy:

+ vnější design vč. Airbump
+ nápaditý vnitřní design
+ skvělý rejd auta
+ velký a přehledný displej multimédií
– loketní opěrka
– schované nastavení vyhřívání sedaček
– dlouhé řazení

Související články