FACESTARŽivotní styl17 DŮVODŮ, PROČ JE JÍZDA NA KOLE DOBRÁ PRO KAŽDÉHO A NEJEN...

17 DŮVODŮ, PROČ JE JÍZDA NA KOLE DOBRÁ PRO KAŽDÉHO A NEJEN PRO CYKLISTY!

1. Všude se dostanete rychleji

1. Všude se dostanete rychleji

Zvláště ve velkých městech je často jízda autem nejpomalejší způsob dopravy – to kvůli dopravním zácpám. Na kole se pohodlně dostanete všude.

2. Budete lépe spát

Ranní projížďka na kole vám dodá přes den energii a v noci lepší spánek. Vědecký výzkum ukázal, že lidé s poruchami spánku po nějaké době pravidelné jízdy na kole spali o hodinu déle.

3. Budete vypadat mladě

Pravidelná jízda na kole chrání pleť před UV zářením a před stárnutím. Je to proto, že se při tomto sportu lépe okysličují buňky pokožky.

4. Budete mít lepší zažívání

Doba, za kterou jídlo projde trávicí soustavou, se při jízdě na kole zkracuje, méně vody se vstřebá zpět do organismu a odpad se z těla lépe vylučuje.

5. Zlepšíte si činnost mozku

Potřebujete, aby vám to v hlavě jiskřilo? Projeďte se na kole a bude vám to myslet o 15 procent lépe, jak ukázal výzkum. Jízda na kole totiž pomáhá obnovovat buňky hipokampu, což je sídlo paměti.

6. Budete méně nemocní

Jízda na kole je právě tak intenzivní cvičení, aby aktivizovala imunitní systém. Jezděte na kole a vyhnete se ordinacím lékaře.

7. Budete déle žít

Kdo jezdí na kole, má mnohem nižší riziko srdečně cévních onemocnění, diabetu druhého typu a všech typů rakoviny, vysokého krevního tlaku a obezity. Tělo se umí lépe bránit a buďky se lépe regenerují.

8. Budete šetřit životní prostředí

Na stejném prostoru zaparkujete jedno auto a dvacet jízdních kol. Na výrobu kola se použije asi pět procent materiálu a energie a kolo neznečišťuje.

9. Budete mít lepší sexuální život

Větší tělesná aktivita přináší zdravější cévy, což má velmi pozitivní dopad na sexuální aktivitu. Lidé, kteří cvičí, se totiž cítí mladší, a to platí i v sexu.

10. Budete mít zdravější srdce

Podle výzkumů prováděných ve Velké Británii stačí týdně ujet 30 km na kole, aby se riziko srdečních onemocnění snížilo o polovinu.

11. Šéf vás bude milovat

Teď ovšem není řeč o nějakém milostném románku – bude vás milovat za to, co uděláte pro firmu. Ukázalo se totiž, že zaměstnanci, kteří před prací cvičí, jsou v práci efektivnější.

12. Snížíte riziko rakoviny

Každý pohyb pomáhá tělu k lepšímu zdraví, ale ukázalo se, že právě jízda na kole je dobrá k tomu, aby buňky pracovaly správně.

13. Zbavíte se nadváhy

Jestliže jste přibrali, na kole nadváhu shodíte. Přitom tato forma pohybu nezatěžuje vaše klouby. Jestliže vážíte přes 100 
kg, zapomeňte na běh a šlápněte na pedál. Vaši váhu ponese sedlo, takže se uleví kloubům i svalům.

14. Vyděláte více peněz

Podle zahraničních výzkumů lidé s nadváhou a obezitou vydělávají méně. Jestliže skoncujete s přebytečnými kilogramy, můžete se těšit, že získáte lepší práci či lepší postavení ve firmě. A s tím také více peněz.

15. Vyhnete se nezdravému ovzduší

Najděte si méně frekventované cesty a nebudete muset cestou do práce dýchat zplodiny.

16. Nemusíte si vyčítat kaloričtější svačinky

Čím více kalorií spálíte, tím menší zlo pro vás budou občasné dobroty, kterým byste se jinak museli vyhnout.

17. Vytvoříte si pozitivní návyk

Nezdravé návyky, jako je kouření, alkohol nebo příliš velké množství čokolády, nahradíte zdravým návykem – budete šťastnější a zdravější.

Jakou potřebujete na kolo výbavu?

Jízda na kole skutečně přináší spoustu pozitivních věcí, takže neváhejte a vyrazte na výlet na kole. Co k tomu potřebujete?

Jízdní kolo

Vyberte si takové jízdní kolo, které vám bude vyhovovat. Jestliže budete jezdit spíše v terénu, po lesních cestách a stezkách, určitě bude lepší dát přednost horskému kolu. Silniční kola jsou zase určena pro rychlou jízdu po kvalitním povrchu. Pro jízdu ve městě, ale i výlety do přírody, se nejlépe hodí kolo městské. Určitě přijde vhod kolo s lehkou konstrukcí, které se snadno přenáší. Praktické je skládací hliníkové kolo s trojrychlostní nábojovou přehazovačkou SHIMANO Nexus s otočným přepínačem a zpětnou brzdou. Hliníkový rám má pojistku pro složení, takže neriskujete, že by se kolo nechtěně rozložilo. Kolo nabízí e-shop www.tchibo.cz.

Hustilka a sada nářadí

U některých kol je hustilka a nářadí součástí výbavy – například u zmíněného hliníkového skládacího kola z nabídky Tchibo tomu tak je. Bez těchto věcí se rozhodně nikdy na výlet na kole nepouštějte.

Odrazky na paprsky kola

Díky odrazkám vás nikdo nepřehlédne ani za zhoršené viditelnosti. Obecně platí, že čím více jste na kole vidět, tím lépe. Vždy se může stát, že budete muset jet po rušnější silnici a je třeba dbát na své bezpečí. Také chodci a zvláště malé děti uvítají, když vás už z dálky uvidí. V prodejních místech Tchibo koupíte sadu 4 odrazek vhodných pro běžná 26 a 28 palcová kola.

Cyklistická přilba

Když už se nevyhnete nárazu či pádu, což se může stát komukoli, i těm nejzkušenějším cyklistům, přilba vám může zachránit život. Proto nikdy neriskujte, i když na kole jedete třeba jen o dvě ulice dál. Nikdy totiž nevíte, co se může přihodit. Cyklistická přilba in-mold z nabídky Tchibo perfektně sedí a díky otočnému kolečku lze její velikost plynule přizpůsobit obvodu hlavy. Vnější skořepina je z ultralehkého polykarbonátového materiálu microshell a vnitřní strana má jemné vyjímatelné polstrování.

and

XL zvonek na kolo

Pro bezpečnou jízdu na kole je důležitý také náležitě hlasitý zvonek. Často může být jediným prostředkem, kterým na sebe upozorníte. Zvonek o průměru asi 8 cm, vhodný na všechna běžná řídítka, který nabízí Tchibo, vydává velmi hlasitý zvuk, který na vás včas a dostatečně upozorní.

Taška na kolo či vhodný batoh

Speciální taška na kolo má tu výhodu, že nezatěžujete záda. Tašku z nabídky Tchibo, která je odolná proti vodě, můžete upevnit na nosič kola a poté ji nosit i přes rameno. Součástí tašky je pláštěnka s úložným sáčkem. Kdo dá ale přece jen přednost batohu, který se hodí i na pěší turistiku, jistě uvítá polstrování zad potažené síťovinou, aby batoh nepřilnul k zádům.

Gripy na řídítka

Tvar a polohovatelnost gripů řeší především ti, co na kole tráví hodně času. Ergonomicky tvarované vícepolohové gripy s rohy umožňují změnu polohy dlaní pro odlehčení a lepší rozložení tlaku. Také by měly mít neklouzavý povrch, aby bylo řízení vždy bezpečné. Vícepolohové gripy vhodné na všechna běžná řídítka jízdních kol najdete také v nabídce Tchibo. Mají neklouzavý povrch softgrip zaručuje bezpečný úchop i ve vlhku.

and

Zámek na kolo

Pokud se chcete se svým kolem ještě setkat, když musíte zajít třeba do obchodu, je spolehlivý zámek nutností. Případného zloděje byste totiž pak už těžko chytali. Tchibo nabízí pevný a robustní skládací zámek s cylindrem z tlakové zinkové litiny. Má 14 pohyblivých prvků o celkové délce 65 cm a Je velmi bezpečný.

Cyklistické oblečení

Kvalitní cyklistické oblečení si každý milovník jízdy na kole oblíbí. Zajišťuje totiž dobrý odvod tělesné vlhkosti, volnost pohybu i dobrou termoregulaci. V hezkých dnech můžete vyzkoušet kraťasy s přiléhavým střihem, které mají anatomicky tvarovanou cyklistickou vložku a protiskluzové zakončení nohavic.

Všechny výrobky koupíte v síti prodejen a obchodních míst Tchibo a v e-shopu www.tchibo.cz.

Související články