FACESTARŽivotní stylČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ: ÚSPĚŠNÁ BIOLOGICKÁ LÉČBA MŮŽE ZMĚNIT STATISTIKY

ČESKÝ DEN PROTI RAKOVINĚ: ÚSPĚŠNÁ BIOLOGICKÁ LÉČBA MŮŽE ZMĚNIT STATISTIKY

 

 

Rakovina tlustého střeva a konečníku v České republice představuje druhou nejčastější onkologickou diagnózu po karcinomu prostaty u mužů a karcinomu prsu u žen. Nemocných přitom stále přibývá. Podle odhadů Národního onkologického registru České republiky se počet diagnostikovaných pacientů v roce 2015 vyšplhá na 8 a půl tisíce, což představuje od roku 2011 nárůst téměř o 5 %. Dobrou zprávou ale je, že se snižuje úmrtnost pacientů. Velký podíl na tomto trendu má také cílená biologická léčba.

Nelichotivé prvenství pro ČR

Rakovina tlustého střeva a konečníku je zhoubné nádorové onemocnění, které se hojně vyskytuje především ve vyspělých zemích západní Evropy, severní Ameriky a v Austrálii. České republice přitom v současnosti v diagnostice nových případů patří nelichotivé 1. místo v rámci celé Evropy. Předpokládá se, že v průběhu roku 2015 bude tímto onemocněním na našem území trpět 66 tisíc pacientů.

Rakovina tlustého střeva a konečníku se tak po rakovině prsu stane nejvíce se vyskytujícím zhoubným onemocněním v České republice. „Tento vývoj je alarmující a do velké míry za ním stojí nesprávná životospráva české populace, tedy málo pohybu, nezdravá strava, kouření a konzumace alkoholu. Lidé se často vymlouvají, že rakovina tlustého střeva a konečníku je způsobena dědičností. To ale platí jen pro každý sedmý případ. Ovlivnit své zdraví tak můžeme především my,“ říká MUDr. Stanislav Batko z Onkologické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Moderní léčba pomáhá snižovat úmrtnost

Za dobrou zprávu můžeme považovat naopak to, že se mírně snižuje úmrtnost pacientů s tímto onemocněním. Tento trend platí pro posledních dvacet let a úzce souvisí s vývojem nových léčebných postupů. „Začátkem devadesátých let zemřelo 50 z 100 000 nemocných mužů. V současnosti je to pouze 30. U žen je situace podobná,“ uvádí MUDr. Stanislav Batko. Velkou měrou k tomu přispěla i cílená biologická léčba, která představuje naději pro nemocné s pokročilým nádorovým onemocněním. Tato terapie dává pacientovi šanci na dlouhodobé přežití a lepší kvalitu života.

„Individuální přístup má výrazný dopad na výsledek léčby u konkrétního pacienta. Biologická léčba v tomto ohledu zaujímá důležité místo, protože účinkuje velmi efektivně proti zhoubnému bujení nemoci. V letošním roce ji však podstoupí jen přibližně 900 ze všech diagnostikovaných pacientů, kteří rakovinou tlustého střeva a konečníku v České republice trpí. Je proto důležité zvýšit dostupnost cílené terapie pro větší počet pacientů,“ uzavírá MUDr. Stanislav Batko.

Možná si teď říkáte, že už se není čeho bát, když léčba funguje. Opak je ale pravdou. Základem všeho je prevence. Neodkládejte ji, ať si můžete užívat život s klidným svědomím a plýnmi doušky.

 

 

Související články