FACESTARŽivotní stylCHYSTÁTE SE NA DOVOLENOU? NEZAPOMEŇTE NA CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKU! VÍTE, CO SI VZÍT...

CHYSTÁTE SE NA DOVOLENOU? NEZAPOMEŇTE NA CESTOVNÍ LÉKÁRNIČKU! VÍTE, CO SI VZÍT SEBOU?

 

 

Při balení lékárničky na dovolenou velmi záleží na tom, zda budete cestovat po krajích tuzemských, nebo se chystáte vyrazit do zahraničí. Na dovolené v Čechách vám bude stačit vzít si s sebou základní vybavení, protože v případě potřeby máte vždy možnost zajet do lékárny a další léky a zdravotnický materiál dokoupit. Každopádně si nezapomeňte vzít léky na předpis a léky, které užíváte pravidelně, včetně antikoncepce.

Lékárnička do českých končin

and

Kromě těchto léků se určitě budou hodit prostředky na bolest, drobná poranění a spálení od sluníčka. Přibalte tedy analgetika, přípravky na střevní potíže, léky na snížení horečky a opalovací krémy s vysokým UV faktorem. Přidejte i krém s panthenolem, který využijete, pokud si kůži přeci jen na sluníčku spálíte. U vody nebo při kempování v přírodě oceníte repelent na odpuzení hmyzu. V případě, že vás poštípou komáři nebo mušky, zmírníte svědění použitím krému na alergie.

Kromě léků nezapomeňte i na drobné úrazy. Vymknutý kotník, odřenina, puchýře… To jsou jen některá z drobných poranění, jež se lehce přihodí na výletě v přírodě, při sportování nebo chození po horách. Proto by v lékárničce neměla chybět dezinfekce, náplasti na odřeniny a na puchýře a možná i nějaký ten obvaz.

Povinná výbava do zahraničí

and

Když pojedete do zahraničí, nezapomeňte na zdravotní pojištění a zkontrolujte si, co přesně vaše zdravotní pojišťovna hradí. Například úraz při některých druzích sportu není v základním pojištění a budete si muset připlatit. I když máte cestovní pojištění, vezměte si s sebou i dostatečné množství peněz. Jednoduchou prohlídku u lékaře si budete muset nejprve zaplatit sami, pojišťovna vám ji uhradí až po návratu při předložení účtenky od ošetřujícího lékaře. Také si zkontrolujte, zda do země, kam se chystáte, není potřeba nějaké speciální očkování. Poradí vám v jakémkoli očkovacím centru.

Je to viróza nebo angína?

and

Na cestách vám ušetří spoustu starostí a usnadní rozhodování i CRP test pro domácí použití. Když vás začne bolet v krku, budete mít zvýšenou teplotu, budete unavení, zkrátka ucítíte, že na vás „něco leze“, většinou se nejprve spolehnete na samoléčbu. Pomoct zorientovat se, rozpoznat původce nemoci a rozhodnout dilema, zda vyhledat lékaře, pomůže právě test pro domácí použití.

S jeho pomocí rychle zjistíte, zda je vaše onemocnění bakteriálního původu, a tedy bude nutná návštěva lékaře, který možná předepíše antibiotika. V opačném případě se jedná o začínající virózu a stačí se pár dní vyležet, zvýšit dávky vitamínů a léčit se běžně dostupnými prostředky. K celému vyšetření stačí kapička krve z bříška prstu a diagnózu budete znát do pěti minut. Použití je jednoduché, v každé krabičce je přibalen podrobný návod, případně můžete zhlédnout instruktážní video na stránkách www.crptesty.cz.

Testujeme celou redakci

and

Tento test je skutečně šikovný pomocník, a to nejen na dovolené v zahraničí. Vyplatí se mít jej v domácí lékárničce, neboť vám může ušetřit cestu k lékaři, který vám provede stejné testování. V příštím díle tohoto miniseriálu si jej vyzkoušíme v redakci na vlastní kůži a podrobně vám popíšeme, jak se s ním pracuje.

Ať už budete cestovat v tuzemsku nebo v zahraničí, ujistěte se, že léky ve vaší lékárničce nejsou prošlé. Většinou se totiž dovolená objede bez jakékoliv újmy, a tak si lékárničku schováte na další rok. I když se vám s největší pravděpodobností na dovolené nic nestane, je lepší nenechat nic náhodě a vše překontrolovat.

 

Související články