V těchto zimních měsících je lidský organismus oslaben, především potom přechody ze zimy do vytopených místností tělu zrovna nesvědčí. A ačkoliv letošní zima není úplně standardní, ani výkyvy venkovních teplot našemu zdraví příliš neprospívají.
Někdo se tak nachlazení či chřipce snaží předcházet ryze přírodními prostředky – např. zázvorovým čajem s medem a citronem, třeným česnekem apod. – při samotném onemocnění je však zásadní udržet v těle vyšší hladinu vitamínu C. Pak přichází na řadu rozličně doplňky stravy – nejčastěji klasické „šumivé céčko“.
Pouze vitamín C samozřejmě nezabrání vašemu onemocnění (tedy teze, že když se preventivně nadopujete vitamíny, neonemocníte, je skutečně lichá), ale pravdou je, že při jeho propuknutí velmi efektivně dokáže zkrátit a zmírnit jeho příznaky. Vedle toho má dostatečná hladina vitamínu C v těle vliv také na rekonvalescenci. Mezi další pozitivní účinky patří snižování hladiny cholesterolu, krevního tlaku či tlumení alergických reakcí.
< A jaké by tedy měly být denní dávky céčka? Aby organismus správně fungoval, je dospělým doporučováno minimálně 60mg denně a dětem v závislosti na věku 30-50mg denně. Odborníci se zároveň shodují, že užívání nadměrných dávek céčka nejenže nemá kýžený efekt, ale naopak může spíše škodit. Ideální je samozřejmě přijímat vitamín v podobě ovoce a zeleniny, ovšem můžete se spolehnout i na přípravky dostupné v lékárnách.