Boj proti skvrnám: Tyhle triky vám ušetří peníze a zlehčí život

archiv Freepik.com

Se skvrnami je to věčný boj, rady jak se jich zbavit jsou vždy nad zlato. Pokud se ptáte, jak zařídit, aby byly bílé ponožky opravdu bílé i zašpiněný límeček u košile máme pro vás zaručené a vyzkoušené tipy, jak nato!

Je jedno, kde je skvrna a co ji způsobilo. Zásadní věc při její likvidaci je, abyste se do odstraňování pustili ihned poté, co vznikla. Čím déle ji totiž necháte bez zásahu, tím menší je šance, že se jí beze zbytku a bez zbytečných následků zbavíte. Tady je náš návod.

Skvrnu namočte – je důležité, aby nezaschla a do tkaniny se „nezažrala“. Pokud je to trochu možné, přidejte do vody přípravek na skvrny, když ho nemáte, pak třeba trochu gelu na praní, který se rychleji rozpustí a pronikne lépe do tkaniny.

Netlačte na pilu – nasucho i namokro skvrnu nedřete a ani jinak se ji nesnažte mechanicky odstranit. V takovém případě dosáhnete opaku a špínu natlačíte hlouběji do vláken.

Znáte původ skvrny? Důležité je zohlednit původ skvrny a podle toho vybrat vhodný tip odstraňovače a postup čištění.

Orientujete se ve skvrnách?

Je to trochu alchymie ale skvrny se dělí na rostlinné, způsobené ovocem, zeleninou, trávou, čajem, šťávami, kakaem a třeba i marmeládou. Další skupinu tvoří skvrny mastné – od omáček, oleje i make-upu. A do třetí patří fleky pigmentové, jako je rez, saze, krev i rtěnka.

Jak na to?and

Rostlinné skvrny od zmíněné trávy či ovocných šťáv je potřeba ihned namočit a pak vybělit. Použít na ně můžete sypké prací prášky s bělidlem anebo můžete koupit perkarbonát sodný. Pokud potřebujete odstranit velmi odolné skvrny vyzkoušejte ekologický odstraňovač ve spreji Frosch. Jeho složení je na čistě rostlinné bázi a působí podobně jako žlučové mýdlo.

Funguje jako zesilovač prací síly pro rychlou a efektivní přípravu prádla na praní. Dokáže odstranit nejrůznější druhy odolných skvrn například od rtěnky a make-upu, oleje, čokolády nebo omáček. Je možné ho použít na všechny druhy textilu s výjimkou hedvábí. Je také vhodný pro bílé i barevné prádlo a k barvám je velmi šetrný. Díky němu už se nebudete muset obávat skvrn na oblíbených kouscích prádla. Neobsahuje žádné mikroplasty a je ryze veganský. 

Babské rady uvádí na zelené skvrny od trávy potřít octem či kyselinou citronovou nebo dokonce mlékem. Podstatné je skvrnu vždy navlhčit a nanést na ni přípravek, případně ji do zmíněného čističe či roztoku namočit a nechat působit ideálně přes noc a poté vše vyprat.

Na mastné skvrny použijte prášek na praní, prací sodu i žlučové mýdlo. Naše babičky sypaly na mastnotu bramborový škrob, který pak nechaly do druhého dne a pak vše vypraly v teplé vodě s mýdlem. V tomto případě škrob lze nahradit i dětským pudrem. Našli jsme ale také metodu čištění pomocí umělého sladidla – tedy sypkou formu, která po nasypání na skvrnu vytáhne mastnotu. Poté už stačí jen vyprat.

andPigmentové skvrny jsou většinou velký problém. Důkazem jsou skvrny po rtěnce, které se ne vždy podaří odstranit bez včasného zásahu. Důležité je, abyste se do toho pustili velmi rychle. Na tyhle fleky velmi dobře působí Frosch Odstraňovač skvrn s aplikátorem Citron.

Pozor ale na to, co čistíte, na jemné a citlivé materiály raději použijte odličovací přípravek, potom stačí vyprat v roztoku vody a žlučového mýdla.