FACESTARMódaABY BOTY BYLY STÁLE JAKO NOVÉ: JAKÁ JE NEJLEPŠÍ OBUVNICKÁ KOSMETIKA?

ABY BOTY BYLY STÁLE JAKO NOVÉ: JAKÁ JE NEJLEPŠÍ OBUVNICKÁ KOSMETIKA?

1. Každé boty jsou jiné a vyžadují jinou péči

1. Každé boty jsou jiné a vyžadují jinou péči

Boty jsou vyrobeny z různých materiálů, k různým příležitostem a o každé boty je třeba pečovat trošku jinak. Jinou péči vyžaduje lesklá kůže, jinou broušená kůže nebo semiš a jinou syntetické materiály. Úplně jinou péči budou vyžadovat boty plátěné, jinak se budeme chovat k turistické obuvi a jinak k plesovým střevíčkům.

2. Čištění bot

Nejdůležitější je správné čištění bot. Na hladkou kůži použijeme krém, na broušenou kůži či semiš nikoli – na tu použijeme impregnaci ve spreji. Dokonce existují i speciální spreje na odřeniny, takže odřené boty nemusíte hned odepisovat. V zimě se na botách usazuje sůl z posypu a tvoří bílé skvrny. Těch se lze zbavit velmi jednoduše: hadříkem navlhčeným v octové vodě (ocet a vodu smícháme v poměru 1:1). Pak je omyjeme ještě jednou, tentokrát hadříkem namočeným v čisté vodě. Boty pak necháme dobře vyschnout. Koženou obuv nikdy nedáváme blízko k radiátoru či jinému tepelnému zdroji, kůže by se začala lámat. Semišové boty očistíme kartáčkem. O plátěné boty se pečuje nejlépe. Lze je většinou prát v pračce, případně v ruce vodou a mýdlem. Na vybělení zažloutlých tenisek pomáhá například citrón. Dejte si ale pozor na lepenou textilní obuv, tu nikdy v pračce neperte. Můžete ji vyčistit saponáty určenými na textil.

3. Tmavé skvrny na světlých botách

Pokud máte světlé kožené boty, každá tmavá skvrna vás možná bude pokoušet k hrubšímu způsobu odstranění. Rozhodně však nic neseškrabujte. Navlhčete hadřík a posypte jej jedlou sodou, tmavé skvrny tak snadno a lehce odstraníte. Na syntetický materiál vyzkoušejte místo sody kuchyňský čisticí prášek. Ten můžete použít i na dřevěné podpatky nebo na podpatky ze smíšených materiálů, pokud nejsou potažené kůží.

4. Semiš vyžaduje zvláštní péči

Na semiš nelze použít vodu. Pokud jsou semišové boty silně zašpiněné, vyzkoušejte plastickou gumu (koupíte ji v papírnictví nebo ve výtvarných potřebách). Další možností je jemný smirkový papír. Dobře se čistí také kartáčkem na zuby, a když jsou zašpiněné opravdu pořádně, podržte je několik sekund nad párou, pak znovu vykartáčujte.

5. Prevence se vyplácí

Jestliže je venku ošklivé počasí, před první procházkou boty impregnujte sprejem, který odpuzuje vodu. A když přijdete domů ze zimní procházky po solené silnici, na nic nečekejte a okamžitě odstraňte sůl vlhkou houbičkou – dříve, než se na botách objeví bílá skvrna.

6. Když boty zmoknou

Pokud jste zmokli v kožených botách, které nebyly impregnovány, vysušíte je nejlépe zmačkanými novinami uvnitř. Pamatujte při tom na bod 1 – nikdy je nedávejte přímo k tepelnému zdroji, aby kůže nepopraskala.

7. Co se zápachem

Zápach vzniká pocením nohou, které může vést i k plísním a kožním onemocněním. Předcházet tomu můžete častou výměnou ponožek a bot a pravidelnou desinfekcí speciálními spreji. Na boty i na chodidla můžete použít i antiperspirační nebo deodorační sprej.

8. Opotřebování

Čím více boty nosíte, tím dříve se opotřebují. Proto je dobré pro každou příležitost nosit jiné boty a často je střídat. Pro dámy, které často řídí, je dobré pořídit si zvláštní pár bot do auta – nebudou si tak ničit podpatky.

and
 

Související články