Braňte se rakovině kůže. Víme, kde se můžete nechat zadarmo otestovat

doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D./Stan proti Melanomu
doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D./Stan proti Melanomu

I letos se ve velkých českých městech vztyčí Stan proti melanomu, ve kterém se pod dohledem lékařů můžete nechat otestovat na rakovinu kůže. Prahou již projel, již od pondělí 14 .5 ho můžete navštívit v Brně na Náměstí Svobody a v 15.5. Ostravě v Avion Shopping Parku, v obou případech vždy od 10 do 18 hodin.

Melanom, tedy malá černá tečka, kterou si snadno spletete s pihou nebo puchýřkem může být někdy předzvěstí něčeho daleko horšího. Nejčastěji se melanomy vyskytují například na prstech u rukou či nohou, či na chodidlech. Včas odhalený melanom je snadné odstranit a zabránit šíření nemoci dále do těla.

Jen v loňském roce se ve Stanu proti melanomu podařilo odhalit 151 kožních nádorů, z toho 25 melanomů. Existuje spousta varovných znaků, se kterými byste měla navštívit stan, nebo alespoň vašeho lékaře.

Prevence je základ

Melanom může mít například podobu černého flíčku pod nehtem. Na rozdíl od případu, kdy se například uhodíte do prstu, ale melanom během několika dní nezmizí. Stejně tak si dávejte pozor na případy, kdy si na těle najdete nové „mateřské znaménko“ nebo vám jedno ze starých začne najednou růst.

prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA./Vznik melanomu hrozí zejména mladým ženám mezi 10 a 29 lety věku, které se rády opalují, a to nejen na slunci, ale i v soláriu.
prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA./Vznik melanomu hrozí zejména mladým ženám mezi 10 a 29 lety věku, které se rády opalují, a to nejen na slunci, ale i v soláriu.

Vznik melanomu hrozí zejména mladým ženám mezi 10 a 29 lety věku, které se rády opalují, a to nejen na slunci, ale i v soláriu. Druhou nejrizikovější skupinou jsou pak starší muži, kteří se absolutně nezajímají o svůj zdravotní stav.

Prevence je v případě melanomu důležitá. Jak již bylo řečeno, včas odhalený melanom je snadné odstranit a předejít rakovině kůže. Pokud však prevenci zanedbáte, připravte se na dlouhou a finančně náročnou léčbu s nejistým výsledkem. 

Akrolentiginózní melanom vzniká především na periferních partiích lidského těla, typicky na dlaních či chodidlech nebo pod nehty. Evropské statistiky ukazují, že tato forma melanomu tvoří 5 % všech diagnostikovaných melanomů“ říká prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc, MBA

Akce „Stan proti melanomu“ je součástí celoevropské kampaně dermatologů, která má upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na důslednou prevenci. Minulý rok onemocnělo maligním melanomem v ČR 2500 osob, 90 z nich se poprvé dostavilo k lékaři již v pokročilém stádiu s metastázami. Partnery akce jsou například síť lékáren Dr. Max, Radiožurnál či Česká pošta.

Takže pokud je vám milé vaše zdraví, všímejte si i drobných černých flíčků za nehty a rostoucích mateřských znamének. Lepší je být opatrná než zanedbat prevenci.