9 + 1 tip na nejkrásnější a nejzajímavější vánoční trhy v Evropě

Vídeň

Na radničním náměstí je i letos více než 150 stánků, které nabízejí nejen nepřeberné množství nápojů, ale také vánoční ozdoby i domácí vídeňské cukrovinky. Za vyzkoušení stojí zejména tradiční rakouské punče, které se zde nabízejí v nepřeberném množství příchutí. A stejně jako každý rok je zde připravený i bohatý program pro děti, které si mohu ozdobit například domácí perníčky. Vyplatí se sebou vzít i brusle, protože zde je připravena i ledová plocha.

Paříž

Hlavní město Francie se vyznačuje tím, že trhy nejsou jen na jednom náměstí, ale rozprostírají se od Champs Elysées až k náměstí Svornosti. A stejně jako každý rok, zde můžete ochutnat nejen nejrůznější barvená vína a perníčky ale hlavně proslavené francouzské speciality jako jsou například makronky. A jestliže se o Vídni říká, že má nejkrásnější trhy, ty v Paříži patří mezi ty s nejkrásnější světelnou dekorací. Ta nejhezčí bývá právě na Champs Elysées, kde je ovšem i nejvíc turistů.

Londýn

Zatímco většina vánočních trhů končí v Evropě Štědrým dnem, královské město je výjimkou. V Hyde Parku začaly už 18. listopadu a končí až 2. ledna. A nejen typický sypaný čaj ve všech jeho podobách v dárkových krabičkách můžete sehnat ve více než 200 stáncích. Vstup na trhy je sice bezplatný, ale platit budete muset za atrakce. Patří mezi ně například procházka ledovým královstvím, ledové kluziště, kolotoče a dokonce cirkusové vystoupení. A kdo chce něco ostřejšího, může navštívit speciální ledový bar. 

Norimberk

Trhy na náměstí Hauptmarkt mají dlouholetou tradici. Najdete zde čistě německé produkty, jako jsou vyhlášené norimberské perníčky nebo biskupské chlebíčky, punč anebo pravé německé klobásky připravené ve spoustě úprav. Zajímavostí těchto trhů jsou ale také takzvané partnerské trhy. Na těch jsou se svými specialitami zastoupeny nejen ostatní Evropské země, ale také například USA nebo Turecko. Navštívit trhy v Norimberku tedy znamená, procestovat půlku světa. 

Budapešť 

Stejně jako v Londýně, i v hlavním městě Maďarska nekončí trhy se Štědrým dnem, ale pokračují až do 1. ledna. Na náměstí Vörösmarty jsou nejen stánky a nejrůznější atrakce pro děti, ale také obrovská terasa, ze které se nabízí nádherný výhled na celé trhy. A pokud už náměstí navštívíte, určitě musíte ochutnat místní speciality, jako jsou pečivo kürtőskalács, tvarohové koláče, pečené kaštany či tradiční makový válec. 

Krakov

Letošní trhy v polském královském městě se odehrávají na tak zvaném Královském rynku. K nejvíce oblíbenému zboží, které si odtud zejména turisté odvážejí, nepatří pro změnu potraviny, ale vlněné oblečení, ručně vyráběné šperky a nejrůznější vánoční dekorace. A protože je v Krakově v tomto období podstatně větší zima než u nás, můžete navštívit jednu ze stovek příjemných restaurací, kterých je ve městě nespočet.

Drážďany

Vánoční trhy, na kterých potkáte nejvíce Čechů, jsou už tradičně u našich sousedů na náměstí Altmarkt. Od 24. listopadu do 24. prosince jsou zde denně otevřené stánky od 10 do 21 hodin. A zejména dámy budou nadšené, protože v okolí trhů je nákupní čtvrť, kde je spousta módních domů, kde se už v těchto dnech dají pořídit kousky za zlevněné ceny. Nakoupíte tak, ušetříte a ještě zažijete kouzelnou vánoční atmosféru.

Berlín

Největší město Německa má hned několik centrálních vánočních trhů. Mezi ty největší patří ale ty na náměstích Gendarmenmarkt a na Alexanderplatz. Vstup na první náměstí je sice zpoplatněné symbolickým jedním eurem, ale odměnou vám budou nejen pěvecká vystoupení s koledami ale i ty taneční. Velkou atrakcí na náměstí Alexanderplatz je pro změnu ruské kolo, které nabízí nezapomenutelný výhled na celé trhy.

Curych

V hlavním městě Švýcarska na vás čeká největší zastřešený adventní trh v Evropě tak zvaný Christkindlmark. Nenachází se tradičně na náměstí, ale na hlavním nádraží a jeho největším lákadlem a zároveň i dominantou je vánoční strom ozdobený více než 7 000 křišťálovými figurkami Swarowski. Další atrakcí je ale také světelná show promítaná na fasádu hlavního vestibulu.

Extra zážitek pro milovníky erotiky

Jeden z nejkurióznějších vánočních trhů se letos nachází v Hamburku a to konkrétně ve čtvrti červených luceren na slavném bulváru Reeperbahn. Společně s tradičními vánočními dárky zde můžete zakoupit také ty erotické a pro zpestření je zde i stan se striptýzem.