FACESTARKultura4 KROKY K RODINNÉ DOVOLENÉ BEZ KATASTROF. VÍME, NA CO SI DÁT...

4 KROKY K RODINNÉ DOVOLENÉ BEZ KATASTROF. VÍME, NA CO SI DÁT POZOR A JAK SE VYHNOUT POHROMÁM

 

 

1. Poraďte se s lékařem

Pokud jste se rozhodli vyrazit do zemí, kde nejsou hygienické standardy nastavené tak jako u nás, zeptejte se lékaře, na co byste si měli dát pozor. Malé děti jsou náchylnější k infekcím a nemocem, a tak není od věci se informovat, co by vašemu dítku v dané zemi mohlo uškodit. Stejně tak se s vaším pediatrem poraďte i o případných očkováních

V žádném případě si doma nezapomeňte pro každého člena rodiny průkaz pojištěnce
tzv. EHIC (průkaz zdravotního pojištění s platností v rámci Evropské Unie).
Na základě tohoto průkazu máte zajištěnou bezplatnou základní zdravotní péči na úrovni tamějších standardů.

2. Nakupte léky do zásoby

Nezapomeňte s sebou přibalit lékárničku, kde budete mít potřebné léky na všemožné neduhy. Od problémů se zažíváním, přes spáleniny až po bolest hlavy. I když ty samozřejmě najdete i v cizině, nikdy nevíte, kde se bude pohybovat jejich cena či jestli nebudou na předpis. Pokud jste navíc vy nebo jiný člen rodiny na něco alergický, bude lepší mít s sebou léky, na které jste zvyklí, a nehrozí žádné problémy.

3. Nezapomeňte na cestovní pojištění

Spoléhat se na štěstí není v tomto případě na místě. Stát se může cokoli. Může vás někdo okrást, dítě si může zlomit nohu. Většinou jde o zlomek sekundy a než se nadějete, katastrofa je na světě. Pokud jste například pojištěncem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, ta nabízí pojištění pro celou rodinu za zvýhodněné ceny. Cestovní pojištění jde navíc sjednat online na stránkách pojišťovny. Doporučujeme však sjednat nejen cestovní, ale i úrazové pojištění, které v případě následné nemocenské jistě oceníte.

4. Přesvědčte se o platnosti cestovních dokladů

Informujte se o zemích, které spadají do Schengenského prostoru a které naopak ne. Pokud máte totiž děti mladší 15 let, v některých zemích budou potřebovat minimálně pas. Stejně tak si dejte pozor, jaké jsou v daných zemích limity platnosti cestovních dokladů. Může se vám stát, že vás na letišti pošlou domů, a to i přestože váš pas je platný následující tři měsíce. V některých zemích požadují platnost minimálně půl roku a věřte, že byste nebyli jediní, kteří kvůli tomuto problému nakonec nikam nejeli.

Zážitky s celou rodinou patří k těm nejsilnějším, a pokud budete připravení na maličkosti, není se čeho bát. Podnikněte tedy nutné kroky co nejdříve a užijte si letošní dovolenou na maximum.

 

Související články