6 kroků k nové kuchyni! Vydejte se za svým snem již dnes

Koupě nové kuchyně patří k finančně náročnějším investicím, ale i tady platí, že pořízení nové a dobře vybavené kuchyňské linky nemusí ohrozit váš rodinný rozpočet. Přesto se vyplatí před nákupem se dobře připravit. Jak?

Koupě nové kuchyně patří k finančně náročnějším investicím, ale i tady platí, že pořízení nové a dobře vybavené kuchyňské linky nemusí ohrozit váš rodinný rozpočet. Přesto se vyplatí před nákupem se dobře připravit. Jak?

Krok 1. – Informace

Porozhlédněte se ve svém okolí po prodejcích kuchyní, projděte si také internet a seznamte se s nabídkou trhu. Najděte si ověřené kuchyňské studio. Hledejte kvalitní materiály i zpracování. Prohlédněte si nábytek, informujte se o materiálech povrchu a zaměřte se na kvalitu kování a způsob olepení hran nábytku. Zajímejte se o servis od výrobce, reference, a pokud je prodejce má, chtějte vidět realizace. Doma porovnejte šíři nabídky i cenové relace prodejců.

Krok 2. – Zaměření

Před návštěvou vybraného kuchyňského studia změřte pečlivě prostor budoucí kuchyně. Potřebujete získat přesné rozměry, které jsou základem plánování. A to jak s odborníkem v prodejně, tak v plánovači, který mají někteří prodejci k dispozici. Pracujte přesně, připravte si půdorys i nákresy stěn. Změřte a zaneste do nich výšku a šířku stěn, vzdálenost od rohu ke dveřím, vzdálenost oken od stropu, podlahy a od stěn. Stejně postupujte u dveří. „Zapomenout nesmíte ani na umístění topných těles a rozvržení instalací, tedy rozvodů elektřiny, plynu, vody a odpadu. Do plánku zaneste i komíny nebo niky, které se třeba ve vašem bytě vyskytují, zásuvky a stávající odtah na digestoř, pokud již v kuchyni existuje,“ upozorňuje Dušan Všelicha, odborník na kuchyně ORESI a dodává: „Jestli si klienti v tomto směru nevěří, k dispozici jim jsou naši odborníci, kteří prostor pro jejich novou kuchyni po dohodě zaměří.“

Krok 3. Investice

Určete si částku, kterou chcete do své nové kuchyně investovat. „Podle její výše dovedou odborníci zákazníkovi navrhnout kuchyň podle jeho představ a přání. Například v Oresi dokážou navrhnout kuchyně jakékoliv dispozice a do každého prostoru a můžete zde vybírat ze tří tříd. V nabídce jsou kuchyně střední, prémiové i TOP třídy. „V každé této úrovni nabízíme nejlepší poměr cena/výkon na trhu. Navíc každému zákazníkovi zdarma a nezávazně vypracujeme 3D návrh kuchyně,“ říká Dušan Všelicha z Oresi a doplňuje: „Stejně tak si u nás podle svých možností vyberete i spotřebiče různých cenových kategorií. Navíc v průběhu roku nabízíme jedinečnou škálu akcí, slev a bonusů, které se týkají jak nábytku, tak spotřebičů.“ Pokud plánujete investici do nové kuchyně a nemáte dostatečné finanční prostředky, někteří prodejci spolupracuji s bankovními domy a dovedou svým klientům zprostředkovat výhodná úvěrová řešení.

Krok 4. – Plánování

Před návštěvou kuchyňského studia byste měli mít svou představu o tom, jak bude linka v místnosti řešena. S odborníky pak při plánování kuchyně do 3D návrhu doladíte její ergonomické řešení a návaznost jednotlivých pracovních zón. „Ty zajistí, že je veškeré dění v kuchyni plynulé, neděláte práci přes ruku a zbytečně se nenaběháte. Je potřeba, aby na sebe logicky navazovalo umístění zásob, tedy chladničky, potravinových skříněk či spíže, ukládání nádobí, ploch na přípravu pokrmů a také mycího a varného centra,“ vysvětluje Dušan Všelicha z Oresi. Odborníci proto rozčlenili kuchyň do pěti základních zón: zásobní, ukládací, mycí, přípravné a varné. Kuchyň můžete mít sestavenou lineárně, souběžně, do rohu ve tvaru písmene L, U, G nebo jako ostrůvkovou. V těchto případech se rozmístění pracovních zón řídí tzv. pracovním trojúhelníkem. Ten vám rovněž umožní pohybovat se v místnosti od jedné činnosti ke druhé bezpečně a rychle.

Krok 5. – Objednávka a instalace

Jestliže jste s 3D návrhem kuchyně, s výběrem vybavení a spotřebičů spokojeni, zhotoví vám prodejce objednávku. U některých společností si můžete nábytek ihned nechat dovézt, jinde se kuchyň podle objednávky vyrábí a vy si na ni nejméně dva měsíce počkáte. Nebo vám ji vyskladní podle dohody, uvedené ve smlouvě. Dalším dohodnutým termínem pak je samotná instalace linky.

Krok 6. – Stavební příprava

Aby vše klaplo i při instalaci zakoupené linky, musí proběhnout kvalitní stavební příprava. To se týká především rozvodů vody, odpadu a elektriky a samozřejmě odtahu pro digestoř. Od věci není ani případně srovnání stěn, u nichž bude linka umístěna. Montážníci pak mohou nábytek nainstalovat bez zbytečných zdržení a čekání na dodatečné úpravy. Pozornost je třeba věnovat i podlaze. Vždy se vyplatí, aby byla rovná a pevná. „Po složení nábytkového prvku, musí být všechny úhly kolmé a spoje rovné, bez přesahů. To je známka kvalitního zpracování. Objevili jste škvíry a nerovnosti? Okamžitě skříňku reklamujte,“ doporučuje Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea.