FACESTARŽivotní stylABY SE TRÁVA HEZKY ZAZELENALA, ANEB JAK PEČOVAT NA JAŘE O TRÁVNÍK....

ABY SE TRÁVA HEZKY ZAZELENALA, ANEB JAK PEČOVAT NA JAŘE O TRÁVNÍK. TOHLE VŠECHNO JE TŘEBA UDĚLAT!

1. Nespěchejte a dopřejte půdě čas

1. Nespěchejte a dopřejte půdě čas

Než začnete na zahradě pracovat, nechte půdu po zimě nejprve roztát a vyschnout. když budete po mokré zemi chodit, naděláte škodu. Dojde ke stlačení zeminy. A pokud bude půda na povrchu mokrá a ve větší hloubce ještě zmrzlá, přerušíte kořínky. Když se příliš horlivě pustíte do hrabání, sekání a provzdušňování, můžete ohrozit novou trávu a naopak povzbudíte plevel, aby rychle vyklíčil a vyrostl. Počkejte tedy, až tráva začne viditelně růst.

2. Pomozte sněhu, aby roztál

Jestliže žijete v oblastech, kde je hodně sněhu, můžete mu pomoci roztát. Rozprostřete ho na větší plochu a pokuste se ho přemístit ze stínu na slunce.

3. Připravte sekačku

Jak správně „odzimovat“ sekačku, radí odborníci ze společnosti Briggs&Stratton: Je potřeba podniknout celkem čtyři kroky, které se opakují na jaře, v průběhu sezóny i po jejím skončení – je to výměna filtru, výměna oleje, kontrola svíček a paliva. U starších sekaček je také třeba nechat nabrousit nůž a promazat šroubové spoje vazelínou.
Výměna filtru

Filtr je jednou z nejexponovanějších částí sekačky. Pokud je zanesený, motor nebude mít dostatečný přívod čistého vzduchu, zanáší se a opotřebovává, současně také zvyšuje spotřebu paliva. Provádíme ji podle toho, jak často sekačku používáme.
Výměna oleje

Pomocí měrky zjistíme, kolik je ho v nádržce, a doplníme dostatečnou hladinu. Měli byste jej měnit alespoň jednou za sezónu nebo jednou za 25 hodin provozu. U nové sekačky se doporučuje jej vyměnit hned po prvních 5 hodinách provozu.

Kontrola svíček

Bez zapalovacích svíček nenastartujete, a proto by se měly vyměnit alespoň jednou za sezónu. Platinové zapalovací svíčky od Briggs&Stratton jsou vyrobeny tak, abyste je mohli snadno vyměnit.

Doplnění paliva

Přes zimu do sebe palivo natáhne vodu a znemožní start stroje. Radovan Bureš z Briggs&Stratton doporučuje palivo buď zcela „vyjet“, nebo naopak nádrž dolít až po okraj, aby se voda neměla kde srážet. Výraznou pomocí může být rovněž použití stabilizátoru přidávaného do paliva. Jestliže přemýšlíte o pořízení nové sekačky, zkuste takovou, která bude umožňovat snadný start, zaručuje tichý a hladký chod s nejvyšší efektivitou spalování a nízkými emisemi. Toto nabízí sekačka Snapper Briggs&Stratton ENXT 22875E, která vyniká nejen praktickými funkcemi, ale i elegancí.

and

4. Proveďte test půdy

Testovali jste svou zeminu v posledních třech letech? Test vám řekne, jaké živiny a v jakém množství váš trávník potřebuje. Řekne vám, zda je potřeba vápnit a také ukáže příčinu problémů, se ktrými se na svém trávníku potýkáte.

5. První „sestřih“ proveďte opravdu nakrátko

Jakmile se trávník zazelená, posekejte jej tak, abyste odstranili všechna usychající stébla. Nové trávě se dostane více slunečního světla a lépe poroste. Dejte si ale pozor, abyste trávu neponičili.

6. Provzdušněte trávník

K provzdušňování je nejvhodnější konec března a začátek dubna, druhé provzdušňování se prování na podzim. Provzdušněním pomůžete rozrušit kompaktní kusy zeminy, pomáhá růstu kořínků a pomůže živinám, aby se k rostlinám lépe dostaly.

7. Osejte holá místa

Jestliže trávník není pokrytý trávou rovnoměrně a ukazují se v něm holá místa, na jaře je možnost je znovu osít. Nejlepší je osít je současně s provzdušněním. Semeno se dostane do lepšího kontaktu s půdou a rychle vyklíčí.

8. Vypořádejte se s plevelem

Pokud je trávník hustý a daří se mu dobře, nebude se v něm plevelům dařit, proto není nutné na trávník aplikovat žádné chemické látky. Pokud se u vás plevelům daří a je třeba aplikovat herbicidy, je důležité to udělat až po provzdušnění. Pokud sejete novou trávu, žádné herbicidy nepoužívejte.

9. Jak hnojit

S hnojením je rozhodně dobré to nepřehánět. Příliš mnoho hnojiva může způsobit velký příval růstu, ale na úkor kořenů. Trávník hnojíme v dubnu směsmi hnojiv, které jsou určené přímo pro trávník a mají správný poměr živin. Další hnojení provádíme v červnu, v září a v říjnu. Hnojení provádíme buď zálivkou (menší plochy), nebo tuhým hnojivem před zaléváním nebo před deštěm (větší plochy).

10. Jak zalévat

Brzy na jaře většinou bývá dost vláhy, takže není třeba trávník zalévat. Počkejte, až nastane teplo a sušší počasí. Není na škodu, když tráva začne vykazovat první známky sucha – pomůže jí to zapustit kořeny do větší hloubky, a tím se trávník připraví na horké letní dny.

Související články