Evropský průkaz zdravotního pojištění (European Health Insurance Card – EHIC) vám umožní čerpat zdravotní péči na území států Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru. Vydá vám ho vaše zdravotní pojišťovna, u které jste registrováni. Tato registrace je pak vaší zákonnou povinností.
Snadno se ale může stát, že průkaz někde zapomenete, ztratíte, anebo vám je odcizen. V tomto případě je postup opravdu snadný. Ztrátu průkazu pojištěnce nahlaste neprodleně příslušnému pracovišti zdravotní pojišťovny. Můžete tak učinit osobně na pobočce, popřípadě telefonicky na infolinku pojišťovny. V případě Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (211) si nový průkaz poté jen vyzvednete na pobočce nebo je možné dojednat si i zaslání Českou poštou.
Jste-li v situaci, že potřebujete průkaz zdravotního pojištění obratem, například v souvislosti s vaším odjezdem na dovolenou, řada pracovišť ZP 211 je i přímo vybavena tiskárnami a průkaz pojištěnce vám mohou vydat na počkání, a to zdarma. Ideální je kontaktovat vám nejbližší pobočku a informovat se, kde je možné si průkaz na počkání vyzvednout.
Navíc, pokud jste držiteli mobilní aplikace ZP211najdete průkaz pojištěnce vždy ve svém mobilu.
Jak je to se změnami osobních údajů?
Můžete se také dostat do situace, že měníte osobní údaje, jako je trvalé bydliště, rodné příjmení, ale i rodné číslo. Pojištěnci ZP 211 to mají v těchto případech opravdu snadné. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR se totiž jako první ze zdravotních pojišťoven napojila na základní registr obyvatel (ROB) a tyto údaje podle něj aktualizuje. Jakmile je tedy změna zavedena do evidenčního systému, pojišťovna údaje o aktuálních adresách, jménech a příjmeních klientů přebírá do svého informačního systému sama a pojištěnci je tak již nemusejí hlásit a žádat o nový průkaz.
ZP 211 totiž dokonce spustila nový program, díky kterému vám automaticky bez vašeho přičinění průkaz zasílá. „To jsem koukala, když mi od vás pár týdnů po svatbě přišla nová průkazka pojištěnce. Chválím,“ říká s úsměvem čerstvá novomanželka, klientka Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (211).
Evropský průkaz zdravotního pojištění (European Health Insurance Card – EHIC) vás opravňuje při přechodném pobytu v zemích EU a EHP po jeho předložení ve zdravotnickém zařízení dané země využít lékařsky nezbytnou zdravotní péči hrazenou z finančních prostředků vaší české pojišťovny. Máte tedy nárok na zajištění a čerpání zdravotní péče ve stejné kvalitě a shodných cenách jako rezidenti dané země. Samozřejmě, že pokud musejí pojištěnci dané země EU a EHP na některou ze zdravotních péčí finančně připlácet, i vy budete muset spoluúčast uhradit z vlastních zdrojů, proto byste nikdy neměli opouštět Českou republiku bez vhodného cestovního připojištění léčebných výloh.