FACESTARŽivotní styl10 VĚCÍ, KTERÉ ZARUČENĚ NEVÍTE O HORSKÉ DRÁZE: URČITĚ VÁS PŘEKVAPÍ A...

10 VĚCÍ, KTERÉ ZARUČENĚ NEVÍTE O HORSKÉ DRÁZE: URČITĚ VÁS PŘEKVAPÍ A PŘESVĚDČÍ

V 17. století Rusové stavěly 20 metrů vysoké dřevěné skluzavky, na kterých nechali zmrznout vodu. Lidé se posadili na sáňky zhotovené ze dřeva nebo z ledu (vycpané slámou) a sjížděli. Tahle zábava se líbila Francouzům a chtěli si to taky vyzkoušet. Narazili však na problém – teplejší podnebí. přidali tedy k sáňkám kolečka a v roce 1817 postavili první horskou dráhu.

 1. Kdyby v každé zemi byla taková zima jako v Rusku, nebudou horské dráhy vůbec existovat 

V 17. století Rusové stavěly 20 metrů vysoké dřevěné skluzavky, na kterých nechali zmrznout vodu. Lidé se posadili na sáňky zhotovené ze dřeva nebo z ledu (vycpané slámou) a sjížděli. Tahle zábava se líbila Francouzům a chtěli si to taky vyzkoušet. Narazili však na problém – teplejší podnebí. přidali tedy k sáňkám kolečka a v roce 1817 postavili první horskou dráhu.

2. Nejrychlejší horská dráha na světě jezdí rychlostí až 240 km za hodinu

 Tato nejrychlejší horská dráha nazvaná Formula Rossa se nachází v zábavním parku Ferrari World v Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Na rychlost 240 km v hodině zrychlí z nulové rychlosti za necelých 5 vteřin!

3. První horská dráha v Americe byla pěkně pomalá

and

První horská dráha ve Spojených státech byla otevřena v New Yorku v červnu roku 1884 a dokázala dosáhnout úžasné rychlosti 9,6 km za hodinu. Ve srovnání s dnešními horskými dráhami je to směšné, ale přesto tato atrakce zažehla jiskru obrovského nadšení pro zábavní parky v Americe.

4. Existuje stoletá horská dráha, která je stále v provozu

Nejstarší horská dráha na světě, Leap-The-Dips v Altooně v americké Pennsylvanii, byla postavena v roce 1901. Nesloužila však celou dobu až dodnes. V roce 1985 byla vyřazena z provozu, protože byla ve velmi špatném stavu. O 11 let později byla jmenováná národní památkou a opravena.

5. Omezení ohledně výšky pro jízdu na horské dráze nejsou pro legraci

and

Pokud horská dráha funguje správně, budou vás fyzikální zákony držet na sedadle. I když se to stává zřídkakdy, může dojít z bezpečnostních důvodů k zastavení. Právě kvůli možnosti náhlého zastavení bývá vstup na horskou dráhu povolen až od určité výšky. Příště možná nebudete přivírat oči, když si vaše dítě bude stoupat na špičky.

6. Během sezóny se ve velkých parcích horské dráhy kontrolují aspoň třikrát denně

Technici prohlížejí různé úseky dráhy, hledají uvolněné šrouby, rezavé části a všechno, co by mohlo působit potíže. Také do vozíčků dávají místo pasažérů pytle s pískem a pouštějí dráhu na nejvyšší rychlost.

7. Většina horských drah nemá motor

Vozíčky jezdí díky potenciální energii, kterou mají na nejvyšším bodě a která se přemění na kinetickou energii. Ta je hnací silou, která jim umožní vystoupat zase nahoru. Je to stejný princip, jako když jedete na kole z kopce bez šlapání a pak vás kolo ještě vyveze kousek na další kopec.

8. Skupinka Američanů se svezla na 74 horských drahách během 24 hodin

Tito lidé se zapsali do knihy rekordů. Philip A. Guarno, Adam Spivak, John R. Kirkwood a Aaron Monroe Rye navštívili 10 zábavních parků ve Spojených státech a cestovali helikoptérou. Jejich cílem bylo vybrat peníze na síť dětských nemocnic.

9. Je větší pravděpodobnost, že zemřete při vstávání z postele, než že si vážně ublížíte na horské dráze

Horské dráhy mnoho lidí děsí. Čas od času na nich sice dojde k nehodě, nejsou však zdaleka tak nebezpečné jako některé běžné činnosti. Riziko, že se vám na horské dráze něco stane, je 1 k 24 milionům. Riziko, že zemřete, když ráno spadnete z postele, je naproti tomu 1 ku 423 tisícům.

10. Jeden z nejslavnějších konstruktérů horských drah trpěl kinetózou – nemocí z pohybu

Jmenoval se Ron Toomer a zkonstruoval 93 horských drah po celém světě. Mezi nimi je i známá horská dráha v parku Six Flags Great Adventure. Někdy se o něm tvrdí, že se na horské dráze nikdy nesvezl, ale není to pravda, i když si jízd za svůj život moc nedopřál. Tvrdil prý, že jezdil dost na to, aby věděl, jaké to je.

 

Související články