FACESTARZdravíCHRÁNÍTE DOSTATEČNĚ SVOU DOMÁCNOST PŘED OXIDEM UHELNATÝM?

CHRÁNÍTE DOSTATEČNĚ SVOU DOMÁCNOST PŘED OXIDEM UHELNATÝM?

and

Co to vůbec oxid uhelnatý je?

and

Oxid uhelnatý je bezbarvý plyn, který není specifický žádnou chutí nebo zápachem. Vzniká nedokonalým spalováním organických paliv. Do těch zařazujeme například plyn, dřevo nebo uhlí. Lidé, kteří mají doma zařízení na fosilní paliva či dřevo si podle výše zmíněného průzkumu vůbec neuvědomují, že jim může oxid uhelnatý způsobit velké zdravotní komplikace, otravu a v krajních případech může i zabíjet.

Jaké jsou příznaky otravy?

and

Příznaky otravy oxidem uhelnatým jsou zprvu velice nenápadné. Projevují se jako bolest hlavy, hučení v uších, nevolnost či slabost. Není proto divu, že v mnoha případech je otrava během prvního vyšetření špatně diagnostikována a zaměňuje se za chřipkové onemocnění, otravu jídlem, migrénu nebo intoxikaci alkoholem. S lehčím stupněm otravy se pacienti obvykle dostavují k praktickému lékaři či na interní ambulanci. K těžším případům s rychlým rozvojem příznaků jsou zpravidla voláni záchranáři. Jak sami vidíte, opravdu není na místě otravu oxidem uhelnatým podceňovat.

Existuje možnost, jak se efektivně chránit!

Průzkum, kterého se zúčastnilo více, než 1000 respondentů z celé České republiky ukázal, že 26% dotazovaných nepodniká žádní kroky k tomu, aby dvou domácnost jakkoliv chránili. Více jak jedna třetina účastníků, tedy 34%, se potom rozhodla detektor CO nekupovat, protože se mylně domnívají, že před případným rizikem otravy je ochrání dostatečně kvalitní ventilace. To je ale bohužel nesmysl!

Co je přesně detektor na únik CO?

and

Certifikovaný detektor oxidu uhelnatého není nijak finančně náročnou investicí, přesto Vám dokáže v mnohých situacích i zachránit život. Jedná se o malý přístroj, který zvládne zapojit i naprostý laik. Detektor oxidu uhelnatého detekuje neviditelný plyn bez zápachu, který není možný člověk jiným způsobem rozpoznat. Před více jak 20 lety vyvinula společnost Honeywell první detektor oxidu uhelnatého pro domácí použití a od té doby se stále drží na špici, pokud jde o výrobu těchto detektorů.

Riziko je opravdu vysoké!

and

Lidé jsou vystaveni riziku otravy tímto plynem především během spánku,” říká MUDr. Zdeněk Schwarz, bývalý ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. “Patří přitom k rozšířeným mýtům, že riziko otravy představují jen starší spotřebiče. Současně s tím řada lidí ignoruje hrozbu úniku tohoto plynu a svou domácnost před ním chrání buďto zcela nedostatečně nebo vůbec.

Související články