FACESTARSex a vztahyChyť mě za ruku aneb Partnerská terapie na zahnání bolesti

Chyť mě za ruku aneb Partnerská terapie na zahnání bolesti

Nejde jen o spojení, kterým dáte okolí najevo, že k sobě patříte. Držení se za ruku s blízkým člověkem způsobí, že se vaše dýchání i srdeční frekvence synchronizuje a vy tak můžete zmírnit i fyzickou bolest.

Zblízka se na tento zdánlivě nevinný fyzický kontakt podívali vědci. Impuls k němu dal výzkumný pracovník Pavel Goldstein z University of Colorado Boulder. Inspirovala ho osobní zkušenost, kdy zjistil, že když držel svoji ženu během porodu jejich dcery za ruku, její porodní bolesti ustoupily. „Zajímalo mě, jestli je opravdu možné, že člověk může snížit bolest pouhým dotekem,“ vzpomíná Goldstein.
 
Jeho studie se zúčastnilo 22 heterosexuálních párů ve věku 23 až 32 let, které byly nejméně rok partneři. Vědci je provedli několika pokusy, během nichž monitorovali jejich mozkové vlny pomocí EEG čepice.

Spolu, nejen vedle sebe

Páry měly během výzkumu sedět vedle sebe a nedotýkat se; sedět a držet se za ruce nebo zůstat v oddělených místnostech. Každá ze scén byla několikrát opakována, zatímco na rameno ženy byla aplikována mírná tepová bolest.
 
Ukázalo se, že když byli partneři ve stejné místnosti – bez ohledu na to, zda se dotýkali, nebo ne – vědci zaznamenali synchronicitu mozkových vln ve vlnové délce, která je propojená se soustředěnou pozorností. Tato synchronizace přitom byla nejsilnější, když se pár držel za ruce, zatímco žena měla bolesti.
 
V okamžiku, kdy žena trpěla bolestmi, ale pár se nemohl držet za ruce, synchronizace mozkových vln klesla. Což naznačuje, že pro zmírnění bolestí je důležitý právě dotek, nestačí jen spolu sedět v jedné místnosti.
 
A co víc, když muž cítil zvyšující se bolest partnerky a projevil více empatie, synchronizace mozkové aktivity se zvětšila, a tím se bolest zmenšila.

Konkurence on-line světa

Vědci budou potřebovat více studií pro konečné potvrzení, ale z tohoto výzkumu vychází jasně najevo, že když máme pocit, že někdo sdílí naši bolest, pomáhá to mozku se s trápením lépe vypořádat.
and
 
V moderním světě jsme vyvinuli spoustu způsobů komunikace. Neustále jsme s někým ve spojení, ale čím dál víc nám ubývá propojení fyzické. Tento výzkum znovu potvrzuje sílu a význam lidského kontaktu,“ upozorňuje Goldstein.

Co umí dotek?

·        snížit vztek a agresivitu
·        podpořit sebedůvěru
·        spustit v těle tvorbu oxytocinu neboli hormonu lásky
·        aktivovat lymfatický systém
·        podpořit správnou funkci imunitního systému
 

Související články