Adventní kalendář: Vyhrajte a dopřejte si čistší a zdravější vzduch u vás doma

foto archiv Freepik

Na znečištění ovzduší v interiéru se podílejí použité stavební materiály, koberce a podlahy, výpary, roztoči, bakterie a plísně. Navíc, pokud doma nevětráte, dříve či později pocítíte únavu, bolest hlavy, nespavost i chronická dýchací onemocnění. Máte doma alergika či astmatika? Je nejvyšší čas pořídit čističku vzduchu.

Existuje několik různých způsobů čištění vzduchu. Mezi ty nejúčinnější patří čističky vzduchu, které zachycují nečistoty díky HEPA filtru a uhlíkovému filtru.

Pokud se rozhodnete pořídit si domů čističku vzduchu zaměřte se na vzduchový výkon. Zpravidla se udává v metrech krychlových, který přístroj zvládne přefiltrovat za jednu hodinu. V tomto případě vynásobíme výšku, šířku a hloubku konkrétní místnosti a číslo ještě násobíme koeficientem tři. V případě, že bydlíme s alergikem nebo astmatikem, násobte čtyřmi. Z výsledku zjistíte, jaký minimální výkon v m3 potřebujete. Dále se zaměřte na počet filtrů a hlučnost modelu. Tišší chod oceníte, když budete čističku používat v ložnici nebo v dětském pokoji. Ta se většinou pohybuje kolem 40-55 dB.

Systém filtrace

Čistička vzduchu Bionaire BAP001X je určena pro čištění vzduchu místnosti s maximální rozlohou 74 m2. Díky své prostorově úsporné konstrukci ji můžete umístit jak do obytné místnosti, tak i do kanceláře nebo do kuchyně. Zaujme také svým klasickým bílým designem, perfektně se tak hodí do všech typů interiérů. Nízká hmotnost zaručí snadnou přenositelnost a jistě potěší nízká úroveň hlučnosti pouhých 55 dB.

Čistička Bionaire BAPOO1X si poradí s pyly, prachem, viry, nejrůznějšími bakteriemi i s elektrosmogem. 

Čistička disponuje čtyřstupňovým filtračním systémem, který zahrnuje předfiltr zachycující velké nečistoty. Další částí je omyvatelný HEPA filtr. Ten zachytí až 99 % nečistot o velikosti od 0,002 mm. Zvládne tak odfiltrovat částice prachu, pyly, zvířecí alergeny či roztoče. Dezinfekční ultrafialová lampa účinně ničí různé druhy bakterií a virů. Spolu s fotokatalickou oxidací ničí těkavé organické sloučeniny a pachy včetně škodlivých látek jako je formaldehyd, amoniak, toxické plyny a mnoho dalších běžných nečistot.

Nezávislý ionizátor uvolňuje záporné ionty, které na sebe vážou částice prachu, pylu, kouře nebo zvířecích alergenů, a napomáhá tak k jejich zachycení na filtru. Funkce ionizace i UV dezinfekce můžete vypnout. Nastavené hodnoty se zobrazují na přehledném LCD displeji. Optimálních výsledků dosáhnete pouhým pravidelným čištěním filtrů, aniž byste museli cokoliv složitě demontovat.

Samozřejmostí je časovač pro vypnutí přístroje po 2, 4, 6 a 8 hodinách.

Kolik stojí provoz

Spotřeba se vyjadřuje ve wattech za hodinu. Vždy záleží na tom, jak dlouho budete čističku používat. Některé spotřebiče můžou fungovat i automaticky, kdy čistí po určitou dobu, pak se vypnou a následěn znovu zapnou.

Pravidla používání

Doporučuje se mít čističku stále zapnutou a také pořídit do každé obývané místnosti jednu. Většina z nás má doma jedno zařízení, které přenáší tam, kde trávíme s rodinou nejvíce času. Čistička by neměla stát těsně u stěny, ale také i poblíž oken a dveří. Aby vzduchu mohl dobře proudit ponechte kolem ní ze všech stran volný prostor asi 30 cm.

Jednoduchá na údržbu

Péče o přístroj je snadná, stačí otřít vlhkým hadříkem. HEPA filtry vyměnit jednou ročně, zato uhlíkový filtr častěji. Permanentní elektrostatický filtr jednou až dvakrát týdně omyjte. Vždy závisí na konkrétním prostředí i na tom, jak často máte čističku v provozu.

Na nečistoty, které se usadí na předfiltru stačí použít vysavač.

Vánoční soutěž adventní kalendář: 10.12.2020

Chcete se doma cítit dobře? Pečujte o klima v bytě. Připravili jsme pro vás vánoční soutěž, ve které můžete vyhrát tuto čističku vzduchu Bionaire BAP001X v elegantní bílé barvě.  Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku a mít štěstí. Ve hře je jedna cena. 

Soutěžní otázka

dvoustupňovýmčtyřstupňovýmosmistupňovým

Soutěž probíhá od 10.12. - 23.12.2020